שתף קטע נבחר

זירת הקניות

המכרה ליד ערד - מסוכן לבריאות או לא?

משרד הבריאות כבר הזהיר נגד התוכנית לכרות פוספטים 4 ק"מ מערד, והתריע שמהלך יגרום לאבק שיעלה את התחלואה והתמותה בעיר. אך לאור חוות דעת סותרות אחרות שינה המשרד את עמדתו וביקש ארכה לגבש חוות דעת נוספת

ההחלטה האם לאשר כריית פוספטים בשדה בריר - אתר המרוחק כארבעה ק"מ בלבד מערד וכסייפה תידחה במספר חודשים - כך החליטה היום (ב') ועדת התכנון והבנייה במחוז דרום. מטרת הדחייה היא לאפשר למשרד הבריאות לגבש חוות דעת נוספת על ההשלכות הבריאותיות של הכרייה במקום.

 

בדיון היום (ב') הושמעו שוב טענות הצדדים באשר להשלכות של כריית הפוספטים בפאתי העיר. נציגי התושבים אמרו כי הם חוששים מהאבק שיסכן את בריאותם ואילו נציגי חברת "רותם אמפרט" מקבוצת כי"ל אמרו כי הנזקים הסביבתיים שייגרמו מזעריים.

 

אך דווקא השינוי שחל בעמדת משרד הבריאות בסוגייה הוא שמעורר את סימני השאלה הרבים ביותר. לפני מספר חודשים קבע משרד הבריאות כי הסיכון לתושבים גבוה, והמליץ להתנגד לתוכנית מחשש לעלייה בתחלואה ובתמותה בערד ובסביבה. היום  בדיון ביקשו נציגי המשרד ארכה כדי לגבש את חוות דעתם בנושא לאור חוות הדעת האחרות.

 

מדוע צריך המשרד חוות דעת נוספת לאחר שכבר חשף את עמדתו? במשרד הבריאות אמרו כי הצורך נולד לאור חוות דעת סותרות שהתפרסמו לאחרונה, וכי אי האחידות והבהירות דורשת המשך בחינה של הנושא.

 

משרד הפנים סיפק גם הוא הסבר דומה: "הוועדה החליטה, על-פי בקשת משרד הבריאות, כי לאור העובדה שקיימת אי אחידות בחוות הדעת שניתנו, ואי היכולת של משרד הבריאות לקבוע עמדה ברורה בסוגיה, תינתן לו ארכה לפנות לגופים המקצועיים שיבחנו את חוות הדעת", לשון הודעת משרד הפנים.

 

לפיכך הוחלט שבעוד שלושה חודשים יעדכנו אנשי משרד הבריאות את הוועדה בתהליך הבדיקה - והנושא ישוב ויידון בוועדה. בינתיים לא אושרה הקמת המכרה. השאלה האם המכרה מסוכן או לא נותרה בעינה - לפחות לשלושת החודשים הקרובים.

  

מכרה בפאתי העיר

התוכנית לכריית פוספטים בשדה בריר עוררה זה מכבר את תושבי ערד למאבק. על פי התוכנית, חברת "רותם אמפרט" מקבוצת כי"ל, מתעתדת להפיק באזור זה עשרות מיליוני טונות של פוספטים - מרביתם לייצוא.

 

התושבים חוששים שהאבק שנוצר בתהליך הכרייה יתפשט לסביבה ויעלה את ריכוז החלקיקים הנשימים באוויר. עיריית ערד מצדדת בעמדת התושבים ומתנגדת למהלך.

 

במסגרת הליך אישורה של התוכנית גובשו מספר חוות דעת על ההשלכות הסביבתיות והבריאותיות הנובעות ממנה.

 

משרד הבריאות, כאמור, התנגד עד כה נחרצות לתוכנית. דו"ח של מומחים לבריאות הציבור במשרד קבע כי המכרה יביא להגברת התמותה בערד.

 

מנגד הוצגו דו"חות ונתונים של מומחים מטעם החברה שטענו שעבודות הכרייה לא יגרמו לנזק סביבתי ויביאו לעלייה מזערית בריכוז החלקיקים באוויר.

 

המשרד להגנת הסביבה התבקש להביע את עמדתו וצידד בעמדת החברה. המשרד המליץ, בין היתר, להתחיל בכרייה ניסיונית שתימשך שנה כדי לבחון אם אכן נגרם נזק סביבתי וסיכון בריאותי.

 

בעמותת "אדם טבע ודין", שהתנגדו לכרייה בטרם יתבררו הסכנות הבריאותיות, בירכו על החלטת הוועדה. "טוב שהועדה המחוזית הבינה את מרכזיותן של ההשלכות הבריאותיות שיש בהקמת המחצבה סמוך לערד".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: החברה להגנת הטבע
כריית פוספטים. ארכיון
צילום: החברה להגנת הטבע
מומלצים