שתף קטע נבחר

נשים, אוכל ומה שביניהם

הפסטיבל הבינלאומי לסרטי נשים יציע בשנתו החמישית פוקוס על הקולנוע האיראני, מחווה לבמאית ההונגריה מרתה מזריש ותכנית שתוקדש לקשר בין נשים לאוכל

גדול יותר, עשיר יותר וארוך יותר. הפסטיבל הבינלאומי החמישי לסרטי נשים ברחובות מציג השנה תכנית עשירה שכוללת 60 סרטים ישראלים וזרים שיוקרנו במוקדים שונים ברחובות מ-15 בספטמבר ולמשך שבוע. בין התכניות המיוחדות ישים השנה הפסטיבל פוקוס מיוחד על הקשר בין נשים ואוכל, מודל היופי ומיקומה של האישה בתוך מרקם החברה שבה היא חיה.

 

26 סרטים של יוצרות ישראליות יוקרנו בפסטיבל, מרביתם בבכורה. תכנית מיוחדת תוקדש ליוצרות איראניות בתחומי הקולנוע העלילתי והאנימציה, בהן נהיד פרסון, חנה מחמלבף, סמירה מחמלבף, מרזייה משקיני, מרג'אן סאטראפי ומרים מוהאג'ר. זרקור נוסף יינתן ליצירתה של הבמאית ההונגריה מרתה מזרוש, שתגיע לישראל כאורחת הפסטיבל. בין סרטיה שיוקרנו בפסטיבל: "יומן לילדים שלי", "וילמה הקטנה" ו"הונגריה".


"האזרחית אלוני" של ענת סרגוסטי. בכורה בתחרות הישראלית  

 

"הסרטים שנקרין השנה בפסטיבל מאפשרים לנו מבט ביקורתי על מודל היופי הנשי, על הרעבה והפרעות אכילה כאופייניים למשטור של נשים ועל האוכל כסטטוס חברתי", אומרת מנהלת הפסטיבל ענת שפרלינג כהן. "עניין אותנו למצוא את הייצוגים לתמה הזו בקולנוע הנשי, לנסות להבין איך נשים מתייחסות לזה. למרות שזה נושא מדובר, קשה למצוא התייחסויות ישירות ולא מטפוריות בסרטים של נשים לאנורקסיה למשל, מה שמוביל למחשבה שמדובר בנושא כל כך מעיק וסבוך עבור נשים, שההעדפה היא לטפל בו בעקיפין". בין הסרטים שיעסקו בנושא יהיו "לאחותי" של קתרין ברייה, "שנות הרעב" של יוטה ברוקנר ו"אני רעבה, קר לי" של שנטל אקרמן.

 

הרעיון להקרין אסופת סרטים של יוצרות איראניות בפסטיבל נולדה, לדברי שפרלינג כהן, ברצון לחבר בין יוצרות ממדינות ערב ליוצרות ישראליות. "זו שאיפה שבימינו נדמית כמעט בלתי אפשרית", היא מודה ואומרת, "סרטים מסוריה, לבנון, ירדן ומצרים מוקרנים בישראל מעט מאוד. החיבור הזה בין עולמן של נשים שעליו אנחנו רק שומעות או קוראות, הוא מתבקש מבחינתנו. איראן נמצאת בכותרות ומיוצגת באופן לא מאוד חיובי בהקשרים הפוליטיים ומי כמונו יודע שמאחורי כותרות מסתתרים חיים שחשוב לנו לראות ולהראות".


פרספוליס. במסגרת הפוקוס על יוצרות איראניות 

 

כמדי שנה גם הפעם יתמודדו סרטים של יוצרות ישראליות על פרסים בשלוש קטגוריות ובהן פרס הסרט העלילתי שיוענק מטעם עיריית רחובות, פרס הסרט התיעודי ע"ש ויקי שירן מטעם הרשות השניה לטלוויזיה ולרדיו ופרס ליוצרת מבטיחה מטעם פרופסור מיכאל ושרה סלע.

