שתף קטע נבחר

מתה הפגה ש"שבה לחיים" אחרי 5 שעות בקירור

מדינה שלמה החזיקה אצבעות לבנא, שבאה לעולם במשקל 610 גרם וללא סימני חיים - אך "קמה לתחייה" כעבור 5 שעות בחדר הקירור. לפנות בוקר נקבע מותה - שוב - בפגייה בנהריה. "צריך לעמוד לרופאים על הראש ולא לעזוב את הילד לדקה", אומר האב האבל. בית-החולים: "עשינו הכל, אבל מלכתחילה לא היה לה סיכוי רב לשרוד"

היא באה לעולם ארבעה חודשים מוקדם מהדרוש. הרופאים סברו שאינה בין החיים, הוריה נערכו להלוויה, אך באורח פלא היא החלה לנוע ולנשום. אבל בנא, בתם של עלי ופאיזה מרדוב, שרדה בחיים פחות מיממה. בשעה 5:15 הבוקר (יום ג') נקבע מותה בפגייה של בית-החולים הממשלתי בנהריה. היא תובא למנוחות בצהריים בכפר יאסיף.

 

פרשת הפגה, שנחשפה ב-ynet:

 

האירוע החריג החל שלשום, כאשר פאיזה, בשבוע ה-23 להריונה, הגיעה לחדר המיון עם כאבים עזים ודימום. לפי גרסת בית-החולים - עליה חולקים ההורים - בדיקה שנערכה לה במקום גילתה שהעובר נמצא ללא דופק וללא סימני חיים. לפיכך הוחלט לקיים את ההפלה, שבמהלכה אכן התברר כי העובר אינו נושם. 

 

לאחר ההפלה הועבר הילוד, במשקל 610 גרם בסך-הכל, לקירור, בהתאם לנוהל המקובל. אלא שכעבור חמש שעות, כשביקש האב לקחת אותו לקבורה, התרחש מה שהוגדר בבית-החולים "נס רפואי": הפגה החלה לגלות סימני חיים.  


לא שרדה את הלילה (צילום: גיל נחושתן)

 

"הבוקר באו אלינו הרופאים, אל אשתי ואליי, ואמרו שוב שאין כבר דופק", סיפר ל-ynet האב, עלי מרדוב. "ראינו את הילדה, היינו שנינו לידה, וראינו שזה לא כמו בפעם שעברה. ראו את זה - הפעם היא באמת לא זזה. אתמול זה היה אחרת, הייתה תנועה, אפילו האחות אמרה לי 'תראה איך היא זזה'. עכשיו אני רק מקווה שאשתי תתאושש ותרגיש טוב. קשה לי לתאר מה שעובר עליה ועלינו. פשוט אין מלים".

 

לדברי מרדוב, המסקנה שלו מכל הפרשה היא שהורים המגיעים עם ילדיהם לבית-החולים, חייבים להיות קשובים ועירניים: "אם בן-אדם מביא את הילד שלו לבית-חולים, או אחרי לידה, הוא חייב לעמוד לרופאים על הראש ולא לעזוב את הילד לדקה אחת. גילינו שגם אנשים עם תעודות, שלמדו באוניברסיטה, יכולים לעשות טעויות. זה לא תמיד שהם הכי חכמים. ולהורים יש רגש, ויש להם מה להגיד".

 

"עשינו הכל, אבל לא היה לה סיכוי" 

ההורים תיארו כבר אתמול את שהתרחש בנהריה כמחדל, והאשימו את הרופאים בסיכון חיי בתם. לטענת האם, כשהגיעה לבית-החולים עקב דימום, לא התגלה כל ממצא חריג ביחס לעובר. היא אושפזה להשגחה בלבד, ולאחר מספר שעות החלה בתהליך לידה טבעי, שלא ניתן היה לעוצרו.

 

משרד הבריאות כבר החל לחקור את הפרשה. מהנהלת בית-החולים

בנהריה נמסר הבוקר כי הם משתתפים בצערה של המשפחה וממתינים לתוצאות חקירת משרד הבריאות. סגן מנהל המוסד, ד"ר משה דניאל, אמר כי הבדיקה לקביעת המוות כללה הפעם - מלבד הבדיקות ה"רגילות" - גם את נתוני המוניטורים אליה הייתה מחוברת התינוקת בפגייה.

 

"הרופאים עשו כל שביכולתם על מנת להציל את התינוקת, אחרי המקרה, אלא שמלכתחילה לתינוקת בשבוע ה-23 להיריון אין סיכוי רב לשרוד", מסר ד"ר דניאל. "לא נותר לנו אלא להשתתף בצערה של המשפחה ולהמתין לתוצאות של הבדיקה, שתיערך בנושא במשרד הבריאות. גם כעת, 24 שעות לאחר המקרה, עדיין לא ידוע לנו כיצד התרחש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
"גם להורים יש מה לומר". עלי מרדוב
צילום: גיל נחושתן
צילום: עידו בקר
ההריון הסתבך. פאיזה מרדוב
צילום: עידו בקר
צילום: עידו בקר
הפגייה בנהריה
צילום: עידו בקר
מומלצים