שתף קטע נבחר

"לכידת קרדז'יץ' מוכיחה: סרביה משתפת פעולה"

כך העריך היום הממונה על מדיניות החוץ של האיחוד האירופי, חוויאר סולאנה. עד כה, עיכבה סוגיית הפושעים הנמלטים את הליך הצטרפותה של סרביה לאיחוד האירופי. עם זאת, גורמים אחרים באיחוד טענו כי סרביה צריכה לנקוט פעולות נוספות נגד פושעי המלחמה הנמלטים, לפני שניתן יהיה להדק את הקשר עם בלגרד

הממונה על מדיניות החוץ באיחוד האירופי, חוויאר סולאנה, אמר היום (ג') כי הוא מעריך שהתובע בבית הדין המיוחד של האו"ם לענייני יוגוסלביה לשעבר יקבע כי סרביה משתפת פעולה עם הבית הדין - יממה לאחר מעצרו של פושע המלחמה הסרבי-הבוסני הנמלט רדובאן קרדז'יץ'.

 

הפושע נלכד - סיקור נרחב ב-ynet:

 

"אני כמעט משוכנע שהוא יטען שיש שיתוף פעולה מלא", אמר סולאנה לעיתונאים בבריסל. הודעה שכזו מצד התביעה בבית המשפט תוכל להסיר את המכשולים שעיכבו עד כה את הליך הצטרפותה של סרביה לגוש בן 27 המדינות.

 

"טוב עשו השלטונות הסרביים. הם הוכיחו את רצונם לשתף פעולה באופן מלא עם בית הדין", אמר סולאנה, שהגיע לבריסל כדי להשתתף בכינוס של שרי החוץ של מדינות האיחוד האירופי.

 

אמש פרסם נשיא סרביה בוריס טדיץ' הודעה כי קרדז'יץ', המבוקש בגין תכנון וביצוע מעשי הזוועה הקשים ביותר שידעה אירופה מאז מלחמת העולם השנייה, נעצר לאחר יותר מעשור במחתרת. התובע בבית הדין סרז' ברמרץ, בירך על מעצרו של קרדז'יץ' והודיע כי בקרוב יימסר על מועד הסגרתו להאג.

 

באפריל חתמה סרביה על הסכם ראשוני לקראת הצטרפות לאיחוד האירופי - אך מדינות אירופה קבעו כי לא יאשררו את הסכם או יאפשרו לבלגרד ליהנות מפירותיו הכלכליים כל עוד לא יתברר כי בלגרד משתפת פעולה באופן מלא עם בית הדין.

 

מפקד צבאו של קרדז'יץ', ראטקו מלאדיץ', המבוקש אף הוא באשמת רצח-עם, עדיין לא נלכד, ועל פי הערכות הוא מסתתר בסרביה ומוסתר על ידי לאומנים קיצונים. שר החוץ הפיני, אלכסנדר שטוב, אמר כי קודם להידוק הקשרים עם בלגרד, ייבקש האיחוד האירופי לראות הוכחות נוספות לשיתוף הפעולה של סרביה עם בית הדין.

 

"זוהי התחלה טובה, אך עדיין ישנם כמה פושעי מלחמה שאותם יש ללכוד - לפני שנוכל להתקדם", הוסיף שטוב.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סולאנה. כמעט משוכנע שיש שיתוף פעולה מלא
צילום: AFP
קרדז'יץ'. המכשול הוסר?
צילום: רויטרס
מומלצים