שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הפיליפינים: בית המשפט עצר הסכם עם המורדים

  שופטי בית המשפט העליון במנילה הוציאו צו מניעה נגד הסכם שעליו תיכננו הממשלה וארגון המורדים המוסלמי העיקרי לחתום מחר. בית המשפט נענה בכך לבקשת קתולים מדרום המדינה, שקבלו על כך שלא שיתפו אותם בפרטי ההסכם

  בית המשפט העליון של הפיליפינים הוציא היום (ב') צו מניעה המשעה את ההסכם בין הממשלה לארגון מורדים מוסלמי בדלני שפועל בדרום המדינה. ההסכם בין ממשלתה של הנשיאה גלוריה ארויו ל"החזית האיסלאמית לשחרור מורו" (MILF) היה אמור להיחתם מחר בקואלה למפור, בתום שיחות שהחלו לפני למעלה מעשור.

   

  "לא תהיה חתימה מחר. קיבלתי שיחה מבית המשפט", אמר חסוס דורזה, דוברה הרשמי של הנשיאה ארויו. ההסכם, שהושג בתיווכה של מלזיה, נועד להרחיב באופן ניכר את השטח האוטונומי של המוסלמים בדרום המדינה הקתולית בעיקרה, ולהעניק להם סמכויות פוליטיות וכלכליות. בין אלו, השליטה על עוד 712 כפרים ומשאבי הטבע באזור, הכוללים זהב, גז טבעי ונפט.

   

  "אני לא יודע מה יקרה כעת", אמר נציג המורדים במשא ומתן, מוהקר עיקבל. ארגונו חתם על הסכם שלום עם הממשלה ב-2003, ומאז הואצו השיחות. פוליטיקאים קתולים מהדרום ביקשו מבית המשפט למנוע את טקס החתימה על ההסכם, בטענה שלא נועצו בהם בנושא, בשל חשאיות תוכן ההסכם ומחשש שיחלק את האי הדרומי מינדנאו למובלעות מוסלמיות. "אל תקימו חומת ברלין בין תושבי מינדנאו", אמר ראש העיר הקתולית בעיקרה זמבואנגה בנאום בפני כעשרת אלפים תושבים. אלפים קתולים הפגינו אתמול בשתי ערים בדרום.

   

  בית המשפט ביקש משני הצדדים להציג את טיעוניהם ב-15 באוגוסט. ההסכם נועד לפתוח מחדש באופן רשמי את שיחות השלום שנועדו לשים קץ לסכסוך שנמשך קרוב ל-40 שנים ושגבה את חייהם של יותר מ-120 אלף בני אדם, לעקירתם של כשני מיליון, ואשר פגע בצמיחה הכלכלית באזור. ארגון "MILF" הוא ארגון המורדים הגדול מבין כמה ארגונים מוסלמים בדלנים הנאבקים בממשלה במנילה ומונה על-פי הערכות כ-11 אלף חברים. לפי ההסכם שהושג, הארגון והממשלה התחייבו להגיע להסכם שלום סופי עד נובמבר 2009.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים