שתף קטע נבחר

צילום: רויטרס

לבקשת משרד החוץ: מטוס חילוץ יוצא לטביליסי

חברת "אל על" שולחת הבוקר מטוס מיוחד לבירת גאורגיה טביליסי, כדי לחלץ את הישראלים הנמצאים שם. הטיסה יוצאת בעקבות בקשת משרד החוץ וצפויה לשוב ארצה בשעות הערב. בשלב זה מתקיימות עדיין טיסות למדינות שונות מנמל התעופה הבינלאומי בטביליסי וההערכה היא שבגאורגיה שוהים כ-230 ישראלים

מטוס של חברת התעופה "אל על" יוצא הבוקר (יום ג') בטיסה מיוחדת לבירת גאורגיה טביליסי, כדי לחלץ את הישראלים הנמצאים שם. הטיסה המיוחדת המריאה ב-9:20 בעקבות בקשת משרד החוץ, וצפויה לשוב ארצה בשעות הערב עם יותר מ-200 ישראלים. מנכ"ל אל-על, חיים רומנו: "זו משימה אנושית ולאומית".

 

במשרד החוץ קיימו הלילה דיון חירום בראשותו של מנכ"ל המשרד, אהרון אברומוביץ', בו הוחלט כי המשרד ינסה לפנות

אזרחים ישראלים השוהים בגאורגיה באמצעות טיסה מטביליסי, שנמל התעופה שלה עדיין פועל כסדרו.

 

ההערכה במשרד החוץ היא שבגאורגיה שוהים כ-230 ישראלים. בין היתר מדובר באנשי עסקים ותיירים שנתקעו במדינה שנלחמת על חייה. אנשי משרד החוץ יצרו קשר עם הקהילה המקומית, ויחד עם סוכנים מקומיים הצליחו לארגן את הישראלים לקראת חזרה לישראל.

 

מבחינת אל על, ההתארגנות היתה מהירה, ועלה רק צורך לבקש אישור מהמדינות שמעליהן אמור לעבור המטוס – דבר בו סייע משרד החוץ. בנוסף, אנשי משרד הביטחון נכנסו לתמונה כדי לדאוג לכל סידורי הביטחון הכרוכים בנחיתתו של מטוס אל על בבירה הגאורגית. מי שאמור לנהל את המבצע הוא לא אחר מאשר סמנכ"ל המבצעים של חברת אל על, קברניט ליאור יבור, שגם אמור להטיס את מטוס הג'מבו.

 

"אין ספק שלא מדובר בטיסה רגילה לניו-יורק" הסביר הבוקר מנכ"ל אל על, חיים רומנו " מדובר בהתארגנות מהירה והקפצה של צוותים אבל אנחנו מחויבים לחלץ ישראלים בכל מקום שאפשר, בדיוק כפי שהחברה הייתה ממשלתית. זו משימה אנושית ולאומית והאזרח הישראלי יכול להיות בטוח שאל על תהיה לצידו בכל מצב".

 

אם בסופו של דבר לא יתאפשר לחלץ את הישראלים בטיסה,

תיבחן במשרד החוץ אפשרות לפינוי דרך היבשה למדינות השכנות, בהתאם לתנאים שיתקיימו בשטח. אזהרת הנסיעה לגאורגיה עודכנה, ופורסמה קריאה לישראלים ליצור קשר עם חדר המצב במשרד החוץ ולעדכן אותו על מקום המצאם ועל דרכי ההתקשרות עמם, לצורך פינוי אפשרי.

 

עוד נמסר ממשרד החוץ כי השגרירות בטביליסי תוגברה על ידי עובדים שהגיעו במיוחד מהארץ, וכי השגרירות יצרה קשר עם ישראלים רבים והמליצה להם להתרכז בבירה. משרד החוץ נעזר בגורמים שונים, לרבות ממשלת ארצות הברית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
רומנו. מחויבים כמו חברה ממשלתית
צילום: סיון פרג'
המטוס צפוי לשוב בערב
הכוחות הגאורגים נסוגים
צילום: AP
מומלצים