שתף קטע נבחר

המשא של שריד

האיש שבאמת צריך להחליט ביומיים הקרובים לגבי התמודדות פרס, הוא יו"ר מרצ יוסי שריד. הוא יודע את יתרונו של פרס בסקרים - וגם את התמיכה לה הוא זוכה בקרב המחנה שלו עצמו

לפני הבחירות האחרונות שקל יוסי שריד לרוץ כמועמד לראשות הממשלה, ונרתע מסיבה אחת עיקרית – כדי שלא יצביעו עליו כעל האשם בכשלונו של אהוד ברק. שריד, שכבר הוכיח שהוא מוכן לקחת סיכונים פוליטיים, מחבב את הפוזיציה של מי שמשא כבד מוטל על כתפיו בלא עוון משלו, והוא נושא בו מפני שכאלה החיים. אבל האמת היא שהוא מעדיף שאם כבר יש אשמה, היא תוטל על מישהו אחר.
בשבועות האחרונים עמד שריד בפני החלטה דומה, ומערכת דומה של שיקולים. ככל הנראה, גמלה בו החלטה שלא להתמודד. אבל החיים הם דבר משונה: ביומיים הקרובים שריד אחראי למשהו חשוב לא פחות, ואולי יותר. תמיכתה של מרצ, סיעה של 10 ח"כים, חיונית מבחינה חוקית כדי ששמעון פרס יוכל להציג את מועמדותו לראשות הממשלה. ואם שריד ימנע מפרס את התמיכה הזו, ההיסטוריה עלולה להטיל על כתפיו את האחריות לכך שלא נעשה כל מאמץ כדי שאריאל שרון לא ינצח בבחירות.
כפי שכבר נכתב כאן, יתרונו האמיתי של שרון על ברק אינו קטן מזה של בנימין נתניהו. זהו יתרון יציב, הנשען על נתונים פוליטיים ודמוגרפיים העשויים להשתנות רק במקרה אחד – הסדר עם הפלסטינים לפני הבחירות. הגעה להסדר לפני הבחירות היא בעייתית בפני עצמה; אם אין הסדר, ברק מפסיד את הבחירות.
שריד, שועל פוליטי מנוסה, יודע את החשבון. לא רק הסקרים, אלא גם ניתוח פשוט של האלקטורט אומר שמצבו של פרס טוב מזה ברק. הוא אולי לא ינצח את שרון, אבל יש סיכוי של ממש לכפות סיבוב שני, וסיכוי לנצח בסופו של דבר. הריצה שלו תיתן למחנה השלום מועמד מעורר התלהבות, שהצבעה לו תיעשה בלב שלם. בקרב מגזרים שלמים באוכלוסיה, כולל כאלה שהם חיוניים לנצחון של מועמד השמאל, יש לו מעמד שונה לחלוטין מזה של ברק ועדיף עליו בהרבה. הרוב המכריע של בוחריו של שריד עצמו יצביע פרס. מניעת הסיכוי הזה ממחנה שלם היא משהו ששריד ייאלץ לשאת על עצמו, ללא שותפים.
האחראי היחיד להפסדו של ברק יהיה ברק עצמו. אם יגיע להסדר, יוכל פרס תמיד לפרוש – הרי גם הוא לא יישא על כתפיו את האחריות לכך שפיצול השמאל מנע אישור ההסכם בבחירות. אבל ההחלטה על ההתמודדות חייבת ליפול עכשיו. פרס, עושה רושם, כבר החליט. עכשיו המשא הוא על כתפיו של שריד, וכמו שהוא אוהב – אין לו ברירה אלא לשאת בו.

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
עפר שלח
צילום: גילי נחושתן
שריד בבית הספר בכברי. יודע מה התומכים שלו רוצים
צילום: גילי נחושתן
מומלצים