שתף קטע נבחר

איש אופוזיציה סורי ל-ynet: דמשק יזמה החיסול

שייח עבדאללה אל-ר'ריב אל-חמד אמר בראיון ל-ynet כי מוחמד סולימאן, שהיה יד ימינו של הנשיא אסד, חוסל מפני שידע פרטים רבים מדי על ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי: "המטרה של המשטר היא להיפטר מכל האנשים שעלולים היו להגיע לבית הדין הבינלאומי ולהרשיע את בשאר אסד"

"המשטר הסורי הוא שחיסל את הקצין הבכיר, מוחמד סולימאן" - כך אמר בצהריים (יום ב') ל-ynet גורם באופוזיציה הסורית. האיש, שייח עבדאללה אל-ר'ריב אל-חמד, חבר תנועת "הברית הדמוקרטית הסורית", סבור כי משטרו של הנשיא בשאר אסד חיסל את הבכיר, בניסיון להעלים את העדים שעלולים להפלילו בפני בית הדין הבינלאומי שיחקור את נסיבות ההתנקשות בראש ממשלת לבנון לשעבר, רפיק אל-חרירי, לפני כשלוש שנים וחצי.

 

"סולימאן היה מהנדס צבאי בהכשרתו. הוא התקדם באופן מפתיע עד שהפך למקורב מאד לנשיא אסד. לימים הוא נחשד בהשתתפות בהתנקשות באל-חרירי. בעקבות המצב שנוצר הוא בודד מכל הנושאים הרגישים עליהם הופקד בסוריה פרט לנושא אחד - הוא נותר לפקח על הקשר עם חיזבאללה", אמר אל-חמד. 

 

מדוע אתה חושב שהחיסול בוצע בידי המשטר ולא גורם חיצוני?

 

"משום שהאזור שבו התנקשו בו מוקף במתקנים צבאיים רגישים של הצבא והמודיעין הסורי והוא מאובטח מאוד. אשר לטענות שצלף ירה בו - בעיני זו עוד הוכחה שהמשטר הסורי הוא שחיסל אותו. המטרה של המשטר היא להיפטר מכל האנשים שעלולים היו להגיע לבית הדין הבינלאומי ולהרשיע את אסד". 

 

אל-חמד טוען כי זו השיטה שבה נוהג המשטר הסורי, ממש כפי שהיה עם שר הפנים לשעבר, ראזי כנעאן שנמצא ירוי במשרדו לפני כמה שנים ולפי הדיווחים מסוריה "התאבד". "איננו יודעים מיהו השם הבא בתור. ייתכן שזוהי אישיות באופוזיציה בלבנון. אינני אף שולל את האפשרות שגיסו של הנשיא וראש המודיעין הצבאי, אסף שאוקת 'יתאבד' בעתיד ואלי אף הגנרל רוסתום רזאלה (ראש המודיעין הסורי בלבנון לשעבר, שנחשד אף הוא במעורבות בהתנקשות באל-חרירי - ר.נ.). הכל קשור לאל-חרירי".

  

מדוע סוריה שותקת מאז פרסום הפרשה?

 

"את מי הם יאשימו? אין שום הוכחות שישראל עשתה זאת. למה שישראל תהרוג אותו?".

 

ישנה טענה שהוא היה האחראי על הקמת הכור הגרעיני בסוריה.

 

"אני לא חושב שהוא קשור לכך. הוא הורחק לפני יותר משנה מכל הנושאים החשובים. אלה רק דיווחים לעיתונים, אנחנו יודעים מה הוא עשה - והוא לא היה קשור לזה. הוא נרצח בעקבות ההתנקשות ברפיק אל-חרירי. הוא היה במעגל הפנימי שהיה אחראי להתנקשות. הוא דאג לפן הלוגיסטי".

  

צריך לקבל את דבריו של איש האופוזיציה בזהירות ובהסתייגות. זאת, משום שהאופוזיציה הסורית אינה מפספסת הזדמנות לנגח את משטרו של אסד ולהכפישו. אולם על רקע השתיקה הרועמת של מוסדות השלטון בדמשק - אפשר שדווקא הקולות הללו יגבירו את זרם הדיווחים וההתייחסויות מסוריה על נסיבות ההתנקשות.  

 

כך או אחרת, השייח אל-חמד אינו מפספס את ההזדמנות לשלוח מסר ברור לישראל: "אנו חוששים שישראל תעשה הסכם שיסיר את סכנת בית הדין מעל אסד. זאת תהיה טעות גורלית, משום שכל הסכם שיאריך את שלטון העלאווים בסוריה יביא לכך שישראל תחתום על הסכם שלום זמני רק עם העלאווים.

 

"הרוב הסוני יודע היטב שההסכם הזה ייועד רק כדי להאריך את ימי העלאווים בסוריה, ואלה דואגים רק לאינטרס הצר שלהם. אין להם עניין אמיתי לקיים את ההסכם הזה. כל הסורים יודעים שארה"ב רוצה להדיח את המשטר הסורי ורק ישראל מונעת זאת. על ישראל להיות חכמה. לעשות שלום עם העם ולא עם המשטר הזה", סיכם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אסד. מנקה את השטח?
צילום: AP
חרירי. מי ידע על החיסול?
צילום: איי אף פי
מומלצים