שתף קטע נבחר

פולין: נאפשר לרוסיה לבדוק את מערכת הטילים

שר החוץ הפולני ביקש להפיג את חששה של מוסקבה מפני החלטת ממשלתו להציב מערכת טילים אמריקנית בשטחה. השר סיקורסקי הצהיר כי פולין תתיר לרוסיה לבדוק את המערכת כדי לספק לה "הוכחה מוחשית" לכך שהטילים אינם מכוונים נגדה

שר החוץ של פולין, ראדק סיקורסקי, אמר הערב (יום ו') כי ממשלתו תתיר לרוסיה לבדוק את מערכת הטילים האמריקנית שתתפרס בארצו. פולין מקווה להפיג את חששהּ של מוסקבה, שכבר איימה לתקוף בפולין בעקבות ההסכם שחתמה עם ארצות הברית.

 

סוכנות הידיעות הפולנית PAP ציטטה את דבריו של סיקורסקי בוורשה. עוד אמר השר כי מטרת המהלך היא לספק "הוכחה מוחשית" לכך שמערכת ההגנה

מפני טילים לא תכוון נגד רוסיה.

 

בראיון לרשת הטלוויזיה הפולנית TVP3 אמר השר סיקורסקי: "אנו רוצים לתת לרוסיה את האפשרות, אם היא רוצה, לבחון את הבסיס שיקום בשטחנו".

 

פולין וארה"ב חתמו אמש על הסכם מקדים, שיאפשר לאמריקנים להציב סוללות ליירוט טילים על אדמת פולין. כך אישר ראש ממשלת פולין, דונלד טוסק: "הגענו להסכם עם האמריקנים. הצדדים מסכמים את העסקה כעת", אמר לרשת TVN הפולנית.

 

הפולנים עיכבו במשך חודשים ארוכים את ההסכם, אבל המלחמה בקווקז הובילה לפריצת דרך. לדברי מקור בוורשה, במסגרת ההסכם דרשה פולין שיתוף פעולה צבאי מוגבר בין שתי המדינות עבור הסכמתה להציב את המערכת בשטחה. "ההסכם יכלול הצהרה אמריקנית בנוגע לסיוע צבאי במקרה שפולין תותקף או תאוים על ידי מדינה שלישית", אמר המקור.

 

נשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, אמר היום כי חתימת הסכם הטילים על רקע המלחמה בקווקז, מוכיחה כי מערכת הטילים האמריקנית מכוונת נגד ארצו. סגן הרמטכ"ל הרוסי, אנטולי נגוביצין, הגיב בחריפות גדולה עוד יותר ואמר כי ההסכם חושף את פולין למתקפה.

 

"כאשר פולין הסכימה להצבת המערכת, היא חשפה את עצמה לתקיפה - מאה אחוז", אמר נגוביצין. הוא הוסיף כי הדוקטרינה הצבאית של רוסיה

מתירה שימוש בנשק גרעיני "נגד בעלות ברית של מדינות המחזיקות בנשק גרעיני, אם מדינות אלה מגישות להן סיוע".

 

מדבדב הדגיש כי "ההסכם מוכיח את מה שטענו כל הזמן. הצבת מערכת ההגנה מפני טילים מכוונת כלפי רוסיה". שליח רוסיה לנאט"ו, דמיטרי רוגוזין, אמר אף הוא כי "העובדה שההסכם נחתם בתקופה של משבר קשה מאוד ביחסי ארצות הברית ורוסיה, בעקבות המצב בגאורגיה, מצביעה על-כך שמערכת ההגנה מטילים לא תכוון נגד איראן, אלא נגד הפוטנציאל האסטרטגי של רוסיה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הזמנה לביקור. סיקורסקי
צילום: רויטרס
מאיים. מדבדב
צילום: AP
מומלצים