שתף קטע נבחר

בלעדי: הברכה של אולמרט ל"מויש" טלנסקי

"מויש, אני אוהב אותך, אתה בן-אדם כיפי. תמיד מועיל להיות חבר שלך, אני מקבל יותר ממה שאני נותן, ובתקופות של צרות, של בעיות ושל קשיים - אני מעדיף לצידי אותך, מאשר את רוב האנשים שאני מכיר". זו ברכת יום ההולדת המצולמת, שהעניק אולמרט למי שלימים הפך עד מפתח בפרשת מעטפות הכסף שלו

זה קרה לפני חמש שנים. אהוד אולמרט, אז ראש העיר ירושלים, התבקש לברך את ידידו ומי שגייס עבורו כספים במשך תקופה ארוכה, לרגל יום הולדתו ה-70. מול המצלמה שיבח את מוריס טלנסקי במילים חמות במיוחד.  

 

הברכה המצולמת, שמוצגת כאן לראשונה, נכללה בקלטת שהכינה משפחת טלנסקי לכבוד יום הולדתו. אחד הנכדים הוא שקיים את הראיון עם אולמרט בלשכתו של האחרון בעירייה, בינואר 2003. ראש העיר דאז סיפר על יחסיו הקרובים עם "מויש", כשהוא מדגיש: "הוא מעולם לא היה דורש בתמורה רווח אישי ובא רק בענייני צדקה. נהדר להיות חבר שלו".   

 

הקסם הבלתי נגמר

"מוריס טלנסקי הוא אישיות יוצאת דופן", אומר אולמרט בברכתו. "אני חייב לומר שמכל האנשים שהכרתי בעשור האחרון, האיש הזה הותיר רושם גדול בהרבה על החיים שלי ועל הפעילות היומיומית שלי מאשר רוב האנשים שאני מכיר. מדוע? מה עושה את מוישה טלנסקי לאיש כל-כך חשוב בשבילי, ואיש כל-כך חשוב בחייהם של כל-כך הרבה אנשים שהכרתי בשנים האחרונות? אני חושב שזה בראש ובראשונה הקסם הבלתי נגמר של האישיות הבלתי רגילה הזאת.  


אהוד אולמרט ו"מויש" טלנסקי

 

"הוא קודם כל חבר. הוא אדם שיש לו רגישות אדירה לצרכים של אחרים, ויש לו דרך יחודית להראות זאת. האינטרס שלו והמעורבות שלו בחייהם של אנשים אחרים נעשים בדרך שאף אדם אחר לא מסוגל ללכת בה, והוא מעולם לא רצה משהו בעבור עצמו. הוא לא מישהו שהיה נותן לך לשכוח שהוא עזר לך, אבל הוא לעולם לא היה דורש ממך בתמורה רווח אישי. הוא היה בא אלי רק בענייני צדקה לארגונים ולמוסדות יהודיים שלהם רצה לעזור, ובענייני עזרה לירושלים".

 

ומסכם ראש העיר דאז - הוא ראש הממשלה דהיום: "חשבתי על

מויש במשך שעות. אבל אני יכול לומר רק דבר אחד בסופו של יום: מויש, אני אוהב אותך, אתה בן-אדם כיפי. זה נהדר ותמיד מועיל להיות חבר שלך. אני תמיד מקבל יותר ממה שאני נותן, ואני חש שבתקופות של צרות, של בעיות ושל קשיים - אני מעדיף אותך לצידי מאשר את רוב האנשים שאני מכיר". 

 

הלילה, אחרי חמישה ימים מפרכים של חקירה נגדית והתגוששות עם פרקליטיו של ראש הממשלה, נפרד משה טלנסקי מישראל, אבל רק באופן זמני: עד המפתח בפרשת מעטפות הכסף של אולמרט ישוב לכאן באוגוסט, כדי להשלים את החקירה.   

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
5 ימים מפרכים: עו"ד זהר ומוריס טלנסקי
צילום: דודי ועקנין
מומלצים