שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

דיפלומט גאורגי: הרוסים נעים לעבר הבירה

ממלא מקום שגריר גאורגיה בישראל, ולדימיר קונסטנטינידי, תיאר בשיחה עם ynet את המצב בארצו: "איני יודע בדיוק כמה חיילים רוסים משתתפים במבצע, אך מדובר בכוח צבאי אדיר, פי עשרה מזה שראינו לפני יום או יומיים". הוא הוסיף: "זו מלחמה מלאה עם גאורגיה, לא עימות בדרום אוסטיה או אבחזיה"

"פעולות הרוסים הן מעשי תוקפנות מובהקים וכיבוש בפועל של גאורגיה" - כך אמר הערב (יום ב') ל-ynet ממלא מקום שגריר גאורגיה בישראל, ולדימיר קונסטנטינידי. "זו מלחמה מלאה עם גאורגיה, לא עימות בדרום אוסטיה או אבחזיה. הרוסים השתלטו על גורי ונעים עכשיו לכיוון הבירה, טביליסי", הסביר השגריר, על רקע הודעת הנשיא הגאורגי, מיכאיל סאאקשווילי, כי הכוחות הרוסים ביתרו את ארצו לשניים, עם השתלטותם על הכביש המהיר באזור גורי.

 

המלחמה בקווקז - סיקור נרחב:

 

קונסטנטינידי תיאר את המצב במדינתו: "איני יודע בדיוק כמה חיילים רוסים משתתפים במבצע, אך מדובר בכוח צבאי אדיר, פי עשרה מזה שראינו לפני יום או יומיים. חיילים, משוריינים, ארטילריה, מגובים במטוסי קרב". בגאורגיה דיווחו על נפילת העיר גורי, עיר הנמל פוטי בים השחור, העיירות סנאקי, זוגדידי וקורגה, על רקע הצהרות מצד הצבא הרוסי כי אין כל כוונה לפלוש לשטח הגאורגי.

 

קונסטנטינידי סיפר כי כעת מנסה גאורגיה להביא בדחיפות להתערבות בינלאומית. "העולם אמנם מנסה לפעול להפסקת העימות, אבל זה לא מספיק", הוא אמר, "רוסיה לא מקשיבה. לא אכפת לה. מיום ליום הרוסים נעשים יותר אגרסיביים, והעולם צופה באולימפיאדה. הלחץ שמופעל אינו מספק". לבקשת גאורגיה, מועצת הביטחון של האו"ם תדון הלילה במשבר, אך זו תהיה הפעם החמישית שהם עושים זאת בחמשת הימים האחרונים.

 

הדיפלומט הגאורגי הוסיף: "חייבים לעשות משהו כי הם הורגים אזרחים ועושים מעשים שאי אפשר לשתוק עליהם. אנחנו נצרנו את האש באופן חד צדדי, סיפקנו מעבר בטוח לאזרחים מקוי האש, אך הרוסים לא הפסיקו, והם ממשיכים גם עכשיו לתקוף מהאוויר. עכשיו הם נעים לכיוון הבירה והצבא שלנו נסוג מגורי כדי להגן עליה".


כוחות גאורגים נעים מאזור גורי להגן על הבירה טביליסי (צילום: רויטרס)

 

קונסטנטינידי התייחס לטענות הנשיא הגאורגי, לפיהן הרוסים פועלים להדיחו. "יש להם אפילו מועמד משלהם, איגור גיאורגדזה. אני מניח שהם מכינים אותו להיות מעין מושל של גאורגיה, אם הכיבוש ייצא אל הפועל", אמר. ראש מועצת הביטחון הגאורגית, אלכסנדר לומאיה, אמר כי לא ברור אם הכוחות הרוסים יתקדמו לעבר הבירה טביליסי ומשרד ההגנה הרוסי הכחיש כי בכוונת הכוחות לנוע לעבר העיר.

 

הממונה על ענייני שגרירות רוסיה בישראל, הד"ר אנטולי יורקוב, אמר קודם לכן ל-ynet כי: "רוסיה תפסיק את הפעילות הצבאית ברגע שתהדוף את הכוחות הגאורגים מדרום אוסטיה. אין לרוסיה כל עניין להשתלט על דרום אוסטיה – ובטח לא לפלוש לתוך שטחה של גאורגיה-פרופר". ואולם מאוחר יותר נמשכה התקדמות הכוחות, שפלשו לגאורגיה מדרום אוסטיה ואבחזיה.

 

יורקוב התייחס לפגיעה באזרחים חפים מפשע ואמר: "המטרה שלנו לא היתה לפגוע באזרחים, ולמיטב ידיעתי, תקפנו מתקנים צבאיים בלבד. אבל כמו שאומרים, במלחמה כמו במלחמה - יכול להיות שאזרחים נפגעו, כפי שקורה גם בפעילות הצבאית של ישראל בעזה, למשל. למרבה הצער, בסכסוכים אתניים אין מנצחים, יש רק מפסידים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיילים רוסים על רקע שקיעה בגאורגיה
צילום: רויטרס
צילום: באדיבות שגרירות גאורגיה
ולדימיר קונסטנטינידי
צילום: באדיבות שגרירות גאורגיה
צילום: רויטרס
כוח רוסי שפלש לגאורגיה
צילום: רויטרס
מומלצים