 

על פרסים בתחום העלילתי יתמודדו 13 פיצ'רים וסרטים קצרים בהם: "פיתיון" של מיכל ויניק, "מולו" של אמורק מרשה, "מקסיקו" של אולגב סיטובוצקי, "4 קילומטר" של מירי שפירו, "תזכור את זה" של עילית זקצר, "פרלינים" של יעל קיים, "שתיקה" של הדר מורג, "מיקה" של מירב חטב, "תיקו" של ורד ירוחם, "שיעור נהיגה" של אליה קהאן, "חאלקה" של אביגיל שפרבר, "סרוגייט" של טלי שלום עזר ו"אלפא" של דנה גולדברג.


"היי-ניו נשים של הים" סרטה התיעודי של דליה גרסטנהיבר

 

בתחום התיעודי יתמודדו תשעה סרטים קצרים ובאורך מלא ובהם: "לראות אם אני מחייכת" של תמר ירום, "שהידה" של נטלי אסולין, "ברונה" של נילי טל, "כלות המדבר" של עדה אושפיז, "האישה מהבועה" של נטע לוי, "היי-ניו נשים של הים" של דליה גרסטנהיבר, "אלוהים שכח אותי" של יפעת מקבי, "קדחת ים תיכונית" של מיכל לביא ו"האזרחית אלוני" של ענת סרגוסטי.

 

כמו כן יוקרנו בפסטיבל ארבע סרטי אנימציה קצרים של יוצרות מקומיות והם: "עזרת נשים" של ליהי סלע, "גרי ומלידרד" של רבקה פרס, "פורטרט אישי" של נוי קונפורטי והסרט "אני ציפור" של דנה דרוויש.

 

לדברי הנהלת הפסטיבל ההחלטה שלא להפריד במסגרת התחרותית בין סרטים באורך מלא לסרטים קצרים נעשתה במודע ומתוך כוונה. "אנחנו לא עושים הבחנות לגבי אורך כי נדמה לנו שכל יוצרת בוחרת איך לבטא את עצמה, ולכן לבחון על פי אורך של סרט נראה לנו לא רלבנטי כיוון שאמות המידה הן אחרות", אומרת ענת שפרלינג כהן. חבר השופטות יכלול את גילי מנדל, העיתונאית והדוקומנטריסטית דליה קרפל והבמאית דינה צבי ריקליס.


"סיטה שרה בלוז" של נינה פיילי. הקרנה ביקב הישן של רחובות

 

השנה, לצד הרחבת הפסטיבל מארבעה ימי פעילות לשבוע, הוחלט להרחיב גם את מתחם הפסטיבל ולקיים אירועים בכל רחבי העיר. בין אירועי הדגל תיערך הקרנה חגיגית במבנה היקב הישן של הסרט "Sita Sings The Blues", סרט אנימציה אינדי של נינה פיילי ששואב מהמיתולוגיה ההודית. הסרט, שהוקרן בבכורה בפסטיבל ברלין, יוקרן ברחובות סביב שולחנות בתוך היקב.

 

התכנית הבינלאומית של הפסטיבל תציג קולנוע נשי עכשווי עם דגש על

יוצרות אירופיות, בזכות שיתוף הפעולה בין הפסטיבל לאיחוד האירופי שנותן את חסותו לאירוע. רשימת הסרטים כוללת סרטי עלילה, תעודה ואנימציה עם לא מעט בכורות. מצרפת יגיעו הסרטים העלילתיים "דארלינג" של כריסטין קרייה, "תסתכלו עליי" של אודרה אסטרוגו, "מה אם..?" של לאה פאזר וסרטה של ג'ולי גברס, "תאשימי את פידל".

 

מהולנד יגיעו הסרטים "אמוטיקונים" של הדי הוניגמן ו"הציפור לא יכולה לעוף" של טריס אנה. מארה"ב יגיעו "דברים שאבדו לנו באש" של סוזן ביר, "Good Dick" של מריאנה פלקה והסרט "פג תוקף" של ססיליה מיניוצ'י.

 

סרטים נוספים שיוקרנו במסגרת התכנית הבינלאומית הם "הטוב שבי" של הבמאית הספרדיה רוזר אגילר, "הזר שבתוכי" של הגרמניה אמילי עטאף, "זמן למות" של הבמאית הפולניה דורותה קנדיז'בסקה ו"המסע" של היוצרת ההודית ליגי ג'. פולאפאלי.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קתרין ברייה
לאחותי. קתרין ברייה במסגרת פוקוס על נשים ואוכל
צילום: קתרין ברייה
לאתר ההטבות
מומלצים