שתף קטע נבחר

מעצרו של קרדז'יץ': סוף ל-13 שנים במחתרת

הדיווחים על מעצרו של המבוקש מספר אחת באירופה רבים וסותרים: האם נעצר אמש בדירת מסתור בפרבר של בלגרד או שמא נתפס באוטובוס ביום שישי בבוקר, כפי שטוען עורך דינו? על פי הערכות, במהלך 13 שנותיו במחתרת, הסתתר קרדז'יץ' במנזרים בגבול בוסניה-מונטנגרו, גילח את ראשו, והתחזה לנזיר

הוא בילה במחתרת יותר מעשר שנים, נע ונד, מלווה באנשי ביטחון רבים. מדי פעם הגיע לסרביה כדי לקבל טיפול רפואי וכדי לבקר את נכדיו. אבל אמש (יום ג') נודע כי מנהיג הסרבים-הבוסנים לשעבר, רדובאן קרדז'יץ', המבוקש בגין תכנון הטבח הקשה ביותר שהתבצע על אדמת אירופה מאז מלחמת העולם השנייה, נתפס.

 

הדיווחים בכלי התקשורת העולמיים על אודות תפיסתו של קרדז'יץ' היו רבים - וסותרים. העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח כי קרדז'יץ' נעצר אמש סמוך לשעה 11 בלילה, בשכונת וראצר בבירה הסרבית בלגרד. לא נמסרו פרטים על נסיבות מעצרו, אך מקור משטרתי סרבי שדיבר בעילום שם מסר לסוכנות הידיעות AP כי קרדז'יץ' נעצר בפרוור של בלגרד בעקבות טיפ שקיבלה סרביה משירותי מודיעין של מדינה אחרת, ולאחר שבועות ארוכים של תצפיות על הבית שבו הסתתר.

 

 

עם זאת, סוכנות הידיעות AP ציטטה את עורך דינו של קרדז'יץ', סווטה ווייאצ'יץ', שטען כי מרשו נעצר על אוטובוס ציבורי סמוך לשעה 9:30 בבוקר ביום שישי האחרון. לדבריו, עובדת מעצרו נשמרה בסוד עד אמש. "הוא אמר כי כמה שוטרים צצו פתאום, ולקחו אותו למקום לא ידוע שם הוחזק. מה שהם עשו הוא מנוגד לחוק. השופט אמר אף הוא כי ייבחן מדוע מרשי הוחזק כך במשך שלושה ימים", הוסיף.

 

רעייתו של קרדז'יץ' ליליאנה סיפרה לסוכנות הידיעות AP מביתה במובלעת הסרבית פאלה כי בתה סוניה טלפנה אליה מעט לפני חצות. "שמעתי את הטלפון מצלצל והבנתי שמשהו לא בסדר", אמרה. "אני מזועזעת, מבולבלת. לפחות עכשיו אני יודעת שהוא בחיים".

 

גילח את ראשו והתחזה לנזיר

עיתונים זרים דיווחו הבוקר כי במהלך השנים שבילה במחתרת, הסתתר קרדז'יץ' במנזרים אורתודוקסים באזור הגבול בין מזרח בוסניה למונטנגרו. העיתון "דיילי טלגרף" דיווח כי הוא גם גילח את מחלפותיו הכסופות - סימן ההיכר שלו - והתחזה לנזיר כדי שלא יזהו אותו.

 

במהלך שנותיו במחתרת, פרסם קרדז'יץ' חמישה ספרים - ספרי שירה ורומאנים - ואלה זכו לתפוצה רבה בקרב תומכיו. התובעת הקודמת בבית הדין המיוחד של האו"ם לפשעי מלחמה ביוגוסלביה לשעבר, קרלה דל פונטה, מתחה ביקורת חריפה על ממשלות סרביה בשנים האחרונות על כך שלטענתה "גוננו" על קרדז'יץ'.


עיתונים סרביים מבשרים על לכידתו של קרדז'יץ', הבוקר (צילום: רויטרס) 

 

לא ברור אם מעצרו של קרדז'יץ' הוא תוצאה של פריצת דרך בחקירה - או משום שבשלו התנאים הפוליטיים לביצוע מעצר שכזה. כזכור, מוקדם יותר החודש הוקמה בסרביה ממשלה חדשה ופרו-אירופית, המבקשת לקרב את בלגרד למערב ולהצטרף לאיחוד האירופי. האיחוד האירופי הבהיר לבלגרד פעמים רבות כי ההצטרפות תלויה במעצרם של פושעי המלחמה הנמלטים, ובראשם קרדז'יץ' וראש צבאו ראטקו מלאדיץ', שעדיין מסתתר. ייתכן שמעצרו של קרדז'יץ' יביא גם למעצרו של מלאדיץ'.

 

ההודעה על מעצרו של קרדז'יץ' התקבלה בשמחה רבה בבוסניה. רחובות סרייבו מלאו הלילה באזרחים מוסלמים צוהלים. רבים זרמו לבארים כדי להרים כוסית, וצפירות מכוניות החרידו את הלילה. השמועה על מעצרו התפשטה בעיר תוך דקות, עוד לפני שדווח עליה בתקשורת המקומית, ורבים זרמו לרחובות, שרו ורקדו - למרות הגשם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדז'יץ' לפני כעשור. גילח את ראשו?
צילום: רויטרס
מומלצים