שתף קטע נבחר

חוק ההסדרים נגד עיקור וסירוס חיות נטושות

משרד האוצר המליץ לבטל במסגרת חוק ההסדרים את החוק שנועדה לצמצם את התרבותן הבלתי נשלטת של חיות משוטטות ואת התקציב שהוקצה בסך 4.5 מיליון שקלים. "זו שערוריה. מדינת ישראל מוכיחה פעם נוספת עד כמה היא מפקירה את בעלי החיים", אומר ראובן לדיאנסקי, יו"ר תנועת "לתת לחיות", הדורש ממשרד האוצר לבטל את הגזירה

משרד האוצר הגיש שלשום (ג') לממשלת ישראל את תקציב המדינה לשנת 2009 ואת חוק ההסדרים הנלווה לו. בין שלל התיקונים, צויין כי יש לבטל את התיקון לחוק צער בעלי חיים, שאושר רק בחודש שעבר במליאת הכנסת לאחר תהליך חקיקה ממושך ומפותל.
 
החוק נועד לצמצם את התרבותם הבלתי נשלטת של כלבים וחתולים משוטטים, ועל פי התיקון של ח"כ רונית תירוש (קדימה) וגלעד ארדן (ליכוד), אמור משרד החקלאות לקבל תוספת תקציב שנתית של 4.5 מיליון שקלים אותה יקדיש להתמודדות עם התופעה, בין היתר על ידי עיקור וסירוס. 
 
במכתב ששלח היום (ה') לשר האוצר ולשר החקלאות, דורש עו"ד ראובן לדיאנסקי, ראש תנועת "לתת לחיות בת"א-יפו" מהשניים להתערב לאלתר במהלך, ולהסיר את הגזרה מחוק ההסדרים.
 
לדיאנסקי תוקף בחריפות את המהלך ועמדת האוצר. "ביטול התקציב הזעום שהכנסת אישרה לצורך טיפול במיליוני חתולים שנמצאים ברחובות, ועוד מאות אלפי כלבים נטושים בישראל הוא שערוריה", אמר לדיאנסקי ל-ynet. "החלטה פקידותית מבטלת לא רק חקיקה של נבחרי העם, אלא גם מאבק של שנים שניהלו ארגונים למען בעלי חיים במטרה לקבל הכרה מהמדינה בצורך לבצע עיקורים וסירוסים ולתקצב את הנושא".
 
לדיאנסקי אמר כי עיון בחוק ההסדרים מעלה כי "התקציב נקבע ללא כל התחשבות בסדרי העדיפות של הממשלה בכלל ושל משרד החקלאות בפרט, וללא בחינה פרטנית של הצורך הקיים... אין סיבה לייחד תקציב מוגדר ומשוריין דווקא לנושא, להבדיל מנושאים רבים וחשובים לא פחות המוסדרים בחקיקה... מוצע לבטל את הסעיף ולאפשר לממשלה לקבוע את סדרי העדיפות בהוצאה התקציבית תוך מתן ביטוי לצרכים המשתנה משנה לשנה ביישום החוק".
 
ח"כ רונית תירוש, מיוזמי הצעת החוק, זועמת על החלטת האוצר. "בושה למשרד האוצר שבאופן קנטרני התנכל לחוק שעלותו זניחה ואינה מוגדרת אפילו כתקציבית.
בכוונתי לפעול בקרב כל אוהבי בעלי החיים באשר הם ולמצוא רוב מוצק בין חברי הכנסת שיפעלו להוצאת הגזירה מתוך חוק ההסדרים ואני אכן מאמינה שאצליח בכך", אומרת תירוש.  
 
"התנהגות האוצר מוכיחה שוב שהוא מתייחס לכנסת ולחברי הכנסת בביטול, כאשר כל חוק המתקבל בכנסת מבוטל כלאחר יד בחוק ההסדרים".
 
לדיאנסקי מציין כי גם התקציב שאושר בחקיקה הינו "מגוחך". "מדינת ישראל מוכיחה פעם נוספת עד כמה היא מפקירה את עניין צרכיהם של בעלי החיים ועד כמה הנושא כלל איננו חשוב בעיניה. אם לא יימצא תקציב ראוי לצמצום התרבותם באמצעות עיקור וסירוס, ימשיכו להמית ולהרוג מדי שנה מאות אלפי בעלי חיים בישראל. מן הראוי שאם שר האוצר לא יפעל בנדון, שר החקלאות יקח את הנושא לידיו ויקצה 4.5 מיליון שקל מתקציב משרדו שהינו כמיליארד שקלים בקירוב". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"מאות אלפי חתולים וכלבים יומתו שלא לצורך"
צילום: דלית שחם
צילום: רונן מחלב
"האוצר מתעלם מבעלי החיים הנטושים". עו"ד ראובן לדיאנסקי
צילום: רונן מחלב
מומלצים