שתף קטע נבחר

הטרמפיסטים

לא רק אובאמה ומקיין רצים לנשיאות ארצות הברית. מלבדם יש לא פחות מאשר ארבעה מועמדים נוספים מטעם מפלגות קיקיוניות ואיזוטריות. רק שניים מהם, ראלף ניידר העצמאי ובוב באר איש ה-Libertarian Party זוכים להתיחסות כלשהיא בסקרים

בסיקור המירוץ לנשיאות ארצות הברית, התקשורת מתייחסת באופן כמעט-בלעדי לסנאטורים ברק אובאמה וג'ון מקיין, שאחד מהם יהיה הדייר החדש שייכנס בשערי הבית הלבן ב-20 בינואר 2009.

 

אבל בפועל ישנם לא פחות מאשר ששה מועמדים המתמודדים על תפקיד נשיא ארה"ב: שני "נודניקים" מקצועיים - ראלף ניידר משמאל ובוב באר מימין, שהסקרים מעניקים לכל אחד מהם 5 אחוזי תמיכה - ועוד שתי "קרציות פוליטיות" העונות לשם צ'ק בולדווין וסינתיה מקיני, שמעטים יודעים לאיית את שמותיהם, ועורכי הסקרים אינם מתייחסים אליהם כלל.

 

ניידר, המתמודד כעצמאי, מסוגל לכרסם בתמיכה באובאמה בקרב השמאל הקיצוני ואנשי שוליים, ואילו באר עשוי לגרוע ממקיין את קולות השמרנים, בעיקר במדינת ג'ורג'יה שממנה הוא בא.

 

ראלף ניידר קנה את פרסומו כלוחם בשחיתות. זה היה לפני הרבה מאוד שנים. לדור הצעיר יותר הוא מוכר רק כמי שמנע מאל גור את הנשיאות בשנת 2000, והעניק אותה לג'ורג' בוש. אבל תאוות הפרסום שלו גדולה יותר מכל מטרה פוליטית אמיתית. הוא יודע שהוא לא יהיה הנשיא הבא של ארה"ב, אבל קצת פרסום, הופעות בטלוויזיה ובאסיפות בחירות מזרימות את הדם בעורקיו ואת הצבע ללחייו.

 

בוב באר, תובע פדרלי לשעבר, היה חבר בית הנבחרים האמריקני מטעם המפלגה הרפובליקנית בין השנים 1995 ל-2003. הציבור התוודע לראשונה לבאר ולשפמו בשידורים החיים ממופע ההדחה ההזוי של ביל קלינטון בבית הנבחרים בשליטה רפובליקנית, שבאר היה אחד ממנהליו הראשיים. עכשיו הוא מתמודד מטעם ה-Libertarian Party הדוגלת בחופש הבחירה והדת.

 

שני המועמדים האחרים הם לא יותר מאשר אנקדוטות. צ'ק בולדווין, מועמד "מפלגת החוקה", הוא כומר מפלורידה המגיש תוכנית מלל שבועית ברדיו. הוא היה חבר במפלגה הרפובליקנית ותמך בבחירת ג'ורג' בוש לנשיא – אך עכשיו הוא מתנגד נמרצות למדיניות של בוש.

 

סינתיה מקיני מ"המפלגה הירוקה", כיהנה כחברת בית הנבחרים מטעם המפלגה הדמוקרטית בין השנים 1993 עד 2007, למעט שנתיים מתוכן. אפשר לומר שמקיני היתה חברת הקונגרס השמאלנית ביותר בבית הנבחרים, ובין היתר הציעה לחקור את האפשרות שממשל בוש אשם במתקפת הטרור של 11 בספטמבר 2001. מלבד זאת, היתה מקיני מתנגדת חריפה של ישראל, עובדה שסייעה ליריביה לגייס את ידידי ישראל בארה"ב ולמנוע את בחירתה המחודשת לקונגרס.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
ניידר. פרסום מזרים דם בעורקיו
צילום: רויטרס
מומלצים