שתף קטע נבחר

ג'ון מקיין: הוותיק

הוא היה צריך להיבחר למועמד הרפובליקנים לנשיאות ב-2000, אבל מפלגתו העדיפה על פניו מועמד חסר ניסיון וידע. הוא גיבור מלחמה, סנאטור דעתן ואינדיבידואליסט, ואדם מבריק. הוא גם נשוי ליורשת יפהפיה, וידיד אמת של ישראל. דיוקן של ג'ון מקיין, המועמד הרפובליקני לנשיאות

אם ברק אובאמה הגיע למירוץ לנשיאות מוקדם מדי, הרי שג'ון מקיין ייקבל באיחור של שמונה שנים את מועמדות המפלגה הרפובליקנית לנשיאות בוועידת המפלגה בסנט-פול, מינסוטה. האיש כבר בן 72, נראה זקן, לא תמיד נשמע במיטבו, מתקשה לקרוא את הטקסטים שמחברים לו עוזריו ואין ספק שימיו הגדולים כאיש צבא וכמדינאי מאחוריו.

 

מקיין היה צריך להיבחר למועמד הרפובליקנים לנשיאות בשנת 2000. הוא היה גיבור אמריקני אמיתי ואדם מבריק עם איי-קיו של 133. הוא היה בגיל הנכון, עם הרקע הנכון בנושאי חוץ וביטחון להנהיג את אמריקה עם פרוץ המאה ה-21. אבל המכונה המשומנת של המפלגה העדיפה על פניו מועמד חסר כל ניסיון וידע בהוויות העולם, אבל עם שם של נשיא - ג'ורג' בוש.

 

הממסד הרפובליקני לא רצה את מקיין העצמאי מדי בדעותיו וסילק אותו מהדרך בצורה מכוערת, על ידי הפצת שמועות על מצבו הנפשי המעורער-כביכול בעקבות שנותיו בכלא הצפון-וייטנאמי, ועל התינוקת שחורת-העור שנולדה לו מחוץ לנישואים, שלא היתה אלא בתם המאומצת מבנגלדש של בני הזוג מקיין. השמועות האלה היו יותר מדי לצדקנים השמרנים מהדרום הלבן של ארצות הברית, למרות ששתיהן היו מצוצות מהאצבע.


שמועות ריסקו את השאיפה הנשיאותית ב-2000. מקיין (צילום: AP)

 

אמריקה עלולה לשלם פעמיים על הטעות שעשתה כאשר לא בחרה במקיין למועמד הרפובליקנים לנשיאות. ראשית - שמונה שנים איומות של ג'ורג' בוש כנשיא, ושנית - ניסיון נואש לתיקון המעוות על ידי בחירת מקיין לנשיא במצבו הגריאטרי הנוכחי, ולאחר שהחמיצה אותו בשיאו.

 

הגיבור הצבאי שהפך לסנאטור עצמאי

כקצין צעיר בחיל הים האמריקני, מקיין היה פעם גבר יפה-תואר וכובש נשים - שמטרתו המוצהרת היתה להיות אדמירל בחיל הים האמריקני, כמו אביו וכמו סבו לפניו. אך מלחמת וייטנאם שיבשה את התוכניות. כטייס קרב הוא ביצע 22 גיחות הפצצה מעל צפון וייטנאם. ב-26 באוקטובר 1967, בגיחה ה-23 בשמי האנוי, הופל מטוסו של מקיין, והוא נשבה על ידי לוחמי הוייטקונג.

 

כשגילו שוביו כי מקיין הוא בנו של אדמירל, הם הציעו לשחררו הביתה, כדי להשפיל את אביו. אך ג'ון הבן סירב להשתחרר - כל עוד שבויים אמריקנים ותיקים ממנו, נשארים מאחור. הוא בילה חמש וחצי שנים בשבי, חי בצינוק, ושם עונה עד אובדן הכרה. שתי ידיו נשברו - ועד היום הוא אינו מסוגל להרימן מעל ראשו.


נושאי חוץ וביטחון הם המומחיות. מקיין בביקור בעיראק (צילום ארכיון: AP) 

 

כשהסתיימה המלחמה אמריקה קיבלה בדמעות את הקפטן עטור התהילה שירד בצליעה מכבש המטוס, לבוש במדיו הצחורים. הוא עדין חלם להמשיך לעלות בסולם הדרגות ולהמשיך את שושלת האדמירלים, אך אחרי שדישדש במשך כמה שנים במערכת הצבאית, הגיע לפוליטיקה.

