שתף קטע נבחר

ברק: אין לנו הלוקסוס לקצץ בביטחון

לקראת הדיון בממשלה על הקיצוץ בתקציב, שולף שר הביטחון, אהוד ברק, ציפורניים ואומר כי מול האתגרים שבפניהם ניצבת ישראל, "הנהגה שקולה ואחראית אינה יכולה להצביע על קיצוץ בביטחון"

שר הביטחון, אהוד ברק, תקף הערב (שבת) את הכוונות לקצץ בתקציב הביטחון, לקראת ההצבעה על תקציב המדינה כי "מול האתגרים שאנו ניצבים בפניהם, בהם איראן, סוריה, חיזבאללה וחמאס, הנהגה שקולה ואחראית אינה יכולה להצביע על קיצוץ בביטחון. אין לנו את הלוקסוס הזה". הממשלה תדון בקיצוץ התקציב מחר.

 

לדברי ברק, "ניסיון להציג דילמה בין ביטחון לרווחה הוא מטעה. רווחה וחינוך הם חלק מהביטחון והנהגה אחראית חייבת למצוא דרך להשיג בו זמנית חוסן חברתי וביטחוני".

 

גורמים בכירים במערכת הביטחון מבהירים שהמערכת תתמודד בשנה הקרובה מול צרכים ואתגרים גדולים מאוד, לקראת אפשרות של עימות מול חמאס ומוכנות מול חיזבאללה בצפון. בין היתר הם מונים את העלות הכבדה של המיגון סביב רצועת עזה ושמירת העליונות של צה"ל יחסית לצבאות ערב.

 

גורמים אלה הבהירו שרק לפני חודשים ספורים אישרה הממשלה את מתווה ברודט, שקבע תקציב רב-שנתי לצה"ל. לדברי אותם גורמים, הניסיון להציג תקציב שאינו הולם את מתווה ברודט פוגע במערכת הביטחון.

 

"למרות עליית מחירי הדלק, עליית מחירי המתכות, עליית מחירי המזון וירידת שער הדולר, מערכת הביטחון אינה מבקשת עליה בתקציב אלא שמירה עליו. לא ייתכן שלפני חודשים ספורים אישרו את מתווה ברודט ועתה מבקשים לקצץ בו. קל מאוד ללכת לפרמטרים פופוליסטיים לפיהם תקציב הביטחון בא על חשבון תקציב הרווחה, אבל אפשר וצריך לאזן ביניהם. הנהגה אחראית יודעת לעשות זאת כי החוסן הביטחוני כולל בתוכו גם חוסן חברתי", אמרו ל-ynet בלשכת אהוד ברק. 

 

לקריאתו של ברק קדמו חברי כנסת מוועדת החוץ והביטחון, שפנו לראש הממשלה, אהוד אולמרט, ולשרים, בדרישה שיימנע קיצוץ בתקציב משרד הביטחון לשנת 2009: "אין צורך לפרט את קשת האיומים הביטחוניים הקרובים והרחוקים, שעמם נאלצת להתמודד ישראל".

 

ועוד מתנגד לקיצוץ. יו"ר מפלגת "גיל", השר לענייני גימלאים, רפי איתן, תוקף במילים חריפות את החלופות התקציביות שיביא מחר שר האוצר לממשלה: "מי שמציע לחזק את הצבא על חשבון הקשישים - מתייחס לקשישים כאל מטען חורג של החברה שיש להשליכו מהספינה. מדובר באנשים שהקימו את המדינה ועכשו האוצר אומר שהם יסיימו את חייהם תוך חרפת רעב, חרפת מחלות וחרפה בכלל. החרפה היא של האוצר שמעז אפילו להציע את הפגיעה בקשישים כאופציה. הם חכמים על חלשים".

 

השר איתן הבטיח לקשישי ישראל "שאגורה אחת לא תיפגע מסל השירותים המגיעים להם. מי שחושב לשחק איתנו - יימצא אותנו בחוץ. מי שיתחכם איתנו - יבין מהר מאוד שמאחורי החזות המנומסת שלנו - יש מפלגה ששומרת ומגנה על האינטרסים הברורים של בוחריה - הקשישים במדינת ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים