שתף קטע נבחר

דיווח: ישראל ואיראן מתחרות על סוריה

העיתון "אל-חיאת" דיווח כי האיראנים דרשו לקבל מידע על השיחות עם ישראל, כדי לדעת בדיוק במה שני הצדדים דנים. מקורות לבנונים מסרו כי איומיה האחרונים של ישראל נגד חיזבאללה וסוריה, נועדו לייצר לחץ נגדי לזה שמייצרת איראן

בסוריה מדברים עם ישראל - ובאיראן כועסים: מקורות בלבנון אמרו כי ביקורו של נשיא סוריה, בשאר אסד, בטהרן בשבוע שעבר היה כושל, בשל חילוקי דעות שנוצרו בסוגיית המשא ומתן העקיף בין סוריה לישראל. כך דיווח הבוקר (יום א') העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון.

 

המקורות, אשר עודכנו על תוכן השיחות בטהרן, מסרו כי איומיה האחרונים של ישראל נגד חיזבאללה וסוריה, נועדו לייצר לחץ מקביל לזה שמייצרת איראן על סוריה בעניין שיחותיה עם ישראל. על-פי הדיווח, האיראנים דרשו לראשונה להיכנס לפרטי השיחות, כדי לדעת בדיוק במה שני הצדדים דנים.

 

בנוסף חוששים בטהרן מהפתיחות שמגלה לאחרונה סוריה כלפי המערב, בדגש על ביקורו של אסד בפריז באמצע החודש שעבר. האיראנים אומרים כי ההתקרבות נעשתה ביוזמת ישראל, כדי לפתות את דמשק לזנוח את איראן.

 

בביקורו בטהרן הפגין אסד אהדה לאיראנים. הוא אמר כי "ישראל וארה"ב רוקמות מזימה באזור ויש להיזהר בנושא זה". אסד הוסיף כי "המשטר הציוני אינו חזק והמדינות יכולות להשיג את זכויותיהן באמצעות התנגדות ונחישות".

 

לדברי המקורות הלבנוניים, הביקור של הנשיא הסורי בטורקיה לא היה מתוכנן מראש ומטרתו היתה לבקש מהטורקים לסייע לסוריה להתגבר על הקשיים בשיחות עם ישראל, בעקבות החשש של איראן מהשיחות הללו.

 

במקביל, דיווח העיתון הקטארי "אל-ווטן" כי סוריה ולבנון צפויות לשוב למתכונת היחסים הקודמת שידעו השתיים עד לפני מספר שנים. על-פי הדיווח, נשיא לבנון החדש, מישל סולימאן, הגיע להכרה כי המתיחות בין שתי המדינות בשלוש השנים האחרונות השפיעה באורח שלילי על לבנון.

 

סולימאן, שצפוי לבקר בדמשק ביום רביעי, לראשונה מאז נכנס לתפקידו, צפוי לסכם עם הנשיא אסד על חידוש פעולתה של "הוועדה העליונה" המשותפת לשתי המדינות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אחמדי-נג'אד ואסד לפני שבוע
צילום: AP
מומלצים