שתף קטע נבחר

תמיר מציגה: חלוקת קשב כאשר תירוש מדברת

השרה תמיר וח"כ רונית תירוש שוב נפגשי בשתי ועדות בכנסת. תירוש שיגרה חצי ביקורת לעברה של תמיר. בוועדה הראשונה, יצאה תמיר לפני שתירוש דיברה. בוועדה השנייה, דיברה תמיר בטלפון ושלחה הודעות sms כאשר תירוש דיברה

שרת החינוך נגד חברת הכנסת מקדימה - סיבוב שני: לאחר שבשבוע שעבר נאמרו מילים קשות במסגרת דיון בוועדת החינוך של הכנסת, נפגשו הבוקר (יום ב') שוב שרת החינוך יולי תמיר ומנכ"לית המשרד לשעבר, ח"כ רונית תירוש (קדימה), בוועדה. גם הפעם החליפו השתיים עקיצות. הן נפגשו שוב בוועדה לביקורת המדינה, שם דיברה תמיר בטלפון הנייד וגם שלחה הודעות sms בשעה שתירוש דיברה.

 

הדיון בוועדת החינוך עסק בתלמידים נפגעי תקיפה מינית ובדרך שבה מטפלים בנושא המורים המבולבלים, שלא יודעים איך להתמודד עם התופעה. השרה תמיר סקרה בוועדת החינוך את תוכנית המשרד, במסגרת הרפורמה החדשה, לפיה המורים יחוייבו לעבור הכשרה מקצועית כיצד לדבר עם הילדים בגובה העיניים ולעודד אותם להתוודות על מצוקותיהם.

 

הפעילות של מרכזי הסיוע התלוננו על הקושי להיכנס לבתי הספר כדי לתרום מניסיונן המקצועי לעזרת התלמידים. תמיר אמרה שהיא לא מתנגדת לשיתוף פעולה עם המרכזים, אבל חובתה לפתח קודם כלים מקצועיים בתוך מערכת החינוך ולחייב את המורים לעבור קורסים מתאימים. "אם אני לא מגינה על המקצועיות של המערכת, אני לא יכולה לנהל את המשרד", אמרה.

 

היא הודתה כי תוכנית הרפורמה "אופק חדש", שתלמד את המורים כיצד לדובב את התלמידים, כבר גורמת לבהלה במערכת כתוצאה מחוסר המודעות לאופן בו היא מתבצעת. לעומת זאת, הדגישה השרה כי המערכת לא יכולה לפתוח את שעריה בפני הגורמים המקצועיים כי הם "רק גורמים לבלבול כשכל אחד מביא עימו מסרים חינוכיים סותרים".

 

תירוש הגיבה בעקבותיה: "כל הדיבורים שלה זה עורבא פרח. שום דבר לא ייצא מזה. אין לה כסף ואני לא רואה מאיפה זה יגיע. האוצר לא ייתן לה אגורה שחוקה". תמיר העריכה כנראה את התגובה והחליטה להתחמק מעימות נוסף. היא עזבה את החדר מייד לאחר שסיימה לדבר ולא שמעה את ח"כ תירוש. אבל, רושם העימות נותר באוויר והביך את פעילות מרכזי הסיוע לנפגעי תקיפה מינית שהדו"ח שלהן, שפורסם הלילה, על מימדי התופעה במערכת החינוך היה מוקד הדיון. .

 

ח"כ תירוש אמרה שבהיעדר תקציבים אין מנוס משיתוף הפעולה החיצוני. היא ציינה שבמצב הקיים מי שסובל זה הילדים קורבנות התקיפה המינית במידה לא מבוטלת על ידי בני גילם שהוריהם מרחיקים אותם מבית הספר בעוד שהתוקפים נשארים ולא מקבלים טיפול.

 

אחר כך הופיעו תירוש ותמיר בוועדה לביקורת המדינה, שעסקה באלימות במוסדות חינוך. תירוש אמרה כי "צריך לקבוע יעדי מינימום שמנהלים יהיו חייבים לעמוד בהם. אז צריך לקבוע מה נעשה במנהל שלא עומד ביעד המינימום הזה. מה בנוגע לפיקוח ובקרה, זה טוב ויפה לדרוש ולתת המלצות אבל איך משרד החינוך מתכוון לאכוף את העניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חיים צח
תירוש. תקפה
צילום: חיים צח
תמיר. הסבירה
צילום: ירון ברנר
מומלצים