שתף קטע נבחר

קרב משפטי: מחסנים תלמידים כמו תרנגולות?

האגודה לשירותי בריאות הציבור תבעה את יו"ר חטיבת האחיות, שהשוותה בין חיסון ילדים בבתי-הספר לחיסון תרנגולות בלול. היא הגיבה בתביעה משלה, מגובה במכתבים מקולגות: "הפעילות מתבצעת כמו תרנגולות או עדר כבשים"

יו"ר חטיבת האחיות, מוריה אשכנזי, הגישה השבוע תביעה נגד האגודה לשירותי בריאות הציבור, על-כך שהכפישו את שמה והפיצו את התביעה שהגישו נגדה בקרב האחיות בארגונה ולחברי ועדת הרווחה של הכנסת. היא תובעת מהאגודה לפצותה ב-600 אלף שקלים.

 

בחודש פברואר 2007 תיארה אשכנזי מהסתדרות האחיות, כיצד מחסנים ילדים בבתי הספר. "יש לנו הרגשה, ואני שומעת את זה גם מהאחיות, שהן מחסנות כמו בלול עופות. שאפילו את הנוצות של התרנגולת לא מרימים, אלא לוקחים את הזרוע של הילד ונותנים את החיסון". בעקבות הדברים הללו הוגשה נגד אשכנזי תביעת לשון הרע בסכום של 150 אלף שקלים, על-ידי שלוש אחיות באגודה לשירותי בריאות הציבור.

 

אשכנזי מנהלת מאבק מקצועי נגד הפרטת שירותי החיסונים ובדיקות המעקב בבתי הספר, והעברתן לידי חברה פרטית הנקראת "האגודה לשירותי בריאות הציבור".

 

היא תובעת את הפיצוי בגין שימוש לרעה בהליכי משפט וחוסר תום לב נגד האחיות ונגד מנכ"ל העמותה יהודה כהן. באמצעות עורכי הדין צפריר נגבי ועיינה סולן ממשרד פישר בכר חן וול אוריון ושות' ובשיתוף המחלקה המשפטית בהסתדרות, טוענת אשכנזי שדבריה על חיסונים המתנהלים כמו ב"לול תרנגולות" מבוססים על עשרות מכתבים שקיבלה מהאחיות העובדות באגודה לשירותי בריאות הציבור.

 

בכתב ההגנה אף מצוטטים כמה מהמכתבים בהם נאמר כי "החיסונים ניתנים לתרנגולות בלול ביותר התחשבות וחמלה מאשר לילדים. צריך מהר לחסן. ילד פוחד - נחזיק בכוח, ועשינו עוד וי. עשו חשבון, 100-120 ילדים בשלוש שעות ושתי אחיות אומללות - כמה זמן מוקדש לכל ילד מפוחד".

 

במכתב אחר שקיבלה, נכתב כי "התלמידים חשים ממש מכה, שהם לא מקבלים את השירות הקודם שהיה. הפעילות עימם מתבצעת כמו תרנגולות או עדר כבשים ושבלתי אפשרי לעלות ככה על בעיותיהם".

 

"ניסיון לפגוע במאבק"

אשכנזי ועורכי דינה טוענים כי הגשת התביעה נגדה היא טקטיקה כוחנית שנעשית בניסיון למנוע שיח ציבורי חופשי. "תביעה זו הוגשה מתוך מניעים זרים ומתוך ניסיון להפעיל לחץ על הנתבעת, מוריה אשכנזי, יושבת ראש חטיבת אחיות בריאות הציבור בהסתדרות האחיות, על מנת שזו תחדל ממאבק אותו היא מנהלת כנגד הליכים להפרטת שירותי בריאות התלמיד במערך בתי הספר בישראל".

 

מנגד, בתביעה שהגישו האחיות נגד אשכנזי לפני כחודשיים נטען כי "להשתלחויותיה לא היה בסיס". עוד נטען כי פרסום דבריה בכלי התקשורת יצר חרדה בקרב הורים ותלמידים. "פרסומים מהסוג הזה אך מגבירים את חרדת ההורים והתלמידים ויש בהם להוביל לחוסר אמון גמור בעבודת אחיות בתי הספר ולפגיעה במשלח ידן", נטען.

 

למרות ההשתלחויות ההדדיות, מנתונים שהציגה האגודה לבריאות הציבור בדיון בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת עולה כי בשנת הלימודים החולפת ביצעה האגודה כ-350 אלף חיסונים וחיסוני השלמה, בעקבות חיסונים שלא ניתנו בשנים קודמות וכי הכיסוי החיסוני עמד על למעלה מ-90 אחוז - לאחר שבשנים קודמות, טרם הפרטת השירות, היה אחוז הכיסוי החיסוני כ-75 אחוז, בשל מחסור בתקני אחיות.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים