שתף קטע נבחר

סוריה: נענה על שאלות הפקחים, לא נתיר ביקור

בעקבות הודעת אנשי סוכנות הגרעין כי סוריה מנעה מפקחי הארגון לשוב ולבקר באתר החשוד כגרעיני שהופצץ על ידי ישראל, הודיעה דמשק כי בהתאם לסיכומים - היא תענה על כל שאלה שתוצב לה בנוגע למתקן אך לא תאפשר ביקור נוסף

משרד החוץ הסורי הודיע אמש (שבת) כי דמשק מוכנה לענות לשאלות הסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית בנוגע לפעילות שהתבצעה במתקן שהופצץ על ידי ישראל בספטמבר 2007, אולם לא תאפשר לפקחי הסוכנות ביקורים נוספים באתר. 

 

אתמול בשעות הבוקר מסרו דיפלומטים בווינה כי סוריה מנעה מפקחי סוכנות הגרעין לשוב ולבקר במתקן באל-קיבאר, החשוד ככור גרעיני שנבנה בסיוע צפון קוריאני. הפקחים ביקרו לראשונה באתר בחודש יוני וביצעו במקום בדיקות על מנת ללמוד על הפעילות שהתרחשה במקום.

 

"סוריה וסוכנות הגרעין הגיעו בזמנו להבנות לפיהן הפקחים יבקרו פעם אחת בלבד באל-קיבאר. סוריה כיבדה את ההסכם והצהירה כי אם לסוכנות הגרעין יש שאלות נוספות, באפשרותה להציגן וסוריה תשיב עליהן. באל-קיבאר לא בוצעו עבודות להקמת כור גרעיני בסיוע צפון-קוריאני או בסיוע כל מדינה אחרת", נכתב בהודעת משרד החוץ הסורי.

 

פקחי סוכנות הגרעין צפויים לפרסם בשבועות הקרובים דו"ח על ביקרם בסוריה לפני כחודשיים. זאת, לקראת ישיבת מועצת הנגידים של הסוכנות בווינה בחודש הבא. בתוך כך, לוחצת ארה"ב על סוכנות הגרעין להתנגד לבקשותיה של סוריה - לזכות במושב במועצת הנגידים. במועצה, הכוללת 35 מדינות, מתקבלות מרבית ההחלטות פה אחד ומתן אחד המושבים לסוריה עלול לטרפד בדיקות נוספות הנוגעות לתוכניתה הגרעינית.

 

לפני כשבוע אמר נשיא סוריה, בשאר אסד, במהלך ביקור באיראן כי ארצו מאמינה שלכל מדינה יש זכות לאנרגיה ומחקר גרעיני לצרכי שלום.

 "עמדתה של סוריה מתבססת על האמנות וההסכמים הבינלאומיים. לכל מדינה שחברה בסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית וחתמה על האמנה (לאי הפצת נשק גרעיני), יש זכות לאנרגיה גרעינית וזכות לקיים מחקר בתחום זה לצרכי שלום", אמר אסד במסיבת עיתונאים משותפת עם עמיתו, מחמוד אחמדי-נג'אד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המתקן באל-קיבאר (ארכיון)
צילום: AFP
מומלצים