שתף קטע נבחר

ר"מ פולין: קרובים יותר להסכמה על הטילים

"לאחר מה שקרה בקווקז", אמר ראש הממשלה דונלד טוסק, "נראה שדרישות פולין נלקחות ברצינות רבה יותר בארה"ב". לדבריו, הסכמה על הצבת טילי היירוט האמריקנים סבירה יותר מכפי שהייתה לפני כמה שבועות

המשבר האלים בין רוסיה לגאורגיה, שזעזע בירות ושווקים ברחבי העולם, עשוי לסייע לפולין וארצות-הברית להגיע להסכמה בדבר הצבת מערכת טילי היירוט האמריקנים - כך אמר היום (ג') ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק.

 

טוסק אמר כי הסימנים האחרונים שמגיעים מוושינגטון מצביעים על כך שארצות-הברית מוכנה להיענות לדרישותיו ולחזק את שיתוף הפעולה הצבאי עם ארצו בתמורה להסכמתה לארח את רכיבי התוכנית האמריקנית לההגנה מפני טילים. "לא אודיע על הצלחה לפני שהדיו יבש, אך אנו מקבלים מידע על כך שהסכמה אמריקנית לדרישות ממשלתי סבירה יותר מאשר לפני כמה שבועות", אמר טוסק במסיבת עיתונאים.

 

העימות בקווקז, שגבה את חייהם של כאלפיים בני אדם ואילץ קרוב למאה אלף להימלט מבתיהם, החייה חששות מימי המלחמה הקרה. טוסק אמר כי פעולת רוסיה נגד גאורגיה אישרה את חששותיה של פולין כי מצבה הביטחוני עלול להידרדר אם תסכים להצבת מערכת ההגנה האמריקנית, בניגוד לעמדת מוסקבה.

 

"היום, לאחר מה שקרה בקווקז, ניתן לראות בבירור את חיוניות הערבויות הביטחוניות שישאירו את פולין לא רק עם מתקן (הטילים)", אמר טוסק, "נראה שטיעונים שכאלה נלקחים בחשבון ברצינות רבה יותר מצד ארה"ב". נציגים אמריקנים צפויים להגיע מחר לורשה, לסיבוב חדש בשיחות שהופסקו בחודש שעבר, לאחר שטוסק דחה את ההצעה האמריקנית.

 

פולין דורשת, בתמורה להצבת עשרה טילי יירוט על אדמתה, הצבה קבועה של סוללת טילי פטריוט על אדמתה וכן השקעה בסך מיליארדי דולרים במערכת ההגנה האווירית המיושנת שלה. רוסיה רואה בכוונת ארה"ב להציב טילי יירוט בפולין ומכ"מ חדיש בצ'כיה ניסיון לערער את מאזן הכוח הקיים באירופה. מוסקבה אף איימה לנקוט בצעדי תגובה, כגון כיוון טילים בליסטים לעבר שתי המדינות.

 

וושינגטון ניסתה להפיג את החששות של רוסיה וטוענת כי מערכת ההגנה אינה מהווה אתגר לאלפי הטילים הרוסים, וחיונית כדי להגן על המערב מפני טילים של "משטרים סוררים" כגון איראן וארגונים מסוכנים כגון אל-קאעידה. צ'כיה כבר חתמה על הסכם עם ארה"ב בדבר הצבת המכ"ם, ואולם השיחות עם פולין נתקלו בקשיים מאז החליף בנובמבר טוסק את ראש הממשלה הקודם, שהיה פרו-אמריקני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
טוסק: כעת נראה שארה"ב מבינה
צילום: רויטרס
מומלצים