שתף קטע נבחר

"ידענו שיש להביא מהר את הבשורה למשפחות"

צוותי הרפואה שהמתינו אתמול במעבר הגבול להחזרת החיילים קיוו שאחד מהם ישוב בחיים, אולם עם מסירת הגופות החלו בהליך הזיהוי הקשה. "אנחנו רגילים להציל חיים והפעם נאלצנו לזהות הרוגים, זה היה תהליך קשה וכואב", סיפר קצין הרפואה הראשי

"ידענו שבני המשפחות ראו בטלוויזיה את הארונות, וידענו שאנו צריכים לסיים את הבדיקה כמה שיותר מהר ולהודיע להם", כך סיפר היום (ה') תא"ל ד"ר נחמן אש, קצין הרפואה הראשי של צה"ל, שעסק אתמול בהליך זיהויים של אלדד רגב ואוהד גולדווסר, לאחר השבת גופותיהם במסגרת עסקת השבויים. "אנחנו רגילים להציל חיים, לטפל בנפגעים, הפעם נאלצנו לזהות הרוגים, זה היה תהליך קשה וכואב", אמר בשיחה עם ynet. 

 

ושוב בנים:

 

למרות ההערכות שגרסו ששני חיילי המילואים שנחטפו לפני כשנתיים אינם בין החיים, בצה"ל הכינו אתמול צוות רפואי במעבר ראש הנקרה למקרה שאחד החיילים ישוב בחיים. "הכנו גם מקום בבית החולים רמב"ם למקרה כזה, הצבנו שם שוטרים צבאיים שיסייעו במידת הצורך", סיפר תא"ל אש, "אבל ברגע שראינו את הארונות, הבנו שיש סוף אחר לפרשה הזאת".  


ארונות החיילים, אתמול בגבול הצפון

 

לדבריו, צוותי הרפואה עבדו בקדחתנות כדי להקל על אי הוודאות של המשפחות, ולהעביר להם את הודעת הזיהוי הרישמית. "חשנו כולנו, צוות הזיהוי של חיל הרפואה, אנשי הרבנות וכל מי שהיה מעורב במשימה הזאת - אחריות כבדה. ידענו מה מונח על כתפינו, שאנחנו צריכים להביא את המידע למשפחות כמה שיותר מהר ובאופן הכי מדוייק".

 

הצוותים בדקו את כל אחת מהגופות בנפרד, אולם העבודה היתה מורכבת בשל מצבן הקשה. "רצינו מאוד להמנע מלהאריך את התהליך הזה. בגלל מצבן הקשה של הגופות, הייתה בשלב מסויים התלבטות באם להפיק דגימת דנ"א ולשלוח אותו לבדיקה במרכז הארץ. בסופו של דבר הצלחנו באמצעות השיניים להגיע לזיהוי וודאי. רק כאשר השלמנו את המלאכה וזיהינו את שני החללים, יצאנו להודיע למשפחה", סיפר. 

 

מצב הגופות וניתוח הממצאים הראשוני שנערך אתמול בראש הנקרה חיזק הערכות קודמות לפיהן רגב וגולדווסר נפגעו בצורה קשה כבר באירוע החטיפה. הירי המאסיבי של חוליית החיזבאללה לעבר ההאמר בו נסעו לא הותירה להם סיכוי רב: על פי ההערכות, גולדווסר נהרג כבר במהלך המתקפה על הרכב, שעלה באש. רגב, שנפצע קשה, הצליח לפי ההערכות לצאת מההאמר, אך נורה בראשו ונהרג עוד לפני שהועבר לשטח לבנון. שתי הגופות נקברו ככל הנראה זמן קצר לאחר החטיפה במקום מסתור.

 

תא"ל אש אישר כי ישנה סבירות גבוהה ששני החיילים נהרגו כבר באירוע החטיפה עצמו,

אך ציין כי הנושא עדיין נבדק. "אנו צריכים לבצע עוד כמה בדיקות, להשוות את הערכות שהיו בידינו וכשנדע את הנתונים, נודיע למשפחות", ציין.

 

הקרפ"ר ציין שעל אף המשימה הקשה והכואבת, הורגשה אתמול גם תחושת הקלה קלה. "הזיהוי הסופי של החללים בראש הנקרה הביא למעשה סיום הפרשה הקשה הזאת. עבור רבים מאיתנו זאת סגירת מעגל, בעיקר עבור אנשי צוות הזיהוי שעסק במלאכה הזאת משך כל המלחמה, אתמול הם זיהו את אודי ואלדד, שהיו הראשונים להפגע במלחמה הזאת. זאת בהחלט סגירת מעגל", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ארונות החיילים
צילום: רויטרס
מומלצים