 

מקיין נבחר לראשונה לבית הנבחרים האמריקני ב-1982 - ומאז 1986 הוא מכהן כסנאטור מטעם מדינת אריזונה. תחומי התמחותו העיקריים הם נושאי חוץ וביטחון. מי שעוקב אחרי הצבעותיו בסנאט, יתרשם מהעובדה שמקיין אינו חסיד של הצבעה מפלגתית, למורת רוחם הרבה של השמרנים. בין השאר, הצביע מקיין נגד עינוי עצורי הטרור במתקן הכליאה הצבאי בגואנטנאמו - מאחר שכשבוי לשעבר, הוא מכיר היטב את טכניקת החקירה השנויה-במחלוקת. הוא גם העלה את ישראל כדוגמה למדינה שבה בית המשפט העליון פסק נגד עינוי נחקרים.

 

ג'ון וסינדי, סיפור אהבה

חייו הפרטיים אינם מסבים נחת לבסיס התומכים הנוצרים-אוונגליסטים של מפלגתו. הוא פגש את אשתו הנוכחית סינדי, יורשת מיליונים יפהפיה, במהלך ביקור בהוואי, כאשר היה עוד נשוי לאשתו הראשונה, קרול. הוא היה בן 42 וסינדי היתה רווקה בת 24. הם ניהלו רומן חשאי במשך תשעה חודשים, ואז הפתיע מקיין את קרול וביקש להתגרש. 


מקיין ורעייתו סינדי. תהיה גברת ראשונה קלאסית (צילום ארכיון: AFP) 

 

הקשר בין מקיין לרעייתו השנייה ידע עליות ומורדות. במשך 28 שנות נשואיהם, שהה מקיין בוושינגטון בעוד שסינדי העדיפה להישאר באריזונה ולגדל שם את ארבעת ילדיהם. הסנאטור המכובד לא ידע שאשתו התמכרה למשככי-כאבים בעקבות כאבי גב כרוניים. ב-2004, כאשר עברה סינדי אירוע מוחי, הבעל כלל לא היה בנמצא. מאז, הצליחה להחלים כמעט לגמרי.

 

סינדי מקיין אינה מאשימה את בעלה. היא זו שהעדיפה להישאר באריזונה ולעמוד בראש חברת הענק שהוריש לה אביה, הנסלי ושות', המחזיקה באחד הזיכיונות להפצת בירה בארה"ב. כיורשת של יותר ממאה מיליון דולר, היא החליטה להתרכז בילדים, בעסקים ובפעילות פילנטרופית במדינות עניות. אם ייבחר, היא עשויה להיות גברת ראשונה קלאסית.

 

סינדי לא עוזבת עכשיו את ג'ון. בכתבת תחקיר שפרסם לפני כמה חודשים "ניו יורק טיימס" נטען כי לפני שנים ספורות ניהל מקיין רומן עם אחת מעוזרותיו. הצדדים הכחישו, סינדי הודיעה שהיא מאמינה לבעלה, והפרשה נשכחה. היא ההוכחה הצעירה והיפה יותר לכך שג'ון מקיין הוא עדיין גבר מבוקש במלוא אונו. לאסיפות בחירות מצטרפת לפעמים אמו רוברטה בת ה-92, נמרצת ודעתנית, כהוכחה חיה לכך שלבנה יש את הגנים הנכונים.

 

מכיר היטב את ישראל ובעיותיה

מקיין הוא ידיד אמת של ישראל. הוא ביקר בארץ לא מעט פעמים, ומכיר היטב את הפוליטיקאים הבכירים ואת בעיותיה של המדינה והאיומים על קיומה - ובראשם האיום האיראני. נראה שמקיין מוכן לטפל בבעיה. לפני כמה חודשים טען מקיין - במאמר שפרסם ברבעון היוקרתי "פוריין אפיירז" - ש"אסור להגביל את המלחמה בטרור לארגונים שאינם מדינה". הוא הזהיר כי "אם איראן תחזיק בארסנל גרעיני, היא תפגין נכונות רבה יותר לתת חסות להתקפות טרור על אויבים גלויים, לרבות ארצות הברית וישראל, או אפילו להעביר חומרים גרעיניים לאחת מרשתות הטרור, בנות בריתה".


מקיין בכותל, בחורף האחרון. ידיד אמת של ישראל (צילום ארכיון: דודי ועקנין) 

 

בעבר נשאל מקיין מהי התרופה לאיראן ותשובתו היתה לזמזם "בום-בום-בום איראן", על פי שירם של הביץ' בויז, "ברברה-אן". בתקופה הנוכחית, שבה הציבור האמריקני עייף מההרפתקאה העיראקית ומהמשבר הכלכלי, הוא מתבטא בזהירות ובממלכתיות, ומדגיש את הצורך לעשות הכל כדי לפתור את הבעית הגרעין בדרך של סנקציות פיננסיות ודיפלומטיה, מבלי להוריד שום אופציה מהשולחן. זו גם הנוסחה שאותה מדקלם יריבו הצעיר, ברק אובאמה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מקיין. הקריירה הצבאית נבלמה
צילום: AP
מקיין עם בוש. העדיפו את חסר הניסיון על פניו
צילום: AFP
מקיין עם אולמרט. מכיר את הפוליטיקאים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים