שתף קטע נבחר

קרדז'יץ' עירער נגד הסגרתו לבית הדין בהאג

אחיו של פושע המלחמה הסרבי-בוסני, רדובאן קרדז'יץ', אישר כי הוא הגיש ערעור נגד הסגרתו לבית המשפט הבינלאומי בהאג. האפשרות שהערעור יתקבל - קלושה. קרדז'יץ' שנתפס לאחר 13 שנים במחתרת, הואשם בעבר בעבירות של פשעים נגד האנושות ורצח עם

צוות ההגנה של מנהיג הסרבים-הבוסנים לשעבר, רדובאן קרדז'יץ', הגיש ערעור נגד הסגרתו לבית הדין הבינלאומי בהאג. כך אישר אמש (יום א') לוקה, אחיו של קרדז'יץ'.

 

קרדז'יץ', שכיהן כמנהיג המיעוט הסרבי בבוסניה בשנים 1992-1995, הואשם בעבירות של פשעים נגד האנושות ורצח-עם בבית הדין המיוחד בהאג. הוא נעצר בשבוע שעבר לאחר 13 שנים במחבוא, וכעת הוא מוחזק במעצר בבית הסוהר בבלגרד.

 

עורך דינו סירב לאשר את דבר הגשת הערעור, למרות שיום שישי היה המועד האחרון בו ניתן להגיש את המסמכים. הוא רמז כי ייתכן שישלח את מסמכי הערעור באמצעות הדואר מחוץ לבלגרד, בתקווה כי כך יצליח לדחות את הליך ההסגרה.

 

"כמובן שערערנו. המסמכים הוגשו על ידי עורך הדין", אמר לוקה. "אני לא יודע לומר מהיכן זה נשלח ומתי זה יגיע לבית המשפט".

 

צוות השופטים צריך להכריע בסוגיית הערעור תוך שלושה ימים מרגע קבלת מסמכי הבקשה. אם הבקשה תידחה, ממשלת סרביה תאשר רשמית את ההסגרה ותוכל לשלוח אותו להאג באופן כמעט מיידי.

 

השופטים יכולים לקבל את ערעורו של קרדז'יץ' ולדחות את ההסגרה, אולם גורמים סרביים רשמיים העריכו כי צעד שכזה אינו סביר. מעצרו של קרדז'יץ' והסגרתו להאג, הינו הפתח של סרביה לחיזוק הקשרים עם האיחוד האירופי.

 

רדובאן היה אדריכל המצור בן שלוש השנים על בירת בוסניה סרייבו, והיה אחד הגורמים למרחץ הדמים ששרר באזור כולו לאחר התפרקותה של יוגוסלביה לשעבר בתחילת שנות התשעים. בגין אותו מצור, ובשל טבח הגברים והנערים המוסלמים שנערך בעיירה סרברניצה ב-1995, שבו נספו 8,000 בני אדם, הואשם קרדז'יץ' בעבירות של פשעים נגד האנושות ורצח-עם בבית הדין המיוחד בהאג. מפקד צבאו מלאדיץ' הואשם אף הוא אך טרם נלכד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדז'יץ', כיום
צילום: AP
קרדז'יץ', לפני שירד למחתרת
צילום: רויטרס
מומלצים