שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  ישראליפט חייבה מעבר למוסכם - ועד הבית יפוצה

  בית המשפט בירושלים חייב את חברת המעליות ישראליפט לשלם לוועד בית סכום של 3,120 שקל בגין חיוב שלא כדין במשך שנים, אותו גבתה במסגרת דמי שירות חודשיים עבור מעלית

  האם הסכם שבעל פה הוא באמת הסכם לכל דבר? גדעון דוידוף, העומד בראש ועד הבית בבניין ברחוב הרצוג בירושלים, טען כי חברת ישראליפט חייבה שלא כדין במהלך השנים את ועד הבית שבראשו הוא עומד, בדמי שירות חודשיים עבור מעלית שהותקנה בבנין עוד בשנת 1978.

   

  דוידוף טען כי ע"פ חוזה השירות שנערך בינואר 1979 לא ניתן היה להצמיד את התשלומים למדד ואף לא להגדיל את התעריפים מעת לעת כפי שעשתה ישראליפט. כמו כן נטען כי ועד הבית חויב בטעות במשך השנים עבור חלפים. דוידוף תבע את הסכום המקסימלי הנמצא בסמכות ביהמ"ש לתביעות קטנות - 17,800 שקל.

   

  ישראליפט טענה מנגד בכתב ההגנה, כי לאורך כל שנות השירות היה ברור וידוע לשני הצדדים שאין אחריות על חלפים למעלית, ועל כן יש לשאת בעלות תיקונים. כמו כן נטען כי דמי השירות לא נגבו ביתר, שכן בהסכמת הצדדים הוצמד סכום דמי השירות למדד, ולאחר תקופה סוכם כי דמי השירות יועלו בכ-3% לשנה בגין התיישנות המעלית.

   

  לטענת ישראליפט, ההסכמות שבעל פה כמוהן כהסכם מחייב לכל דבר, והצדדים נהגו על פיהן. לראיה הציגה ישראליפט חשבוניות מס שהונפקו בשבע השנים האחרונות לפיהן ישנה עלייה, מדי חודש פברואר, במחיר השירות. נציגות הבית המשותף הייתה מודעת לכך ושילמה את החשבוניות כסדרן.

   

  השופטת אנה שניידר קבעה כי מן הראוי היה שישראליפט תסדיר את העניינים בצורה יותר מחייבת, ולא תסתפק במסמכים היסטוריים בלתי מעודכנים ובהסכמים בעל פה, אשר ממילא קשה להוכיחם. מאידך, נקבע כי לא נסתרה טענת ישראליפט לפיה ועד הבית שילם בפועל במשך השנים את הסכומים שנדרש לשלמם על ידי ישראליפט, מבלי להביע התנגדות.

   

  השופטת קבעה כי לאור התנהלות ישראליפט, מן הראוי לחייבה לחתום חוזה חדש ומעודכן עם ועד הבית, החל בראשית שנת 2008 ואילך.

   

  כן נקבע כי מן הראוי להעניק לוועד הבית הנחה עליה הסכימה ישראליפט במכתב שקדם לתביעה, באופן רטרואקטיבי לתקופה של שנתיים, וזאת כפיצוי על אי הסדרים שהתגלו במקרה הנדון.

   

  לאור האמור, נפסק כי ישראליפט תחתום עם ועד הבית על חוזה מפורט לגבי דמי השירות למעלית לתקופה המתחילה ב-1 באוגוסט 2008 ואילך, וכן תשלם לוועד הבית באמצעות התובע, סכום של 3,120 שקל (המשקף את ההנחה) והוצאות משפט בסך 650 שקל.

   

  לעיון בפסק הדין 

   

  לאתר המשפט הישראלי פסק דין

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים