שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  צילום: רויטרס
  גאורגיה: הרוסים החלו לצאת מהעיר גוֹרי
  שלטונות גאורגיה הודיעו שהכוחות הרוסים החלו לסגת מהעיר גורי, שנחשבה מוקד עימות מרכזי במהלך שבוע הקרבות. עם זאת, משוריינים רוסיים עדיין יוצאים מהעיר ושבים אליה, כדי לסייע בנסיגת הכוחות. בעיר נשמעו קולות פיצוץ - כפי הנראה מדובר בפיצוצים מבוקרים של מצבורי נשק

  משרד הפנים הגאורגי הודיע הבוקר (יום ה') כי הכוחות הרוסים ששהו בימים האחרונים בעיר גורי - החלו לצאת מהעיר, שנחשבה לאחד ממוקדי הקרבות הקשים מאז שהחל העימות הצבאי, לפני שבוע בדיוק. עם זאת, לעיר המשיכו לזרום כוחות רוסיים נוספים - שלטענת גאורגיה נועדו לסייע בנסיגה. 

   

  מלחמה בקווקז - דיווחים אחרונים:

    

  בעיר נשמעו קולות פיצוץ - אך ממשרד הפנים הגאורגי נמסר כי מדובר בפיצוצים מבוקרים של מצבורי תחמושת, שאותם ביצעו החיילים הרוסים. במקביל, שבו אל העיר שוטרים גאורגים - שלטענת משרד הפנים יתפסו את העמדות שבהם החזיקו הרוסים וישמרו על החוק והסדר, וימנעו את מקרי הביזה.

   

  לצד הנסיגה מגורי, מסר דובר משרד הפנים הגאורגי, שוטה אוטיאשוולי, כי חיילים רוסים שבו גם לעיר הנמל פוֹטי שלחופי הים השחור, המשמשת צומת מרכזי להובלת דלקים - ומכאן חשיבותה הרבה לכלכלה המקומית.  

   

  שהיית הכוחות הרוסים בגורי גרמה ביממה האחרונה לחששות כבדים בצד הגאורגי, כאילו רוסיה עלולה להפר את הפסקת האש שעליה סוכם, בתיווך צרפת. ואולם הבוקר דיווח העיתון "ניו יורק טיימס" כי פרצה בהסכם הפסקת האש בן ששת הסעיפים היא זו שהתירה למעשה לרוסים להזרים אתמול כוחות שריון וחיל רגלים נוספים לעיר, החולשת על ציר התנועה המרכזי במדינה.


  תושבת גורי על רקע בניין שהופצץ, אתמול (צילום: AP)

   

  הסעיף שאפשר זאת הוא הסעיף החמישי להסכם, שאותו דרשו הרוסים להוסיף כתנאי מקדים לחתימתם - המתיר לחיילים רוסים למלא תפקיד של "משקיפים" גם מחוץ לגבולות המחוזות הבדלנים דרום אוסטיה ואבחזיה.

   

  זאת, מתוך הבנה שבהמשך ימלאו תפקיד זה גורמים בינלאומיים כחלק מהסכם בחסות בינלאומית. גורם גאורגי בכיר שהיה נוכח בדיונים על הפסקת האש ציין כי נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, לא הצליח לשכנע את הרוסים לקבוע מסגרת זמן לנוכחותם הצבאית בגאורגיה.

   

  רוסיה טרם הגיבה לדיווחים על תנועת כוחותיה בגאורגיה. שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר היום לטלוויזיה בארצו כי הוא מברך על החלטת האיחוד האירופי לשגר משקיפים נוספים לדרום אוסטיה.

   

  בשתי היממות האחרונות הרוסים כיתרו למעשה את גורי ולא אפשרו תנועה אל העיר וממנה. צור שיזף, שליח ynet שניסה להיכנס לעיר אמש יחד עם עיתונאים נוספים, נחסם בידי חיילים רוסים. משלחת שהתארגנה בחסות שליחים של הפרלמנט האירופי נעצרה במחסומים שהוקמו, כ-15 ק"מ מהעיר.


  שיירה של הצבא הרוסי באזור העיר גורי (צילום: AP)

   

  שיירות שריון רוסיות רבות חלפו באזור הנצור, אך בניגוד לטענת נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, לא עשו את דרכן לכיבוש טביליסי הבירה. עדי ראייה בגורי דיווחו שמורדים דרום אוסטים

  עוברים בין הבתים בעיר, עורכים מעשי ביזה ומעלים אותם באש.

   

  בינתיים, הולך וגואה המתח בין המעצמות בעקבות העימות. "ישנם סימני שאלה כבדים לגבי הכוונות של רוסיה בגאורגיה ובאזור", אמר נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש בהודעה מיוחדת שנשא בבית הלבן. מנגד, טען שר החוץ הרוסי כי וושינגטון צריכה לבחור בין שותפות אמיתית עם מוסקבה - או תמיכה במנהיגות הגאורגית, שאותה כינה "מיזם וירטואלי".


  פורסם לראשונה 14/08/2008 09:38

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חייל רוסי בפאתי גורי
  צילום: צור שיזף
  מחסומים ליד גורי
  צילום: צור שיזף
  מומלצים