שתף קטע נבחר

אולמרט לשרים: התקציב - לא עניין סיעתי

ראש הממשלה פתח את הישיבה שבה יידון בהרחבה תקציב המדינה לשנת 2009 ואמר לשרים: "לא אקבל התנהלות סיעתית בנושא התקציב. לא מקובל עלי - לא היה ולא יהיה". לשרים הוצגו שתי חלופות בידי האוצר: תקציב שיושקע ברובו בביטחון, או תקציב רווחה

"לא אקבל התנהלות סיעתית בנושא התקציב. לא מקובל עלי - לא היה ולא יהיה". כך אמר הבוקר (יום א') ראש הממשלה אהוד אולמרט, בפתח ישיבת הממשלה שאמורה לדון בנושא תקציב המדינה לשנת 2009.

 

"לשרים יש אחריות קולקטיבית על תקציב המדינה. אפעל במלוא העוצמה כדי להעביר את התקציב,

 כי הממשלה הזו רוצה להמשיך ולהתקיים גם ולמרות האירועים הפוליטיים", אמר אולמרט. 

 

השרים אמורים להקדיש שעות ארוכות לדיון הראשון בתקציב המדינה. משרד האוצר הציג לשרים שתי חלופות: תקציב שיושקע ברובו בביטחון, או תקציב רווחה. שר האוצר, רוני בר און, תומך בהשקעה ברווחה, אולם העבודה וש"ס צפויות להתנגד להצעה.  

 

ראש הממשלה הדגיש כי בשנים האחרונות שמה הממשלה בסדר עדיפות גבוה את החינוך, את הרווחה ואת הביטחון. הוא נתן כדוגמה את אישור דו"ח ועדת דורנר, הכולל תוספת לניצולי השואה. אולמרט אמר שלא מקובלת ההפרדה בנושא הרווחה החינוך והביטחון: "שמחתי לשמוע השבוע את שר הביטחון שאומר שאלה קשורים באלה." 

 

"ממשלה שלא יכולה לנהל תקציב בלוח הזמנים שקבעה - אינה עומדת באחריותה ובעצם מועלת בתפקידה", אמר אולמרט בפתח הדיון.

 

לבני: לנהוג בממלכתיות - בלי קשר לפריימריז

בישיבת "שרינו" של קדימה קראה שרת החוץ, ציפי לבני, למתמודדים יחד אתה בפריימריז על ראשות המפלגה, "אנו קודם כל שרים בממשלה ויש לנו מחוייבות כלפי המשק. אנחנו צריכים לנהוג בממלכתיות ואחריות ביחס לתקציב ללא קשר לפריימריז.

 

"עלינו לשדר יציבות למשק, גם אם ההחלטות התקצביות אינן פשוטות", הדגישה לבני. "יש לעשות זאת גם מול קבוצות לחץ, תוך שכל אחד מאיתנו שומר לעצמו את הזכות לבצע שינויים בהתאם לסדרי העדיפויות שלנו לאחר הפריימריז, ולפני אישור התקציב בכנסת".

 

ההחלטה הסופית נמצאת בידיהם של שרי הממשלה, בעיצומו של משבר פוליטי המאיים בהקדמת הבחירות,

אולם על אף הנסיבות ידרוש בר און מהשרים לשמור על מדיניות כלכלית אחראית. עם הצגת התקציב בשבוע שעבר, הבהיר השר כי מדובר בסוגייה בעייתית.

 

שרי העבודה ידרשו להגדיל את מסגרת התקציב בשני אחוזים וחצי. כך סוכם בישיבת שרי העבודה שלפני ישיבת הממשלה.

 

עוד סוכם כי "אין ליפול לברירה המדומה שמציג שר האוצר בין ביטחון לבין רווחה וחינוך. במציאות של מדינת ישראל, גם ביטחון גם חינוך וגם רווחה הם חלק מהחוסן הלאומי".

 

שבעת שרי העבודה צפויים לתמוך ביושב ראש המפלגה ושר הביטחון, אהוד ברק, התובע שלא לקצץ בתקציב הביטחון. ברק אף הבהיר כי "מול האתגרים שאנו ניצבים בפניהם, בהם איראן, סוריה, חיזבאללה וחמאס, הנהגה שקולה ואחראית אינה יכולה להצביע על קיצוץ בביטחון. אין לנו את הלוקסוס הזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ישיבת ממשלה. ארכיון
צילום: AFP
מומלצים