שתף קטע נבחר

ביהמ"ש בסרביה: הערעור של קרדז'יץ' לא הגיע

פרקליטו של פושע המלחמה הסרבי-הבוסני טען כי שלח את הערעור על הסגרתו להאג באמצעות הדואר ביום שישי בלילה - אך דוברת מטעם בית המשפט בבלגרד אמרה כי הערעור לא הגיע. במקביל דיווח הבוקר עיתון בריטי כי סוכני מודיעין סרבים שהתחזו למטופלים השיגו דגימות שיער של קרדז'יץ' וכך התאפשר לאמת את זהותו על פי ניתוח דנ"א

דוברת בית המשפט לפשעי מלחמה בסרביה הודיעה היום (ג') כי הערעור שהגישו פרקליטיו של רדובאן קרדז'יץ' נגד הסגרתו לבית הדין המיוחד לפשעי מלחמה ביוגוסלביה לשעבר אשר בהאג עדיין לא התקבל. "אין כל חדש. הערעור עדיין לא הגיע", אמרה הדוברת, איבאנה רמיץ'.

 

עורך דינו של קרדז'יץ' סווטוזר וויאצ'יץ' אמר כי שלח את הערעור לבית המשפט באמצעות הדואר ביום שישי בערב, זמן קצר לפני חצות, המועד האחרון להגשת הערעור. עם זאת, משירות הדואר של סרביה נמסר כי לא ידוע על כל ערעור שנשלח בדואר - וגם דוברת בית המשפט הבהירה כי אין לערעור כל זכר. על פי החוק הסרבי, אם ערעור אינו מוגש - או אם נשלח בדואר אך לא הגיע לבית הדין בבלגרד - יכול שופט בבית הדין הסרבי להחליט כי קרדז'יץ' יוסגר לבית המשפט בהאג מבלי להתחשב בערעור.

 

בינתיים, גברה המתח בבירה הסרבית, לקראת עצרת המונים נגד הממשלה שאותה מתכננת המפלגה הרדיקלית הסרבית, מפלגה לאומנית-קיצונית. העצרת צפוייה להיערך הערב בבלגרד, ומתכנניה הודיעו כי יסיעו אליה את תומכיו של קרדז'יץ' ממקומות מרוחקים במדינה ואפילו מבוסניה, שם עדיין חי מיעוט סרבי לאומני המעריץ את קרדז'יץ' ורואה בו גיבור מלחמה.

 

כתב האישום שהוגש בהאג נגד קרדז'יץ' לפני יותר מעשור כולל 11 סעיפים, בהם רצח עם וקשירת קשר לביצוע רצח עם. הוא נאשם כי תיכנן את הטבח שאירע בעיירה סרברניצה ב-1995, שבו נספו 8,000 גברים ונערים מוסלמים, וכי יזם את המצור בן 3.5 השנים על סרייבו, שבו נהרגו יותר מעשרת אלפים תושבים.

 

"סוכנים התחזו למטופלים ונטלו דגימת דנ"א"

קרדז'יץ' נעצר לפני שבוע בבלגרד, שם התגורר תחת זהות בדויה במהלך השנה וחצי האחרונה. עורך דינו טוען כי קרדז'יץ' "נחטף" עוד קודם לכן, ב-18 ביולי, והוחזק במשך שלושה ימים בידי חוטפים בלתי מזוהים. העיתון הבריטי "דיילי טלגרף" דיווח הבוקר כי סוכני מודיעין סרבים שהגיעו לקרדז'יץ' כאשר התחזה למרפא אלטרנטיבי המכונה דראגן דאביץ', הצליחו לאסוף דוגמיות משיערו וכך אימתו את זהותו באמצעות ניתוח דנ"א.

 

העיתון דיווח כי סוכנות המודיעין הסרבית קיבלה לפני מספר חודשים שיחת טלפון שבה נמסר לה טיפ - ישנו מרפא אלטרנטיבי שנושא הרצאות בכל רחבי סרביה, וקולו מזכיר את קולו של קרדז'יץ'. לאחר שמצאו את קרדז'יץ' בסימפוזיון לבריאות אלטרנטיבית במאי והתרשמו כי הטיפ שקיבלו מהימן, כ-50 סוכנים החלו לעקוב אחרי קרדז'יץ'. רבים מהם כלל לא

ידעו את זהותו האמיתית של זה שאחריו עקבו.

 

מאוחר יותר, באו שני סוכנים לדירתו של קרדז'יץ', והעמידו פנים כי הם סובלים מבעיות להרות. הם הצליחו לצאת מהדירה עם כמה דגימות משיערו הלבן והשופע של קרדז'יץ', וניתוח הדנ"א הראה כי המרפא האלטרנטיבי הוא אכן פושע המלחמה הנמלט. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קרדז'יץ'. מחכה להסגרה
צילום: AP
וויאצ'יץ'. שלח הערעור ברגע האחרון
צילום: AP
מומלצים