שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  88 מהפלסטינים שנמלטו מעזה הגיעו ליריחו

  סופה של פרשת בני משפחת חילס שנמלטו מעזה קרוב מאוד. 88 פליטים הגיעו אחר הצהריים באוטובוסים ליריחו, וישוכנו במחנה מיוחד שהקימה הרשות הפלסטינית. ישראל: הרשות רצתה שהם יגיעו ליריחו. הרשות: ישראל התעקשה על כך

  88 פלסטינים שנמלטו מעזה עברו אחר הצהריים (יום ב') דרך מחסום ורד יריחו לעיר יריחו. זאת, בעקבות הסיכום בין ישראל לרשות הפלסטינית. בבוקר דווח שאותם פלסטינים יגיעו לרמאללה, אך לטענת גורמי צבא - בעקבות ויכוחים פנים-פלסטיניים, הוחלט להעבירם ליריחו.

   

  עדיין לא ברור מתי יועברו אם בכלל עוד כ-60 פלסטינים. חלקם עדיין מתוחקרים במערכת הביטחון, או שעדיין מאושפזים בבתי החולים בדרום. ייתכן שחלקם ישובו לעזה מרצונם החופשי.

   

  ברשות הפלסטינית טענו כי העברת הפליטים ליריחו נעשתה דווקא בגלל התעקשותה של ישראל. הפלסטינים נערכים לקבלת בני משפחת חילס, שברחו לאחר העימותים בסוף השבוע עם אנשי החמאס. הרשות הפלסטינית הכינה מחנה מיוחד שבו ישוכנו אנשי הפתח ביריחו. למעט בכיר פתח, אחמד חילס, ומספר פעילים קטן מאוד שעברו עימו לרמאללה - הבורחים ישוכנו ביריחו עד לפיתרון בעייתם.


  אחד הפליטים מסמן אות ניצחון באוטובוס (צילום: AP)

    

  ברשות האשימו את ישראל בהפצת דיווחים שקריים בנוגע לחוסר מוכנותה כביכול של הרשות לקבל בגדה המערבית את אנשי משפחת חילס הבורחים. לדבריהם, העיכוב בהגעתם לגדה של הפעילים נובע בראש ובראשונה מהעובדה כי ישראל התעקשה כי הפעילים יגיעו לעיר יריחו ולא לרמאללה וכי בשום שלב הרשות לא התנגדה לקבלתם. הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, פרסם הודעה רשמית ולפיה הרשות תקבל את הנמלטים בגלל הסכנה לחייהם ברצועת עזה.

   

  הפרשה החלה כאשר בשבת האחרונה הרימו את ידיהם אנשי חמולת חילס המזוהים עם הפתח ונכנעו לכוחות חמאס בעזה. רבים מהם החלו לנוע לעבר נחל עוז. מפקד החטיבה הצפונית באוגדת עזה, אלוף משנה רון אשרוב, סיפר כי החיילים חילצו את אנשי פתח תחת אש מקלעים ופצצות מרגמה. מבין הנמלטים שהגיעו לישראל אושפזו 22 פצועים בבתי חולים בישראל.

   

  צה"ל נערך מהבוקר להעביר את הפלסטינים לשטחי הגדה, לאחר שורת דיונים שהתקיימו בנושא אתמול. במערכת הביטחון הדגישו כי לאחר שהפלסטינים נמלטו מהרצועה - החל תהליך של השבתם לשם, בעקבות בקשת הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן, וראש הממשלה הפלסטיני, סלאם פיאד. 32 פלסטינים הספיקו לשוב לרצועה.

   

  כאשר החלה שיבת האנשים לרצועה - חמאס החל בתהליך למעצרם. אנשי חמאס בעזה טענו אמש כי מבין 32 הפלסטינים ששבו, שוחררו הרוב ורק חמישה נותרו במעצר. לאחר שהתברר דבר המעצר בישראל - התקיימה הערכת מצב מחודשת ואז הוחלט בכל זאת להעבירם לרמאללה. במערכת הביטחון מציינים כי הפלסטינים שנכנסו לשטחי ישראל עברו בידוק בטחוני בידי צה"ל והשב"כ. 


  פורסם לראשונה 04/08/2008 15:49

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הפליטים הפלסטינים בנחל עוז
  צילום: רויטרס
  מומלצים