שתף קטע נבחר

הירי בנעלין: אישום נגד המג"ד והחייל

סגן אלוף עמרי בורברג, והחייל, סמל ראשון ל', נאשמים בהתנהגות בלתי הולמת, בעקבות הירי בפלסטיני הכפות. בפרקליטות הצבאית מעריכים כי הצדדים יגיעו להסדר טיעון. ארגוני זכויות אדם פנו לפרקליט הצבאי הראשי: "ההליכים צריכים לשקף את חומרת המעשים"

פרשת הירי בפלסטיני הכפות בנעלין נגמרה היום (ה') בכתב אישום שהגישה הפרקליטות הצבאית נגד מפקד גדוד 71 של השריון, סגן אלוף עמרי בורברג, והחייל, סמל ראשון ל', בגין התנהגות בלתי הולמת. כתבי האישום הוגשו בבית הדין הצבאי המיוחד בקריה, אך טרם נקבע מועד תחילת המשפט.

 

בפרקליטות הצבאית מעריכים כי הצדדים יגיעו להסדר טיעון. אתמול פורסם לראשונה ב-ynet כי סגן-אלוף עמרי בורברג יסים את תפקידו, ויואשם בעבירות קלות יחסית.

 

ארגוני זכויות אדם ישראליים פנו מוקדם יותר לפרקליט הצבאי הראשי, תת-אלוף אבי מנדלבליט, בדרישה שיעכב את ההליכים המשפטיים נגד מפקד הגדוד מנעלין והחייל שהיו מעורבים בתקרית הירי לעבר פלסטיני כפות. כעת, לאחר שנדחתה פנייתם, ייתכן שיעתרו לבג"ץ.

 

הארגונים - האגודה לזכויות האזרח, בצלם, "יש דין", "הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל" - וכן אשרף אבו רחמה, הפלסטיני שנורה ברגלו בתקרית, דורשים כי "ההליכים שיינקטו נגד סא"ל בורברג בגין אחריותו לירי המכוון באדם עצור וכפות, ישקפו את חומרת המעשים". הם ממתינים לתשובת הפצ"ר כדי לשקול את המשך צעדיהם המשפטיים.

 

בפרקליטות הצבאית לקחו בחשבון כי יהיו גורמים שיבקשו גם לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה, אך בסופו של דבר, סבורים שם כי ההחלטה הוגנת וניתן יהיה להגן עליה גם בבית המשפט העליון.

 

כפי שפורסם אתמול, התביעה הצבאית לא תדרוש הורדה בדרגה למג"ד, אם יורשע במשפטו, בשל העובדה הוא מסיים את תפקידו בגדוד בטרם עת.

 עם זאת, תדרוש להוריד את החייל היורה לדרגת טוראי, אך לא תבקש עונש מאסר בפועל בגין העבירה.

 

גורמים בכירים המעורבים בפרשה אמרו ל-ynet כי אם המג"ד היה מחליט שלא להסכים לסיים את תפקידו, אזי היה מוגש נגדו כתב אישום חמור. "אין ספק שאילו המג"ד לא מסיים את תפקידו, הוא היה חוטף בבית הדין", אמרו.

 

התקרית, שפורסמה לראשונה ב-ynet, עוררה הדים רבים ומפקד חטיבת בנימין, אלוף-משנה אביב רשף, אף קיבל הערה בתיקו האישי מכיוון שלא דיווח באופן תקין על המקרה למצ"ח.


פורסם לראשונה 07/08/2008 11:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מאיר אזולאי
סא"ל בורברג
צילום: מאיר אזולאי
באדיבות בצלם
הירי בנעלין שעורר סערה
באדיבות בצלם
מומלצים