שתף קטע נבחר

סין: ציתות לרשת בבתי המלון

ממסמך שהודלף לסנאטור אמריקני עולה כי בבתי-מלון בסין יותקנו אמצעי ציתות לכתבים בזמן האולימפיאדה. זאת בניגוד להבטחת המדינה להקהל על הפיקוח על הרשת בתקופת המשחקים

ממסמך רשמי מתורגם, שמקורו במשרד הביטחון הסין, עולה כי מלונות בסין נדרשים להתקין אמצעי ציתות, גם בתקופת האולימפיאדה - זאת בניגוד להבטחות קודמות של סין להקל על הצנזורה לרגל המשחקים האולימפיים, שיחלו ב-8 באוגוסט.

 

המסמך הרשמי, שנכתב על-ידי המשרד לביטחון הציבור הסיני, הודלף לסנטור אמריקני בשם סאם בראונבק על-ידי רשת

בתי מלון שסירבה להיחשף בשמה האמיתי. בית מלון שלא יציית להוראות שבמסמך עלול לספוג קנסות, לסבול מהגבלת הגישה שלו לאינטרנט או לאבד את רשיון ההפעלה שלו. בתוך כך, הבטיח הוועד האולימפי כי יבחן את הצנזורה על הרשת בסין ויפעל להסדרת העניין מול הרשויות במדינה.

 

"מנהלי בתי המלון כועסים מאוד על ההוראה הזו, שמציבה אותם בעמדה בעייתית. הם צריכים להציג לגולשים דרכים הודעות קופצות בהן נכתב כי החיפושים שלהם והקשות המקלדת נחשפים לעיניי הממשל הסיני", מסר הסנטור האמריקני סאם בראונבק.

 

רשתות מלונות בינלאומיות נוספות אישרו כי קיבלו הוראה כזו מהמשרד לביטחון הציבור הסיני. המלונות, מסביר בראונבק, מתנגדים לרעיון של התקנת אמצעי מעקב אחרי מבקריהם, אך חוששים להפר את ההוראה הסינית הרשמית או לסכן את ההשקעות שלהם בסין.

 

הכל מנוטר

מוקדם יותר השנה, משרד החוץ האמריקני שיחרר הוראות לנוסעים למשחקים האולימפיים בסין. "אל תצפו לפרטיות במקומות ציבורים או אפילו פרטיים בסין", נכתב במסמך. "כל חדרי המלונות והמשרדים כפופים לניטור מרחוק כל הזמן".

 

"עיתונאים ופעילי זכויות אדם, זכרו - כשאתם בחדרכם במלון, כל מה שאתם כותבים או שולחים ברשת מנוטר בזמן אמת על ידי המשרד לביטחון הציבור הסיני", מדגיש בראונבק. "זה לא ראוי וזו לא הרוח האולימפית".

 

בראונבק ומחוקקים נוספים הוקיעו בעבר את סין על גישתה המזלזלת בזכויות אדם ודרשו מהנשיא בוש לא להגיע לטקס פתיחת המשחקים האולימפיים בבייג'ינג. בראונבק יעלה את הנושא בסנאט השבוע, במטרה להפעיל לחץ שיגרום לסין לבטל את ההחלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סמל האולימפיאדה מתנוסס בבייג'ינג
צילום: רויטרס
מומלצים