שתף קטע נבחר

אושר בקריאה ראשונה: חנינה למתנגדי ההתנתקות

לאחר דיון סוער, במהלכו התעמתו חברת הכנסת זהבה גלאון וחברי כנסת מהימין, הכריעה המליאה בקריאה ראשונה בעד חנינה למתנגדי ההתנתקות. גלאון עוררה מהומה כאשר השוותה בין התנהגות הימין להתנהגות הנאצים, שניצלו את חולשותיה של הדמוקרטיה בימי רפובליקת ויימר

הכנסת אישרה אמש (יום ג') בקריאה ראשונה את הצעת החוק המבקשת להעניק חנינה למי שנפתחו נגדו תיקים פליליים בגין התנגדותו לתוכנית ההתנתקות.

 

בעקבות אישור החוק אמר אחד מיוזמיו, חבר הכנסת ראובן ריבלין, כי "יש ימים שהדמוקרטיה צריכה למחול ולסלוח, ולהשאיר את מטעני העבר מאחור. ההתנתקות הייתה טראומה לאומית, אי-אפשר להשוות אותה לשום משבר חברתי אחר. חוק החנינה יסייע לאיחוי הקרע בחברה הישראלית, ולתיקון העוול שנעשה למשפחות המפונים, אלו ששילמו את מחיר הדמוקרטיה באופן הכבד ביותר". 

 

במהלך הדיון התחולל עימות בין חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) לבין חברי כנסת מהימין, לאחר שגלאון אמרה: "חבריי חברי הכנסת, עמדתי כאן ושמעתי את הדיבורים הנרגשים, ואני רוצה להגיד לכם - כדאי שתפנימו את זה, אולי זה לא נעים - שהבעיה של מדינת ישראל ששנים היא מעלימה עין מפשעי הימין. שנים. אל תיתנו לי כאן את הדוגמאות מה היו עושים, מי חוסם כבישים. תראו את מי מכים כשהם מפגינים ותראו כלפי מי מתייחסים ביד רכה.

 

"אז תפקיד של דמוקרטיה ותפקיד של חברי כנסת זה להתגונן, והתפקיד שלנו - של כנסת ישראל - זה ללמוד מלקחי קריסת רפובליקת ויימר. אני מזכירה לכם שהדמוקרטיה בגרמניה קרסה בגלל שהיא אפשרה לאויבים שלה בימין הקיצוני לנצל אותה, לנצל את המנגנונים הדמוקרטיים, והיא קעקעה את סמכויות היסוד שלה".  

 

ח"כ אורלב: נטרפה עליך דעתך

בעקבות דבריה, קם ח"כ אורלב ממקומו וצעק לעברה: "נטרפה עליך דעתך, חצית את כל הקווים האדומים. לא יעלה על הדעת שחבר כנסת ישראל יעמוד על דוכן הכנסת ויגיד שהימין בישראל מתנהג כמו בפרלמנט ויימאר שהעלה את היטלר לשלטון". לאחר מכן אמר אורלב מעל גבי הדוכן: "אדם יכול גם להיבחן ביכולת שלו לחזור בו מהדברים".  

 

ח"כ אורי אריאל הטיח בגלאון כי "מה שעשית מעל הבמה זה תועבה", ואילו ח"כ אריה אלדד הוסיף: "כרופא אני אומר לך - שנאה עצמית חולנית היא מחלת נפש קשה... יש דברים שכירורגיה פלסטית לא עוזרת... השנאה העצמית של השמאל הישראלי היא חולנית ומשקפת מחלת נפש עמוקה, ואין לכך ריפוי והיא עלולה לקחת את אלה שסובלים ממנה". 

 

"שילמדו היסטוריה"

גלאון אמרה לאחר מכן בשיחה עם ynet כי "כדאי שחברי הכנסת יילמדו היסטוריה. לא השוותי את ישראל לגרמניה הנאצית. התרעתי מהאופן שבו חברי כנסת באים לבטל כתבי אישום ובכך מנצלים את המנגונים הדמוקרטים".

 

להגנתה של גלאון קם חבר הכנסת דב חנין (חד"ש), שאמר כי "מדובר בהצעת חוק רעה. חוקים כאלה הם חוקים רעים. גם אם הם באים מצד ימין וגם אם באים מצד שמאל. זו חקיקה מסוכנת. זו חקיקה שהיום אתם מנצלים את הרוב, ומחר מישהו אחר יעשה זאת. אלה הם הדברים ששוברים את אמות המידה של המערכת הדמוקרטית. למרבית הצער, דברים כאלה קרו בהיסטוריה. מה אפשר לעשות. זו האמת. היו כבר מערכות משפטיות בהיסטוריה שמסיבות שונות יצרו פטור מהדין הפלילי".

 

לדבריו, "ח"כ גלאון אמרה, ואני רוצה להפנות את תשומת לבכם לכך שדבריה נאמרו לא בפסק דין אחד אלא בכמה פסקי דין... ישנה דוגמא היסטורית שמטרידה את כולנו, של מדינה דמוקרטית שהייתה קיימת בעולם, שנקראה הרפובליקה הווימרית, שבגלל שגיאות שלה, וסלחנות מיותרת, פוליטית, בתוך המערכת המשפטית, היא חפרה לעצמה את הקבר".


פורסם לראשונה 29/07/2008 21:49

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מלמדת היסטוריה. גלאון
צילום: גיל יוחנן
צילום: ירון ברנר
מאבחן. אלדד
צילום: ירון ברנר
"חצית קווים אדומים". אורלב
צילום: ודים דניאל
מומלצים