שתף קטע נבחר

ארה"ב: תעלומת האנתרקס נגמרה בהתאבדות

בארצות הברית התכוונו להגיש כתב אישום נגד מדען, שעבד כאזרח בבסיס פורט דיטריך במדינת מרילנד, על הפצת החומר שגרם למותם של חמישה בני-אדם. ה"לוס אנג'לס טיימס" מדווח כי כשהמדען שמע על הכוונה הוא התאבד

שבע שנים לקח ל-FBI לחקור את פרשת הטרור הביולוגי הקשה ביותר בהיסטוריה של ארה"ב ולפענח את פרשת התקפות האנתרקס במעטפות דואר, שזעזעו את ארה"ב בשנת 2001, לאחר פיגועי 11 בספטמבר. השבוע התאבד מדען שהרשויות התכוונו להאשים בשליחת המעטפות, כך מפרסם היום (ו') ה"לוס אנג'לס טיימס".

 

חמישה בני-אדם מתו לאחר פתיחת ממעטפות אנתרקס, 17 איש חלו משאיפת החומר, בניינים בקונגרס האמריקני נסגרו מאימת הטרור הביולוגי ובתי הדואר בוושינגטון שותקו ונעשו בהם שינויים במאמץ לבלום את מה שנראה כטרור בלתי נשלט, חזון אחרית הימים, העומד לשטוף את אמריקה. מעטפות אנתרקס נשלחו למגישי חדשות ברשתות הטלוויזיה ולעיתונאים בניו-יורק ופלורידה בשבועות שלאחר הפיגועים שביצע אל-קאעידה.

 

השבוע התברר כי את טרור האנתרקס לא ביצע ארגון אל-קאעידה ולא שום ארגון טרור אחר, וזו עבודה של מדען אמריקני בכיר ששימש 18 שנה כאזרח בבסיס פורט דיטריך במדינת מרילנד, ואשר הופעל על ידי רשויות החוק במאמץ לאתר את זהות האחראי לביצוע הטרור הביולוגי. בפועל האיש, ברוס אווינס, נתבקש על ידי ה-FBI לסייע בחקירת הפרשה.

 

אווינס מילא תפקיד מרכזי במחקר שנערך בפורט דיטריך - מעבדת העלית בארה"ב למלחמה בטרור ביולוגי - כדי לשפר את החיסון מפני אנתרקס על ידי ביצוע ניסויים בבעלי חיים.

 

השבוע החליט משרד המשפטים להגיש כתבי אישום בפרשה נגד אווינס, והבוקר חושף העיתון לוס אנג'לס טיימס כי המדען בן ה-62 שם קץ לחייו מבליעת עודף גלולות טיילנול וקודאין ביום שלישי, כנראה לאחר שנודע לו על הכוונה להגיש נגדו כתבי אישום. מאוחר יותר אמרו גורמים ברשויות כי התביעה אף התכוונה לבקש נגדו עונש מוות.

 

רק לפני כמה ימים נודע כי מדען אחר ממעבדת פורט דיטריך, סטיבן האטפיל, ששמו נוקה לאחר שנים של חשד, תבע את הממשל האמריקני בגלל הכפשת שמו והוא יקבל מהממשלה פיצוי של כמעט 6 מיליון דולר - לאחר שנחתם עמו הסכם פשרה בחודש עבר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום איי פי
מטהרים אזור נגוע בארה"ב ב-2001
צילום איי פי
מומלצים