שתף קטע נבחר

לראשונה: סרבים הורשעו בבוסניה ברצח עם

שבוע לאחר מעצרו המפתיע של מנהיג הסרבים הבוסנים במלחמה, גזר בית משפט מיוחד בבוסניה עונשי מאסר כבדים על שבעה חיילים ושוטרים סרבים לשעבר בגין חלקם בטבח שבוצע בבוסנים מוסלמים בעיירה סרברניצה ב-1995. המשפט התקדימי התנהל במשך שנתיים. ארבעה נאשמים נוספים זוכו

שבעה בוסנים-סרבים נידונו היום (ג') לעונשי מאסר כבדים לאחר שהורשעו ברצח עם בגין חלקם בטבח שבוצע בבוסנים מוסלמים בעיירה סרברניצה ב-1995. בתום משפט שנמשך שנתיים פסק בית הדין לפשעי מלחמה בסרייבו כי שבעת הגברים סייעו לרצח השיטתי של יותר מאלף בני אדם ביום אחד.

 

לפי כתב האישום, שבעת הקצינים והשוטרים לשעבר הפרידו את קורבנותיהם מבני משפחותיהם ולקחו אותם למחסן בכפר קרביצה, שם נרצחו. חלק מהרוצחים ירו לעבר העצורים ואחד מהם השליך לעברם רימוני יד בזמן שאחרים שמרו על המחסן ומנעו מהקורבנות להימלט דרך החלונות. בסך הכל נהרגו כ-8,000 גברים וילדים מוסלמים בטבח בסרברניצה, שנמשך שבוע, לאחר שהמובלעת של האו"ם נכבשה על-ידי כוחותיו של רדובאן קרדז'יץ' ומפקד צבאו, ראטקו מלאדיץ'.

 

האישומים הוגשו נגד 11 גברים - כולם שוטרים או חיילים לשעבר בכוחות הבוסנים-הסרבים בזמן המלחמה. ארבעה מהם זוכו בשל חוסר ראיות ויתר השבעה נידונו לעונשי מאסר בפועל של בין 38 ל-42 שנים. "הנאשמים יודעים שבכך שהרגו גברים בוסנים מוסלמים, הם השתתפו בניסיון להשמיד את האוכלוסיה הבוסנית המוסלמית בסרברניצה", קבע השופט הילמו וויצ'יניץ', "הם רצחו באופן מודע מאות בוסנים מוסלמים במטרה לסלק באופן קבוע את הבוסנים המוסלמים מסרברניצה".

 

המשפט הוא הראשון שנידון בבית דין בבוסניה והרצגובינה שעסק ברצח עם וכן הראשון שנגע לפשעים שבוצעו בסרברניצה. שופטים מבוסניה, הולנד וארה"ב השתתפו במשפט. חמישה קצינים בוסנים סרבים לשעבר נכלאו עד עתה בידי בית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג, וחשודים נוספים במעורבות בטבח עדיין ממתינים למשפט. בית משפט סרבי כלא אף הוא ארבעה לוחמי מיליציה סרבים לשעבר בגין חלקם בטבח.

 

המנהיג הבוסני-סרבי לשעבר רדובאן קרדז'יץ', שנעצר בשבוע שעבר בבירה הסרבית בלגרד, הואשם לפני יותר מעשור בבית הדין הבינלאומי לפשעי מלחמה בהאג ב-11 סעיפים, בהם רצח עם וקשירת קשר לביצוע רצח עם. הוא נאשם כי תיכנן את הטבח שאירע בסרברניצה ב-1995 וכי יזם את המצור בן 3.5 השנים על סרייבו, שבו נהרגו יותר מעשרת אלפים תושבים. הערב צפויה להתקיים בבלגרד עצרת המונית נגד הממשלה הפרו-מערבית והכוונה להסגירו להאג.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קבורת הרוגי הטבח בסרברניצה. ארכיון
צילום: AFP
רדובאן קרדז'יץ'. יישפט בהאג
צילום: רויטרס
מומלצים