שתף קטע נבחר

סאאקשווילי: רוסיה פלשה לשתי עיירות נוספות

שעות ספורות אחרי שחתם על הסכם הפסקת האש עם רוסיה הודיע נשיא גאורגיה כי טנקים רוסיים פלשו לשתי עיירות סמוך למחוז דרום אוסטיה. "מתברר כי הכיבוש הרוסי של שטחנו רק התרחב", טען סאאקשווילי. אולם צרפת הודיעה: נשיא רוסיה הסכים להסיג את כוחותיו

נשיא גאורגיה, מיכאיל סאאקשווילי, אמר אמש (יום ו') כי טנקים רוסיים פלשו לשתי עיירות נוספות בארצו ולמעשה רק הרחיבו את "הכיבוש" של גאורגיה. הצהרתו באה שעות ספורות אחרי שחתם על הסכם הפסקת האש בין ארצו לרוסיה, בחסות ארצות הברית וצרפת. טענותיו של הנשיא טרם אומתו, וברוסיה עדיין לא הגיבו לדיווחים.

 

סאאקשווילי שוחח עם עיתונאים בטביליסי וסיפר כי טנקים רוסים נצפו בעודם פולשים לקשארי ולבורוג'מי שבמרכז גאורגיה. שתי העיירות נמצאות בסמוך

למחוז הבדלני דרום אוסטיה, שהיה מוקד הלחימה שפרצה בין המדינות בשבוע החולף. "מתברר כי הכיבוש הרוסי של שטחנו רק התרחב", טען הנשיא.

 

שלוש שעות לפני הצהרתו של סאאקשווילי הוא קיים מסיבת עיתונאים לצד מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שהגיעה לביקור בטביליסי. זאת, במטרה לשכנע את הנשיא לחתום על הסכם הפסקת האש שגובש ביוזמת צרפת והאיחוד האירופי. אחרי החתימה על ההסכם יצאה רייס חזרה לארה"ב.

 

רייס הסבירה כי ההסכם אינו כולל יציאה של הכוחות הרוסיים ממחוזות הבדלנים דרום-אוסטיה ואבחזיה, אלא מאפשר למוסקבה לשמור על כוחות המשקיפים במקום. ההסכם אף אינו מתייחס לריבונותה של גאורגיה על מחוזות אלה, אלא מדבר על ריבונותה של המדינה באופן כללי בלבד. 

 

מזכירת המדינה אמרה במסיבת העיתונאים כי "גאורגיה הותקפה, והכוחות הרוסים חייבים לעזוב מיד. העולם צריך לעזור לגאורגיה לשמור על ריבונותה ועל עצמאותה. זו לא 1968 וזו לא הפלישה לצ'כוסלובקיה. העולם החופשי צריך להתמודד עם ההשלכות של המתקפה הזו".

 

סאאקשווילי מצדו לא היסס לתקוף את המערב ואף להאשים אותו בחלק מתוצאות המלחמה. זאת, משום שהמערב סירב לקבל את ארצו לברית נאט"ו.

הוא אמר בזעם: "אנחנו נשקם את ארצנו, ואנחנו דורשים שהרוסים ייצאו. אני רוצה שהעולם יידע שגאורגיה לעולם לא תסכים לקבל כיבוש של אפילו קילומטר רבוע אחד משטחה הריבוני".

 

נשיא צרפת, ניקולא סרקוזי, שוחח אתמול בערב עם עמיתו הרוסי דמיטרי מדבדב אחרי חתימת הסכם הפסקת אש. מארמון האליזה נמסר כי "רוסיה התחייבה לכבד את תנאי ההסכם, לרבות נסיגת כוחותיה (מגאורגיה)".


פורסם לראשונה 15/08/2008 22:10

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
הכיבוש מתרחב. סאאקשווילי
צילום: AP
סכנה להסכם. רייס בטביליסי
צילום: AFP
צילום: AP
טנקים רוסים בגאורגיה (ארכיון)
צילום: AP
מומלצים