שתף קטע נבחר

ישראל תשחרר אסירים כמחווה לאבו-מאזן

הפגישה בין אולמרט לאבו-מאזן כונתה על-ידי הצדדים "כפגישת תחזוקה". הפלסטינים דרשו בפגישה לשחרר את מרואן ברגותי ואחמד סעדאת - ישראל הודיעה כי תשחרר אסירים כמחווה לנשיא הפלסטיני, אך לא נקבה בשמות או במספרים

למרות ההודעה על פרישתו ומצבו הפוליטי הרגיש, נפגש בצהריים (יום ד') ראש הממשלה, אהוד אולמרט, עם הנשיא הפלסטיני, אבו מאזן במעון ראש הממשלה בירושלים. ישראל הודיעה בפגישה כי תשחרר מספר אסירים פלסטינים כמחווה לאבו מאזן לקראת סוף אוגוסט.

 

הפלסטינים העלו בקשה לשחרור מרואן ברגתי, ואחמד סעדאת - אחד ממתכנני רצח השר זאבי. בישראל סירבו לנקוב בשמות או במספר האסירים שישוחררו.

 

מחזיק תיק המו"מ באש"ף, ד"ר סעיב עריקאת, ציין כי רשימת האסירים שהרשות הגישה לצד הישראלי כוללת אסירים ותיקים, אסירים בעלי בעיות בריאות, אסירים שהם מנהיגים של ארגונים וכן חברי פרלמנט.

 

במסיבת עיתונאים שקיים ברמאללה בתום פגישת אולמרט-אבו מאזן אמר עריקאת כי פרט לברגותי וסעדאת, הפלסטינים העלו בשיחה בעיקר את שמותיהם של הממונה לשעבר על הכספים במנגנוני הביטחון הפלסטינים, פואד אל שובאכי (הכלוא בישראל באשמת מעורבות בספינת הנשק קארין איי), יו"ר הפרלמנט הפלסטיני מן החמאס, עזיז דוויק, וחברי פרלמנט אחרים.

 

עריקאת אמר כי בסך הכל ישראל הסכימה לבקשה הפלסטינית לשחרר עד סוף החודש 150 אסירים. לדבריו, אולמרט ציין כי הוועדה הישראלית המיוחדת לענייני אסירים, בראשות השר חיים רמון, תדון ברשימת האסירים המועמדים לשחרור.

 

בנוסף, עריקאת ציין שהפגישה היום עסקה בכל סוגיות הסדר הקבע, ובדרישת הפלסטינים להקלות בראש - בראש בראשונה בסוגיית המחסומים. עריקאת אמר גם כי הצד הפלסטיני העלה את סוגיית פתיחת מוסדות אש"ף והרשות בירושלים.

 

מתכוננים לרייס

במהלך הפגישה, שנמשכה כשעתיים, ערכו אולמרט ואבו-מאזן תיאום ציפיות לאחר הודעת ראש הממשלה על כך שלא יתמודד בפריימריז לראשות "קדימה".

  

בין המשתתפים בפגישה היום היו גם ראשי צוותי המשא ומתן משני הצדדים, שרת החוץ ציפי לבני ואבו עלא, וחברי צוותי המשא ומתן. הפגישה חולקה לשני חלקים - בראשיתה התקיים דיון בפורום המורחב ולאחריו נועדו אולמרט ואבו מאזן בארבע עיניים. לאחר הפגישה נקבע כי השניים ייפגשו שוב בקרוב.

 

שני הצדדים כינו את הפגישה כ"פגישת תחזוקה", בה לא צפויות ליפול הכרעות. למרות פרישתו הצפויה של אולמרט, שני הצדדים מעוניינים להמשיך במשא-ומתן כדי לנסות ולהשיג - למרות הכל - "הסכם מדף" עד סוף 2008, כפי שהתחייבו בוועידת אנאפוליס. הפגישה היום נערכה גם כהכנה לביקורה הצפוי בהמשך החודש של מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, באזור.

 

בין הצדדים עדיין נתונות מחלוקות וסוגיות לא מעטות. כך למשל, הפלסטינים תובעים דיון על ירושלים במסגרת הסיכומים על סוגיות הליבה גם בהסכם המדף. ישראל מתנגדת לכך מחשש שש"ס תפרוש מהקואליציה. מחלוקת שטרם הסתיימה נוגעת גם לעניין הגבולות. יש הבדלים בין מה שאהוד אולמרט מוכן לתת לפלסטינים, לעומת מה שלבני מוכנה לתת. 

 

יושב ראש סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, אמר בתגובה להחלטה כי: "שחרור מחבלים פלסטינים ללא תמורה היא החלטה שגויה שתפגע הן בביטחון והן במאמצים לשחרור גלעד שליט. השחרור  יעלה את רף הדרישות של החמאס ויגרום להקשחה בעמדותיו באשר לשחרור שליט".

 

הבטחה מפריז

ראש הממשלה ונשיא הרשות נפגשו בפעם האחרונה לפני שבועיים בפריז, במסגרת ועידת מדינות הים התיכון. בפגישה זו הבטיח אולמרט לשחרר אסירים פלסטינים כמחווה לאבו מאזן.

 

בנאום בו הודיע על פרישה עתידית מתפקידו אמר אולמרט בנוגע למשא ומתן: "אנחנו קרובים יותר מתמיד להבנות מוצקות שעשויות להוות בסיס להסכמים בשני צירי ההדברות - הפלסטיני והסורי. ביום בו יתממש חלום השלום נעמוד כולנו משתאים: כיצד לא הגענו לכך מוקדם יותר? כל עוד אכהן בתפקידי - לא ארפה מן הניסיון להמשיך ולהביא את המשא ומתן בינינו לבין שכנינו לקראת סיום מוצלח שיש בו תקווה".

 

 


פורסם לראשונה 06/08/2008 15:35

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט
צילום: AP
אבו מאזן
צילום: רויטרס
מומלצים