שתף קטע נבחר

הקבינט המדיני שומע אזהרות על טילי חיזבאללה

שרי הקבינט המדיני-ביטחוני שומעים הבוקר סקירות ביטחוניות מדאיגות על האיום מצד חיזבאללה. בישראל מודאגים מהאפשרות שהארגון יצטייד בקרוב באמצעי נ"מ

הקבינט המדיני-ביטחוני נועד הבוקר (יום ד') לישיבה שבה נדון האיום מצד חיזבאללה והדרכים לאכוף את החלטה 1701 של מועצת הביטחון, שאותה הגדיר שר הביטחון, אהוד ברק "כישלון". בישראל מודאגים מאוד מהמשך הברחות אמצעי הלחימה ללבנון ומהצטיידות חיזבאללה באמצעי נ"מ.

 

ישראל הביעה מורת רוח בעניין זה בפני הגורמים הבינלאומיים ובראשם האו"ם. בישיבת הקבינט לא יתקבלו כנראה החלטות, אבל השרים ישמעו סקירות מצב מגורמי הביטחון ומאנשי משרד החוץ.

 

לאחרונה, עם הקמת ממשלת האחדות הלאומית בלבנון, הובע בירושלים חשש מההצהרות בדבר זכותו של חיזבאללה להגן על אדמות לבנון. ממשלת האחדות הלבנונית אישרה שלשום פה אחד את המצע, ולפיו שמורה לחיזבאללה הזכות להשתמש בכל האמצעים כדי "לשחרר את יתר האדמות הלבנוניות הכבושות", כלומר - חוות שבעא וחצי מהכפר רג'ר. בחיזבאללה הדגישו בימים האחרונים כי יש להיאבק בטיסות חיל האוויר מעל שמי לבנון, ונראה כי מעתה - זה יהיה מוקד פעולתם. 

 

חיזבאללה מנסה להצטייד כעת במערך להגנה מפני מטוסים ומטוסים ללא טייס. על-פי המידע שיש בישראל, מבקש חיזבאללה לפרוס מכ"ם נ"מ ראשון בזמן הקרוב. מערך נ"מ שכזה עלול להגביל את יכולתה של ישראל לסייר ולאסוף מודיעין בשמי לבנון או לתקוף בעתיד. אם יצליחו איראן, סוריה וחיזבאללה להקים מערך נ"מ מסיבי על פסגות הר הלבנון, יקשה הדבר גם על איסוף מודיעין אודות ההתעצמות והמטרות לפגיעה שמעבר לגבול - וישנה מהותית את מאזן הכוחות האסטרטגי.

 

חיזבאללה מחזיק בכ-40 אלף טילים ורקטות משני עברי הליטני. המערך הכבד, המונה אמנם רק כמה מאות רקטות - בעלי ראשי קרב של מאות קילוגרמים וטווח של עד 250 קילומטרים - נמצא מצפון לליטני, חפור ובנוי באדמות שחיזבאללה קנה. בדרום-לבנון הוקם בכפרים מערך תת-קרקעי מבוצר, שמתוכו אמור חיזבאללה להילחם בשריון וביחידות הרגלים של צה"ל, שיתקדמו לעבר מערך הרקטות שמצפון לליטני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שומעים על האיום החדש-ישן. אולמרט ולבני
צילום: רויטרס
מומלצים