שתף קטע נבחר

מסתמן: התפוצץ המשא ומתן למיזוג yes ובזק

בזק לא הצליחה להגיע להבנות עם רשות ההגבלים. סיכוי סביר שבית הדין להגבלים עסקיים ימנע את המיזוג בינה ובין חברת הלוויין

בזק מתרחקת מ-yes. זאת לאחר שהתפוצץ המשא ומתן שניהלה מול הממונה על ההגבלים העסקיים על תנאי המיזוג בינה ובין חברת שידורי הלווין - כך נודע ל"כלכליסט".

 

לבזק, המחזיקה ב-49.8% מ-yes, יש אופציה להגדלת חלקה ב-8%, אך היא זקוקה לאישור הממונה. הצדדים צפויים להודיע היום לבית הדין להגבלים עסקיים כי לא הצליחו להגיע לפשרה, וזאת לאחר שבית הדין שלח אותם לעשות כן. הדיון שנקבע להיום הוא המסכם בנושא. ההתנגדות של רשות ההגבלים העסקיים למיזוג תישאר בתוקף.

 

כעת קיים סיכוי טוב שבית הדין יקבל את עמדת הממונה ולא יאפשר לבזק למזג את yes. בשבועות האחרונים רווחה התחושה כי בית הדין נוטה יותר לכיוונה של בזק. עם זאת, גורמים משפטיים מציינים כי ההחלטה המקורית של בית הדין לשלוח את הצדדים להגיע לפשרה היא הליך פרוצדורלי נפוץ, שאינו משקף בהכרח כי בית הדין תומך בטיעונים של בזק.

 

ההערכות הן כי אם אכן תתקבל עמדת הממונה על ההגבלים, ובזק לא תוכל למזג את yes, תתחיל בזק בהליך של התמחרות מול שאול אלוביץ' (32.6%), בעל המניות השני בגודלו ב-yes. אלוביץ' הביע כמה פעמים עניין ברכישת המניות של בזק ב-yes, ומטרתו העיקרית היא למזג בין yes ובין חברת התקשורת 012 סמייל, בה הוא שולט.

 

לשם כך יזדקק אלוביץ' לרכוש גם את חלקם של יתר השותפים ב-yes. במקרה זה יוכל אלוביץ' לספק סל שירותים רחב יחסית, אשר עשוי להתחרות בזה שמציעה HOT ובזה שתציע בעתיד בזק.

 

מנגד, בזק ללא yes תצטרך לשקול מחדש את דרך כניסתה לתחום הטלוויזיה הרב-ערוצית. החברה הודיעה לא מכבר כי תבצע השקעה נרחבת בשדרוג התשתית שלה לרשת NGN, אשר מסוגלת לספק שירותי טלוויזיה רב-ערוצית. ללא מיזוג yes בזק תזדקק לגייס לקוחות בעצמה ולא תוכל להעביר, כפי שתכננה, את 530 אלף לקוחות yes לרשת החדשה. בזק עשויה לבחור במקרה זה במודל שבו היא תישאר ספק תשתיות בלבד, אשר מאפשר לספקי תוכן, כמו בלוקבאסטר, לספק שירותים על גבי הרשת שלה. מודל זה דומה לקיים כיום בתחום הגישה לאינטרנט.

 

בזק קיבלה בעבר את אישור הממונה על ההגבלים העסקיים למזג את yes, אך ויתרה עליו שכן הוא כלל מגבלות רבות מדי לטעמה של הנהלת בזק הקודמת. לפני שנה וחצי ביקשה בזק שוב אישור למיזוג, אך הפעם הרשות התנגדה לחלוטין. כפי הנראה, השינויים הטכנולוגיים שאירעו בשוק התקשורת במהלך תקופה זו גרמו לרשות לשנות את עמדתה.

 

מרשות ההגבלים העסקיים ומבזק לא נמסרה תגובה לידיעה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הממונה על ההגבלים העסקיים, רונית קן
מומלצים