שתף קטע נבחר

הרכבת: הקייטרינג הוזמן מהשותף של יו"ר הוועד

יו"ר ועד העובדים, שאול עוקיש, ובכיר נוסף הזמינו קייטרינג במאות אלפי שקלים מ"המקום של פיני", הנמצא בבעלות שותפם לעסקים. במקביל קיבלו חברי הוועד החזרי הוצאות באלפי שקלים על מוצרים לבית

רכבת ישראל שילמה מאות אלפי שקלים לשירותי הקייטרינג "המקום של פיני" שבבעלות פנחס לוי, שותפם העסקי של שניים מראשי ועד העובדים ברכבת, כך נודע ל"כלכליסט".

 

מדובר ביו"ר ועד העובדים, שאול עוקיש, ובמשה סוליקרו, מזכיר בוועד, שהזמינו בעצמם את הקייטרינג בתקופת ההנהלה הקודמת. נוסף על כך, אנשי הוועד ביקשו וקיבלו מהנהלת הרכבת החזר כספי עבור רכישת מצרכים שלכאורה שימשו להרמת כוסית של עובדי החברה, אך בעצם כללו עשרות מוצרים לבית: ממעדני חלב עד משחת שיניים, מרכך לשיער ומוצרי היגיינה שונים, וכן טופסי הגרלה של הלוטו.

 

במשך שנתיים רכשה הרכבת מזון ושירותי קייטרינג בעלות של יותר מ-300 אלף שקל עבור אירועים שארגן ועד העובדים בצפון ובדרום. בין האירועים - הרמות כוסית חגיגיות לפסח וראש השנה בשנים 2006–2008 ואירוע לזכר שמונת עובדי הרכבת שנהרגו מפגיעת טיל במלחמת לבנון השנייה. חלק ניכר מהזמנות האוכל בוצעו על ידי עוקיש וסוליקרו.

 

השניים הזמינו את האוכל מתוקף היותם נציגי הוועד, אך כאמור עשו זאת משותפם העסקי פנחס לוי. זאת בלי שיידע איש בהנהלת הרכבת על הזיקה העסקית והחברית ביניהם.

 

כמו כן, העסק של עוקיש וסוליקר נפתח בניגוד להסכם העבודה ברכבת ישראל שהיא חברה ממשלתית. בחודשים האחרונים אף מכר לוי את מניותיו בחברה המשותפת לעוקיש ולסוליקרו.

 

עבור שלושה אירועים של הרמת כוסית בפסח ובראש השנה ב-2007 וב-2008, בעלות של כ-60 אלף שקל, לא הוצגו הצעות מחיר נגדיות לאלה של "המקום של פיני". גם עבור שני אירועים לזכר חללי הרכבת, בעלות של כ-95 אלף שקל, הוצגה הצעת מחיר אחת בלבד, במקום שלוש הצעות הדרושות על פי הנוהל ברכבת ישראל.

 

סט מצעים ומרכך לשיער צבוע

בנוסף נודע כי עוקיש, סוליקרו ועובדים נוספים קיבלו מקדמה מאגף הכספים של הרכבת, בכסף מזומן או בהמחאה לחשבונם הפרטי - כנגד קבלות שהציגו על תשלומים ששילמו לכאורה לאירועים שקיימו עבור עובדי הרכבת. המקדמות אושרו על ידי סמנכ"ל למנהל ומשאבי אנוש לשעבר, שעזב את רכבת ישראל עם החלפתה של ההנהלה בשנה האחרונה.

 

לכאורה ניתן להם ההחזר הכספי באופן אוטומטי ומבלי לבדוק מה באמת נרכש בכסף ומה עומד מאחורי החשבוניות. ברכבת הצליחו להתחקות אחר חלק מהחשבוניות שכנגדן הוחזר לאנשי הוועד כסף. מרשימת המוצרים עולה כי הקשר בינם לבין הרמת כוסית אינו קיים.

 

בין המוצרים התמוהים שהוגשו כהוצעה וכנגדם קיבלו אנשי הוועד החזר - סט מצעים קיצי במאות שקלים, מרכך לשיער צבוע, נעלי בית, סבון לתינוק, מוצרי היגיינה נשיים, דיסקים ועוד עשרות מוצרים בשווי של אלפי שקלים.

 

שאול עוקיש ומשה סוליקרו מסרו בתגובה כי "העניין נמצא בבדיקה של מבקר הפנים ונתייחס לדברים כשהדו"ח יושלם". מרכבת ישראל נמסר בתגובה כי "מדובר בטיוטא ראשונית בלבד. אם בסופה יתברר כי המעשים נכונים, ההנהלה תטפל במקרה בחומרה הראויה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לא יידעו את ההנהלה
צילום: צביקה טישלר
מומלצים