שתף קטע נבחר

איראן: שיגרנו טיל שיאפשר הצבת לווין בחלל

משרד ההגנה בטהרן הודיע כי היום שוגר בהצלחה טיל מסוג "ספיר", שאמור לאפשר בעתיד את הצבתו של לווין תקשורת איראני בחלל. הלווין שמיוצר על-ידי מומחים איראניים עלול לשמש גם לתצפיות ולמטרות ריגול

האם האיראנים יוכלו בעתיד להביט עלינו מהחלל? משרד ההגנה בטהרן הודיע היום (א') כי איראן ערכה ניסוי מוצלח בדרך לשיגור לווין בעתיד. האיראנים שיגרו לחלל טיל שאמור לשאת בעתיד לווין תקשורת. על פי הדיווח בסוכנות הידיעות האיראנית אירנ"א, הטיל יוצר על ידי מומחים מקומיים ושוגר בנוכחות הנשיא מחמוד אחמדי-נג'אד. 

שיגור הטיל  "ספיר"
 
הטיל ששוגר היום לחלל נקרא "ספיר" (שליח בפרסית) והוא יצא לדרך לאחר שאחמדי-נג'אד נתן את ההוראה לשגרו. האיראנים הכתירו את השיגור בהצלחה ומסרו כי הטיל הצליח להשיג את כל המטרות שנקבעו מראש. בעתיד אמור להיות מוצב על הטיל הלווין "אומיד", תקווה בפרסית. 


שיגור הטיל לחלל (צילום: AFP)

 

זהו ניסיון השיגור השני של הטיל, לאחר שלפני כחצי שנה ערכה איראן ניסוי דומה. בזמן הניסוי הראשון דווח כי הלווין העתידי נועד לצורכי מחקר. למרות ההצהרות האיראניות, לא מן הנמנע כי בטהרן מתכוונים לעשות בלווין שימוש לצרכי צילום וריגול.

 

הלווין "אומיד" תוכנן על-ידי האיראנים במשך 10 שנים. בפברואר 2007 הצטרפה איראן לקהילת החלל הבינלאומית כאשר שיגרה בהצלחה טיל לחלל. במדינה מתכננים לשגר חמישה לווינים לחלל עד שנת 2010. 

 

במדינות המערב חוששים כי איראן מתקדמת בשני מסלולים שעשויים להדאיג את הקהילה הבינלאומית. מישור אחד הוא פיתוח תוכנית גרעין צבאית, שתאפשר ייצור חומרים לבניית פצצת אטום. המישור השני הוא פיתוח אמצעי שיגור. הקושי המרכזי של מדינות בעלות יכולת גרעינית הוא פיתוח אמצעים להרכבת ראש הקרב הגרעיני על טיל בליסטי.

 

במערב מודאגים מכך, שהתקדמות טכנולוגית בתחום שיגור הלווינים לחלל, עלולה להצביע על כך שאיראן שיפרה את יכולותיה בתחום פיתוח הטילים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
השיגור באיראן
צילום: AFP
נתן את ההוראה. אחמדי-נג'אד
צילום: AP
מומלצים