שתף קטע נבחר

עוד חקירה נגד המג"ד מנעלין: "בעט בפלסטיני"

"הוא שם את נעליו על ראשי, ירק עליי, חבט בי בכל חלקי הגוף", סיפר הפראמדיק הפלסטיני סלאח חוואג'ה, שטוען כי המג"ד שהיה מעורב בירי בפלסטיני בנעלין היכה גם אותו באירוע אחר. מצה"ל נמסר תחילה כי חוואג'ה הוא "עבריין". עם קבלת תלונתו, הוחלט לפתוח בחקירת מצ"ח גם בעניינו

לא רק אשרף אבו רחמה, שצולם כשחייל ירה כדור גומי לעבר כף רגלו בנעלין, טוען לאלימות מצד מפקד הגדוד, סגן-אלוף עמרי. פראמדיק תושב נעלין, הגיש תלונה נגד המג"ד וקצין נוסף, שלטענתו היכו אותו בבסיס צה"ל במכבים. מדובר צה"ל נמסר כי הפרקליטות הצבאית החליטה לפתוח בחקירת מצ"ח גם בפרשה זו.

 

הירי בנעלין:

 

בשיחה עם ynet סיפר הפרמדיק, סלאח חוואג'ה, כי ב-13 ביולי, במהלך הפגנה נגד גדר ההפרדה בנעלין, החיילים עצרו דווקא אותו - למרות שהיה לבוש כפרמדיק. "קצין בשם מיקי, שהיה שם עם חייליו, ניסה לעצור אותי. הצגתי את תעודת הפרמדיק וכאשר התושבים ניסו למנוע את מעצרי, הוא ירי לעברי ולעבר התושבים כמויות גדולות של גז מדמיע. שאפתי כמויות גדולות עד שהרגשתי חולשה ובעיות נשימה. התושבים ביקשו לפנות אותי באמבולנס למרפאת הכפר, ואילו הקצין ואנשיו אמרו שייקחו אותי לטיפול במרפאה שלהם".

 

אולם לדברי סלאח, במקום שהחיילים ייקחו אותו לטיפול רפואי - הוא נלקח לבסיס של צה"ל במכבים. "במכבים זרקו אותי לחצר הבסיס וכל החיילים שהיו במקום, ובכלל זה הקצין מיקי והקצין עמרי מהווידאו, היכו אותי". חוואג'ה סיפר כי סגן אלוף עמרי היה "היותר רע" מבין החיילים המכים. "הוא שם את נעליו על ראשי, ירק עליי, חבט בי בכל חלקי הגוף וכל הזמן אמר לי כשהוא צוחק - 'אתה חוואג'ה עושה את עצמך פרמדיק, אני אזיין אותך'".

 

הפרמדיק סיפר כי עד השעה 1:00 לפנות בוקר הוא הושאר במכבים. לטענתו, החיילים לא איפשרו לו ללכת לשירותים, ולכן הוא נאלץ להטיל את מימיו בבגדיו."כשהמשכתי להתלונן על מצבי לקחו אותי למרפאה של ההתנחלות הסמוכה, קריית ספר, וזמן קצר לאחר מכן החזירו אותי למכבים. מיד לאחר מכן הועברתי לתחנת המשטרה בבינימין, שם הייתי אמור להגיש תלונה.

 

"החיילים ביקשו להשאיר אותי במעצר, אבל בגלל מצבי הרפואי מפקדי התחנה סירבו לקחת אחריות עלי ואמרו שאני זקוק לטיפול בבית חולים. נלקחתי משם לכלא עופר בסביבות 04:00 ולאחר דין ודברים קשה בין החיילים לבין מפקדי הכלא, שחששו להשאיר אותי במעצר בגלל מצבי, הכניסו אותי בסופו של דבר למעצר בכלא".

 

חוואג'ה, שהשתחרר אמש מהכלא, ביקש לאפשר לו להגיש תלונה נגד סא"ל עמרי ונגד סרן מיקי. "לא איפשרו לי לעשות זאת, אבל אני אגיש תלונה באמצעות המתנדבים ופעילי השלום הישראלים והבינלאומיים שעוזרים לנו. לא אוותר לעמרי ולמיקי על ההשפלה שהעבירו אותי".

 

לאחר ששוחרר מהכלא הצבאי, מסר חוואג'ה עדות ב"בצלם". במרכז הישראלי לזכויות אדם בשטחים פנו למצ"ח, כדי שתפתח בחקירה.

 

מדובר צה"ל נמסר תחילה כי "האירוע נבדק ונמצא כלא נכון. הפלסטיני המתלונן הוא עבריין, מפר סדר סדרתי שלוקח חלק בהפגנות רבות, תוך שהוא מלבה את היצרים בשטח ומסית לביצוע דבר עבירה". לאחר בדיקה נוספת נמסר כי מצ"ח תחקור גם את הפרשה הזו.

 

גורם צבאי מסר כי חוואג'ה נעצר בחשד לניפוץ שמשות טרקטור שפעל בקו התפר וכי ניתנה לו האפשרות להשתחרר בעבור פיקדון כספי, אך הוא סירב ונשאר שבוע במעצר. עוד נמסר כי חוואג'ה לא דיווח על התנהגות בלתי הולמת כלפיו במהלך מעצרו וכי לא הגיש תלונה במשטרה לאחר מכן.

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הפגנה בנעלין. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים