שתף קטע נבחר

מזוז סגר את "התיק הראשון" נגד ליברמן

היועץ המשפטי לממשלה החליט לגנוז את התיק נגד יו"ר ישראל ביתנו, שנחשד בעבירות של מרמה והפרת אמונים - בשל היעדר ראיות מספיקות לכתב אישום. עם זאת, התיק בנוגע לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים - עדיין פתוח

שבועיים לאחר שח"כ אביגדור ליברמן עתר לבג"ץ נגד היועץ המשפטי לממשלה, הודיע היום (ב') מני מזוז כי הוא החליט לגנוז את התיק בו ליברמן היה חשוד בעבירות על חוק מימון המפלגות וכן בעבירות של מרמה והפרת אמונים ורישום כוזב במסמכי תאגיד -בנוגע למפלגת "ישראל ביתנו". התיק השני, בו נבדק חשד לעבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים, עדיין פתוח.

 

במכתב ששלח עוזרו של היועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רן ניזרי, לעו"ד ירון קוסטליץ המייצג את ליברמן נכתב כי התיק נגנז בעקבות היעדר ראיות מספיקות לכתב אישום.

 

עו"ד ניזרי כתב כי מאז אפריל 2006, אז הודיעו לליברמן כי בעקבות חומרים חדשים שהגיעו לידי רשויות החוק מתנהלים נגדו הליכי חקירה בחשדות חדשים, קיימו היועץ המשפטי לממשלה ופרקליט המדינה ישיבות עדכון תקופתיות בנושא. במסגרת הישיבות, נמסרו עדכונים מהמשטרה באשר להתקדמות החקירה ואף נבחנה מעת לעת האפשרות לפיצול החקירות, כך שניתן יהיה לקבל החלטה באשר לחשדות הישנים בתיק החקירה שנפתח ב-2001.

 

בימים האחרונים קיים מזוז דיון בנושא בו נטלו חלק פרקליט המדינה, ראש אגף חקירות במשטרה וגורמים נוספים המטפלים בתיק, ובסיכומו החליט היועץ המשפטי לממשלה כי התיק הראשון נגד ליברמן ייגנז. ניזרי הדגיש במכתב כי חקירת החשדות החדשים נגד ליברמן בנושאים אחרים, בהם נבחן חשד לביצוע עבירות של שוחד, מרמה והפרת אמונים וכן חשדות לביצוע עבירות נוספות עדיין נבחנת ונמשכת.

 

לבסוף, הדגיש ניזרי, כי מדובר בחשדות משמעותיים לביצוע עבירות חמורות על ידי ליברמן וכי מרכיב משמעותי של החקירה מתבצע באמצעות חיקורי דין בחו"ל במדינות שונות, חיקורים שעורכים זמן ולפיכך לא ניתן בשלב זה להעריך מתי תסתיים החקירה. "עם זאת נעשה מאמץ על ידי הגורמים העוסקים בעניין לזרז את הטיפול בתיק ולכשיושלמו הליכי החקירה וקבלת החלטה בעניין, נעדכנכם", כתב עוזרו של מזוז.

 

חקירה אחת - שפוצלה לשתיים

לפני כעשר שנים נפתחה החקירה נגד ליברמן בחשד לעבירות מימון בחירות, שהחלה בעקבות דו"ח מבקר המדינה. ליברמן נחשד כי המפלגה שהוא עומד בראשה, ישראל ביתנו, קיבלה אשראי קבוע מבנק ישראלי בסכום של מיליון דולר. כביטחון לסכום שימשה ערבות בנקאית מבנק בוינה - שקיבל ערבות מתושב חוץ.

 

ב-2005, הועבר התיק מהמשטרה לפרקליטות, אולם אז הגיע מידע חדש, בעקבותיו נפתחה החקירה הנוספת על עבירות חמורות הרבה יותר: קבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, הלבנת הון ורישום כוזב במסמכי תאגיד. על-פי חשד המשטרה, קיבל ליברמן מיליוני דולרים כשוחד מאנשי עסקים, בהם מרטין שלאף ומיכאל צ'רנוי, דרך חשבונות בנק פיקטיביים בחו"ל. כספים אלו שימשו לכאורה למימון קמפיינים פוליטיים, בתמורה לקידום ענייניהם של המשחדים. בפרשה זו גם נחקרה בתו של ליברמן, מיכל, בחשד שפתחה חברת קש

 

עו"ד קוסטליץ אמר בתגובה: "היועץ המשפטי לממשלה סגר סוף סוף את תיק החקירה, שנים רבות לאחר שהיה פתוח. אנו סמוכים ובטוחים שכך תהיה התוצאה גם בחקירת התיק השני שעדיין נמשכת, ומקווים שלא יעבור אותו פרק זמן עד להחלטה בעניין".

 

סמפכ"ל המשטרה לשעבר, ח"כ יצחק אהרונוביץ' (ישראל ביתנו), בירך על החלטה ואמר כי "החלטת מזוז שמה קץ לעינוי דין מיותר שנמשך כעשר שנים. אני מקווה ומאמין שגורל התיק השני יהיה זהה לראשון".

 

בהכנת הידיעה השתתף אמנון מרנדה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ח"כ ליברמן. תיק פתוח, תיק סגור
צילום: גיל יוחנן
צילום: פלאש 90
מזוז. היעדר ראיות
צילום: פלאש 90
מומלצים