שתף קטע נבחר

קידום בסכנה: האוגדונר נתן לבנו לנהוג בטרקטורון

תא"ל משה (צ'יקו) תמיר נתן לבנו בן ה-14 את ההגה ל"תומקאר" הצבאי, אף שאין לו רישיון. זה נגמר בתאונה - ובחקירת מצ"ח. גורמים הבקיאים בפרשה מכחישים טענות בדבר טיוח מצד הקצין ומדגישים: "הוא מהקצינים הטובים בצה"ל - ועשה טעות"

משחק מסוכן עם הילד מעכב את קידומו של מפקד אוגדת עזה, תת-אלוף משה (צ'יקו) תמיר.

 

זה מספר חודשים חוקרת מצ"ח חשדות, לפיהם נתן הקצין הבכיר לבנו בן ה-14 לנהוג ברכב צבאי - טרקטורון מסוג "תומקאר", ללא רישיון. האירוע התרחש כאשר משפחות של קצינים באוגדת עזה הוזמנו לאירוע גיבוש בשבת. הנער התנגש ברכב אזרחי והסב לו נזק.

 

הנהג שרכבו נפגע קיבל את הפרטים ממפקד האוגדה ודרש ממנו תשלום עבור התיקון. תא"ל תמיר שילם לו והרכב הוכנס למוסך צבאי. לפי החשד הראשוני שהתעורר, רק משהתברר כי הנזק גדול משסבר תחילה, דיווח הקצין לצה"ל על התאונה. על פי חלק מהטענות, הוא אף ניסה להעביר את שם הפוגע ב"דו"ח התאונה" לשמו שלו, במקום לציין שבנו הוא שישב ליד ההגה. לפיכך, נבדק תחילה אם מדובר בניסיון לשבש את החקירה.  


"מעידה של רגע" (צילום: אפי שריר)

 

בחקירת המשטרה הצבאית לא הסתיר מפקד האוגדה את צערו. הוא לקח

אחריות על המקרה ואמר כי מדובר ב"מעידה של רגע". גורמי צבא המכירים את הפרשה ציינו כי לא היה כל ניסיון מצדו לטייח את דבר התאונה. לדבריהם, מדובר בסך-הכל בטעות בשיקול דעת. "צ'יקו הוא מהקצינים הטובים ביותר שיש לצה"ל. הוא עשה טעות, אבל להפוך את זה לפרשת טיוח - זה לא הוגן כלפיו", אמרו. 

 

החקירה נמצאת כעת בשלבי סיום, ובסופה יחליט הפרקליט הצבאי הראשי אם להעמיד את תא"ל תמיר לדין פלילי או משמעתי, ואם יש מקום לעכב את קידומו בסולם הדרגות. "ההחלטה בפרשה הזאת מורכבת יותר, משום שהיא עשויה להשפיע על עתידו של קצין בכיר בצה"ל, ולכן תתקבל רק כאשר התמונה המלאה תהיה מונחת לפנינו" - אמרו ל-ynet גורמים בפרקליטות הצבאית. 

 

גורמים המעורבים בחקירה הדגישו כי טרם גובשו מסקנות סופיות בתיק, אך רמזו כי קטנים הסיכויים שהפרשה הזו תשפיע בסופו של דבר על המשך קידומו של תמיר בצה"ל. "בקרוב יגיע החומר ממצ"ח, נערוך דיון מסודר בנושא ואז נקבל את ההכרעה", סיכמו.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תא"ל משה (צ'יקו) תמיר
צילום: שאול גולן
מומלצים