שתף קטע נבחר

מצרים: מבקשים לשחרר את שליט עד נובמבר

הנציגים הישראלים העוסקים במו"מ על עסקת שליט שמעו בפגישתם האחרונה עם שר המודיעין המצרי כי בכוונתו לסיים את העסקה תוך שלושה חודשים. במקביל, נודע שהחמאס מקשיח את עמדותיו ודורש כמחוות פתיחה את הפעלת מעבר רפיח

"עד נובמבר 2008 אנחנו מבקשים להביא לשחרורו של גלעד שליט". כך אמרו המצרים לשליחים הישראלים, עמוס גלעד ועופר דקל בסבב המגעים האחרון שנערך בסוף השבוע שעבר. במקביל, נודע שהחמאס מקשיח את עמדותיו לקראת אפשרות של חידוש המו"מ לשחרור החייל החטוף. כעת מבקש הארגון בין היתר כמחווה את פתיחתו של מעבר רפיח.

  

גלעד ודקל חזרו מקהיר בסוף השבוע שעבר בתחושה שהמשא ומתן עם החמאס תקוע. בשלב זה נראה שחמאס עומד במריו ומבקש לשמור לעצמו קלפים תמורת שליט. מצד אחד הוא מבקש להותיר את החייל כקלף לשחרור אסירים פלסטינים נוספים, ובעיקר אסירים "כבדים" יותר. מנגד, המשך החזקתו של שליט בעזה מבטיח לחמאס, כך סבורים המצרים, אי-התקפה מצד ישראל ומניעת חידוש מדיניות החיסולים כנגד בכירי התנועה.

 

גורמים בכירים בירושלים טוענים כי שר המודיעין המצרי, הגנרל עומר סולימאן, מפגין נחישות רבה לקדם במהירות את שחרורו של שליט.

 

אל מול דרישות חמאס, בישראל מתעקשים גם כעת כי אין לפתוח את מעבר רפיח לפני שחרור שליט. בפגישות בין גלעד דקל וסולימאן הובהר על ידי המצרי שהחמאס מקשיח עת עמדותיו כלקח מעסקת החילופים עם חיזבאללה, שבה הוחזרו גופותיהם של אלדד רגב ואהוד גולדווסר ז"ל. אחד מאותם "סעיפי הקשחה" הוא התביעה לשחרר אסירים "כבדים" יותר בעסקת שליט.

 

"אם תמורת חיילים מתים שילמה ישראל לחיזבאללה כל כך הרבה,

 אז תמורת חייל חי אנחנו יכולים לתבוע יותר", אמרו אנשי החמאס לעומר סולימאן.

 

בינתיים, בתוך החמאס נשמעים קולות המבקשים להעביר את התיווך בפרשה מידי המצרים לידי גורם בינלאומי, דוגמת שליח מזכ"ל האו"ם שתיווך בעסקה עם החיזבאללה, גרהארד קונרד. בירושלים מבקשים להותיר את התיווך בידי המצרים, שמפגינים רצון עז לממש את העסקה בתוך שלושה עד ארבעה חודשים.  

 

גלעד שליט נחטף לרצועת עזה לפני 781 ימים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
סולימאן. קצב מועד לעסקה
צילום: AFP
מומלצים