שתף קטע נבחר

כל סודות החיים ב־142 סרטים (פרוייקט בשלושה חלקים ארוכים)

האם יש אלוהים? תקראו ותחליטו לבד

3. האם יש אלוהים?


"מה, נשאר רק רולדה הודו?"

 

-"מצאת כבר את ישו, גאמפ?".

-"לא ידעתי שאני אמור לחפש אותו, המפקד".

("פורסט גאמפ")

 

חלק ראשון: מהי משמעות החיים? מה קורה לנו כשאנחנו מתים?

 


"זה עדיין עדיף מלהיות קהל אצל ליאור שליין"

 

"אתה חושב שמישהו יכול לבלות מחצית מחייו בכלוב, עם רסן בפה, ולא להאמין? אתה חושב שמישהו יכול לצאת מאיזה פח זבל של חנות משקאות כשחבל הטבור כרוך לו סביב הצוואר ולא להאמין? לא הבנת אותי, הוד קדושתו, אני לגמרי מאמין באלוהים. ואני לגמרי שונא את המזדיין הזה" ("פיץ' בלאק")

 


"פעמיים ספרדי כפול, צ'יפס וקולה"

 

"אני אוהב סיפורים על התאהבות, ועל איך שהאהבה מטלטלת אותך, ואז הלחצים של העולם כל כך מכבידים עליך שאתה מרגיש קטן. אתה פשוט רוצה לתת את הנשמה שלך לאלוהים. ואין סיבה שלא, התחת שלך שייך לו גם ככה" ("ריי")

 


"כיוון שאלוהים ברא את האדם, והאדם ברא את הרובוטריקים - הרובוטריקים הם כאילו מתנה מאלוהים, רנדל!" ("מוכרים בלבד 2")

 

"האם אתם מאמינים באלוהים? זאת השאלה הלא נכונה. האם אלוהים מאמין בנו?" ("שנאה")

 

השטן: "תרשה לי לתת לך קצת מידע פנימי על אלוהים. אלוהים אוהב להסתכל. הוא בדחן. תחשוב על זה: הוא נותן לאדם אינסטינקטים. הוא נותן לך את המתנה המופלאה הזאת, ואז מה הוא עושה? אני נשבע שכדי לשעשע את עצמו - בשביל סרט הגגים הפרטי שלו - הוא קובע חוקים הפוכים. זאת המתיחה של כל הזמנים. תסתכל, אבל אל תיגע. תיגע, אבל אל תטעם. תטעם, אבל אל תבלע. הא־הא. ובזמן שאתה קופץ מרגל אחת לשנייה, מה הוא עושה? מתגלגל מצחוק על התחת המזוין שלו. הוא קפוץ־תחת! הוא סדיסט! הוא בעל בית נפקד! לסגוד לזה? לעולם לא" ("מלכודת לפרקליט")

 

"היי אבא, רוצה לשמוע משהו מצחיק? איש אחד התחיל לטבוע, ובאה סירה, והאיש שבסירה שאל: 'אתה צריך עזרה?', אבל האיש ענה לו: 'אלוהים יציל אותי'. הגיעה עוד סירה, ושוב ניסו לעזור לו, אבל הוא אמר 'אלוהים יציל אותי'. בסוף האיש טבע, הגיע לגן עדן ואמר לאלוהים: 'אלוהים, למה לא הצלת אותי?". ואלוהים ענה: "שלחתי לך שתי סירות, טמבל'" ("המרדף לאושר")

 

-"אלוהים עדיין אוהב את האנושות, אבל מפריע לו לראות את כל החרא שנעשה בשמו - מלחמות, אפליה, מטיפים טלוויזיוניים, ובמיוחד המבנה של כל הדתות. הוא אומר שהאנושות לקחה רעיון טוב, וכמו תמיד, בנתה סביבו מערכת של אמונות".

-"ולהחזיק באמונות זה לא דבר טוב?".

-"אני חושב שעדיף להחזיק ברעיונות. רעיון אפשר לשנות. לשנות אמונה זה יותר מסובך".

("דוגמה")

 

"כל מה שרציתי לעשות היה לשיר לאלוהים. הוא נתן לי את השאיפה הזאת, ואז הפך אותי לאילם. למה? תגיד לי למה. אם הוא לא רצה שאהלל את שמו במוזיקה, למה לשתול את הרצון כמו תשוקה בגופי - ואז לשלול ממני את הכישרון?" ("אמדאוס")

 

"כל גבר, אישה וילד חייבים לראות פעם אחת את המדבר לפני שהם מתים. אין כלום ברדיוס של קילומטרים. כלום חוץ מחול ואבנים וקקטוס ושמיים כחולים. אין אנשים בטווח העין. אין סירנות. אין אזעקות של מכוניות. אף אחד לא צופר לך. אף פסיכי לא מקלל או משתין ברחוב. אתה מוצא שם שקט, אתה מוצא שלווה. אתה יכול למצוא את אלוהים" ("השעה ה־25")

 

"אלוהים עשה שלוש טעויות. הראשונה היתה האדם, השנייה היתה האישה והשלישית היתה הפודל. הוא התכוון לברוא רועה גרמני, אבל פישל" ("בייבי סנייקס")

 

"אז מה יותר הגיוני, שאיזה אל מלא עוצמה ומסתורי ברא את היקום והחליט לא להשאיר שום עדות לקיומו - או שהוא פשוט לא קיים, ואנחנו יצרנו אותו רק כדי שלא נרגיש כל כך קטנים ובודדים?" ("קונטקט")

 

"אני לא מאמינה שאלוהים ברא את האדם בצלמו, כי האדם אחראי לרוב החרא שהולך בעולם. לא, אני חושבת שהגבר נברא בצלמו של השטן, והאישה בצלם אלוהים. אחרי הכל, נשים מביאות תינוקות לעולם, שזה קצת כמו לברוא. וזה גם מסביר למה נשים כל כך נמשכות לגברים - כי בוא נודה בזה, השטן הוא הרבה יותר מעניין. תאמין לי, יצא לי לשכב עם כמה קדושים בזמנו" ("פישר קינג")

 

ג'רי: "אם אתה אלוהים, איך אתה יכול לאפשר את כל הסבל שיש בעולם?".

אלוהים: "זה לא אני שמאפשר את הסבל. זה אתם"

("הו, אלוהים")

 

"כל הסיבות שלנו לחיות הן בולשיט. ואם אנחנו לא מצליחים לחשוב על סיבות משלנו, תמיד יש לנו את הבולשיט של אלוהים. אנחנו לא יודעים למה אנחנו חווים כל כך הרבה כאב חסר טעם, השפלה, ריקבון, אז מוטב שאיפשהו יהיה מישהו שכן יודע. זה הבולשיט של אלוהים. ויש גם את הבולשיט של האדם האצילי - הרעיון שהאדם הוא יצור אצילי שיכול לשלוט בעולמו - ומי צריך את אלוהים. ובכן, אם יש מישהו שיכול להסתכל מסביב על בית המטבחיים המטורף של העולם ולטעון שהאדם הוא יצור אצילי, תאמינו לי: האדם הזה מלא בבולשיט" ("רשת שידור")

 

-"הו, אלוהים בוחן אותנו".

-"אם הוא חייב לבחון אותנו, למה הוא לא יכול לעשות את זה בכתב?".

("מלחמה ואהבה")

 


 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עכשיו אנחנו מכניסים לעניין את אלוהים
איור: צחי פרבר
מומלצים