שתף קטע נבחר

תגרה בירושלים: "חרדים ניסו לרצוח ערבים ואותי"

כמה שעות אחרי הפיגוע בירושלים, בעת שהוא יושב שבעה עם משפחתו, נקלע תושב העיר א' למהומת אלוהים. "ניסיתי להגן על שני פלסטינים, והחרדים קראו גם לרצוח אותי". השניים נפצעו קל, גם א' נפגע. בחור ישיבה: "יהודים קיבלו מכות, והוא עזר להם במקום לנו". המשטרה חוקרת

"אנשים צעקו מתוך הישיבה - 'לרצוח את היהודים שמגינים על ערבים'". מה שנראה כמו ניסיון לינץ' של תלמידי ישיבה בירושלים בשני פלסטינים, שעות לאחר הפיגוע בבירה, הסתיים אמש (יום ג') בפציעתם ובדקירתו של תושב העיר שניסה להגן בגופו על השניים. "הדם היה רותח, והמשוגעים הללו כמעט הרגו אותי", סיפר האיש ל-ynet. המשטרה חוקרת ומחפשת אחר התוקפים.

 

פיגוע הדריסה - כל הדיווחים

 • המחבל - קרוב של בכיר חמאס
 • הנהג: "ראיתי את המוות מול העיניים"  
 • המפכ"ל: נשקול את שיטת העבודה
 • היורה: אב לתשעה מדרום הר חברון

   

  האירוע האלים התרחש במרכז ירושלים בעיר ובסיומו הועברו הפצועים, תושבי מזרח העיר, לטיפול בבית החולים הדסה הר הצופים. לפי עדויות, המון זועם פרץ לחצר בית סמוך לישיבה, בו יושבת בימים אלה שבעה משפחתו של א' (שמו המלא שמור במערכת).

   

  "פתאום באמצע שאנחנו יושבים שבעה על מות חמי, פורצים לחצר הבית שני פלסטינים כשהם מדממים וחבולים, ואחריהם המון זועם", סיפר א' ל-ynet בהתרגשות. "נכנסו לחצר עשרות חרדים מהישיבה הסמוכה, וחבטו מכות רצח בשני הפלסטינים בעוד שאנחנו, המומים, מנסים להפריד ולהגן על הפלסטינים".

   

  א' ובני משפחתו הדפו בגופם את ההמון הזועם, והוציאו אותם מהחצר. את שני הפלסטינים, האחד בשנות ה-20 לחייו והשני בשנות ה-30 לחייו, החזיקו בתוך הבית, עד יעבור זעם. "מהמרפסת של הישיבה צעקו לנו שני חרדים - 'לרצוח את היהודים שמגנים על ערבים'.

   

  "השניים סיפרו שהסתכסכו עם בעל חנות סמוכה, גם הוא חרדי, ואחרי שהיו ביניהם חילופי דברים, הגיעו המונים והחלו להכותם", מספר א'. "חיכינו כמה דקות, עד שבחוץ נרגע, ואז אני והבן שלי הוצאנו אותם לסמטה קרובה, כדי שיוכלו לחזור הביתה".

   

  "חונכתי להגן על כל אדם"

  אלא שאז, יצאו ההמונים שוב מחצר הישיבה. "פתאום יצאו עשרות חרדים והחלו לרדוף אחר הפלסטינים, הם תפסו אותם והכו אותם מכות רצח. אני והבן שלי מיהרנו להגן על השניים בגופנו והדפנו אותם. באו שני חרדים, האחד אמר - 'אתם מצילים ערבים?' והשניים שלפו סכינים. לאחד הצלחתי לתפוס את היד אבל השני חתך לי את הבטן בסכין חתך ארוך של כ-20 סנטימטרים".


  "חצי סנטימטר למעלה או למטה, זה היה נגמר ברצח" (צילום: דודי ועקנין)

   

  א' הנדהם אחז את הבטן המדממת, בעוד שההמון החל להתפזר מבהלה. למקום הוזעקו כוחות משטרה רבים שהחלו לגבות עדויות. "זו היתה מהומת אלוהים. אחרי הפיגוע הדם של הציבור היה רותח, ואנשים מטורפים וחמומי מוח, שקוראים לעצמם דתיים, כמעט הרגו את שני הפלסטינים ואותי. אני לא הייתי מוכן שמישהו ייהרג - חונכתי נגד אלימות ולהגן על כל אדם. למזלי אני אדם חזק, אבל סנטימטר למעלה או למטה, וזה היה נגמר ברצח", סיכם א' ההמום.

   

  הרב בצרי: "זה חמור, הם לא מהישיבה שלנו"

  תלמיד בישיבה סמוכה סיפר ל-ynet: "ראינו את כל האירוע וחלק מהאנשים קראו קריאות נגד הבחור היהודי, שבמקום לעזור ליהודים שקיבלו מכות עזר לערבים, ואף הכה יהודים. צעקו לו - 'מה אתה עושה, השם ישמור?'. במקום שיעזור לנו הוא עזר להם".

   

  לדברי תלמיד הישיבה, "לפי מה שהבנו, אחד הערבים הסתכסך עם בעל חנות והחל להשתולל ולהכות אנשים. כשחבר'ה שהגיעו למקום החלו להיאבק בו, הצטרפו ערבים נוספים שתקפו יהודים".

   

  הרב יצחק בצרי, העומד בראש ישיבת המקובל הרב דוד בצרי הסמוכה למקום,

   אמר בתגובה: "התוקפים לא הגיעו מהישיבה שלנו, משום שאצלנו אין בחורים צעירים, אלא רק מבוגרים. יכול להיות שחלק מהתוקפים נכנסו אל מתחם הישיבה שלנו, במהלך ההתפרעות, משום שהישיבה פתוחה לכל אדם".

   

  הרב בצרי גינה את התוקפים. "זה אירוע חמור מאוד, אסור לאף אדם לפגוע בחפים מפשע, ערבים ויהודים. זה אסור על פי ההלכה. אני מאוד מקווה שימצאו את מי שהשתתף בקטטה ויעמידו את התוקפים לדין". • פורסם לראשונה 22/07/2008 21:54

   

  בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  א' מציג את החתך והחולצה הקרועה
  צילום: דודי ועקנין
  צילום: רויטרס
  זירת הפיגוע בירושלים
  צילום: רויטרס
  מומלצים