שתף קטע נבחר

ישראל למפקד יוניפי"ל: דווח על הברחות הנשק

השגריר דני כרמון מחה בפני מפקד יוניפי"ל על כך שטען כי ישראל היא המפרה העיקרית של החלטת מועצת הביטחון 1701. לטענת ישראל, גנרל גרציאנו מתעלם בדיווחיו מהברחות הנשק ללבנון ומהתעצמות חיזבאללה

ישראל מחתה אמש (ו') בפני מפקד יוניפי"ל, הגנרל קלאודיו גרציאנו, על כך שאינו מודה בהתעצמות החיזבאללה בדרום לבנון מתחת לאף של כוח האו"ם האחראי על אכיפת אמברגו הנשק על פי החלטה 1701 של מועצת הביטחון.

 

גרציאנו טען השבוע במסיבת עיתונאים במטה האו"ם כי ישראל היה המפרה העיקרית

של החלטה 1701, תוך התעלמות ממה שישראל מכנה "הפרות אסטרטגיות של החיזבאללה".

 

הממונה על משלחת ישראל לאו"ם, השגריר דני כרמון, נפגש עם גרציאנו ואמר לו כי בישראל יש דאגה רבה מההפרות החמורות של החלטת 1701 על-ידי חיזבאללה, ההולך ומתעצם בגודלו.

 

כרמון אמר לגרציאנו כי מין הראוי שהתעצמות חיזבאללה והעברות הנשק המאסיביות מאיראן וסוריה ללבנון יצויינו בדיווחים התקופתיים שהוא מעביר למזכ"ל האו"ם, באן קי-מון. כרמון סיפר כי אמר לגרציאנו שיוניפי"ל צריך להודות בהחדרת הנשק ללבנון, עם כל המשתמע מכך.

 

החלטת מועצת הבטחון אינה מעניקה ליוניפי"ל מנדט לפעול בגבול הסורי למנוע הברחות נשק, אלא אם כן יתבקש על-ידי צבא לבנון לפעול. עם זאת, כוח יוניפי"ל אחראי למנוע הכנסת נשק דרומית לנהר הליטני.

 

אם כוח יוניפי"ל יציין בדיווחיו כי החיזבאללה מצליח להחדיר רקטות וטילים לדרום לבנון, תהיה זו הודאה בכישלון הכוח ביישום החלטה 1701. ישראל, שמעבירה לאו"ם דיווחים תקופתיים בנושא, טוענת כי מאז מלחמת לבנון השנייה הצליח החיזבאללה להחזיר את כוחו מלפני מלחמת לבנון, להגדילו בשליש ולהגדיל את טווח הטילים.

 

שר הביטחון אהוד ברק ושרת החוץ ציפי לבני נפגשו לאחרונה בניו-יורק עם מזכ"ל האו"ם באן, והבהירו כי ישראל לא תוכל לעבור לסדר היום על הפרות החיזבאללה. הנושא עלה גם בפגישתו האחרונה של ברק בוושינגטון עם בכירי הממשל האמריקני. ברק רמז כי האימונים האחרונים ברמת הגולן קשורים למצב בלבנון. הקבינט לביטחון לאומי דן השבוע בדרכים לאכוף את החלטה 1701 ולהרחיבה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כוח יוניפי"ל בלבנון. ארכיון
צילום: איי אף פי
מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה. שיקם והגדיל את ארגונו
צילום: AFP
מומלצים