שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  בכנסת: רוב עצום לעידוד השימוש באופניים

  ברוב של 66 תומכים מול מתנגד בודד אחד, אישרה היום (ד') בקריאה ראשונה את הצעת חוק עידוד השימוש באופניים. ח"כ מלכיאור, מיוזמי החוק: "יחסוך צפיפות בכבישים ויגרום לירידה בתאונות הדרכים ולשיפור באיכות האוויר"

  הכנסת מאשרת ברוב עצום: מדינת ישראל תתחיל לעודד את השימוש באופניים. מליאת הכנסת אישרה היום (ד') בקריאה ראשונה, הצעת חוק הקובעת כי משרדי הממשלה יחלו לעודד את השימוש באופניים, זאת באמצעות בניית תשתיות ייעודיות ומתן תמריצים כלכליים לרוכבים. הצעת החוק - המבוססת על איחוד בין הצעות של חברי הכנסת דב חנין, מיכאל מלכיאור וגלעד ארדן - זכתה לרוב עצום של 66 תומכים מול מתנגד אחד בלבד.

   

  • החוק לעידוד שימוש באופניים עבר בטרומית

   

  על-פי הצעת החוק, כל רשות מקומית עם יותר מ-5,000 תושבים תחויב לסלול שבילי אופניים, שיופרדו מרשת הכבישים הקיימת. בנוסף, רכבת ישראל וחברות התחבורה הציבורית יידרשו לאפשר העלאת אופניים לקרונות ולאוטובוסים. לכל אלה מתווספים גם תמריצים כלכליים: עובדים שייבחרו להגיע למקום העבודה עם אופניים ייהנו מהטבות-מס שונות. גם מעסיקים שיעניקו לרוכבי אופניים תנאים הולמים - למשל על-ידי בניית מקלחות, מלתחות וחניונים - יזכו לתמריצים כלכליים.

   

  "המהפכה החלה"

  יוזמי הצעות החוק בירכו על אישורה במליאת הכנסת. ח"כ דב חנין, יו"ר השדולה הסביבתית-חברתית, אמר כי "משמעותו של האישור היום, היא שאי אפשר לעצור את מהפכת האופניים בישראל. יש מקום לתת עדיפות לרוכבי אופניים על-פני הרכב הפרטי גם בהיבטים של בטיחות וגם בתמריצים כלכליים. חיוני לשלב אופניים עם תחבורה ציבורית בינעירונית, ולעודד שימוש מוגבר באופניים בכל האוכלוסיות."

   

  "אישור חוק זה הוא שלב חשוב ונוסף בשינוי התפיסה הסביבתית בישראל", אומר ח"כ גלעד ארדן. "עלינו להרחיב את השימוש באופניים לכל מקום בארץ, ולא רק בערים הגדולות. פיתוח תשתיות הוא מרכיב חיוני בשיפור בטיחות הרכיבה ונוחותה, וכפועל יוצא מכך בעידוד השימוש באופניים".

   

  ח"כ מיכאל מלכיאור הצטרף לדברי עמיתיו, ואמר כי אישור החוק מצטרף לשורה מתארכת של חוקים סביבתיים, שחברי הכנסת מובילים בכנסת הנוכחית: "חוק זה יחסוך כספי בריאות ציבור כתוצאה משיפור כושרם של רוכבים. בנוסף הוא יחסוך צפיפות בכבישים ויגרום לירידה בתאונות הדרכים ולשיפור באיכות האוויר".

   

  כמובן שגם הארגונים הסביבתיים וארגוני הרוכבים הצטרפו למברכים. יותר אביזוהר, מנכ"ל עמותת ישראל בשביל אופניים, אמר ל-ynet "אנחנו כמובן מברכים ומודים לחברי הכנסת ולארגונים שתמכו בהצעת החוק לכל אורך הדרך. אבל צריך לזכור שזה עוד לא נגמר. אנחנו צריכים את כולם גם לקריאות שנייה ושלישית, והדרך עוד ארוכה. אבל נעשה הכל כדי להביא לאישור החוק עוד השנה. התמיכה של חברי הכנסת מכל סיעות הבית, מאוד מעודדת לקראת ההמשך".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מעודדים רכיבה על אופניים
  צילום: liquidlibrary
  ynet רכב בפייסבוק
  לוח winwin
  מומלצים