שתף קטע נבחר

מ"מ שגריר רוסיה: טילים בסוריה? נגד מי?

בשיחה עם ynet אמר ממלא מקום שגריר רוסיה בישראל כי אין כוונה להציב טילים רוסיים בסוריה: "מה פתאום צריך לפרוס את הטילים שלנו פה? אין לנו אויבים באזור". על מכירת נשק לסוריה, הוא הרגיע: "לא נמכור נשק חדיש - שיפר את האיזון"

ממלא מקום שגריר רוסיה בישראל, אנטולי יורקוב, משוכנע כי היחסים בין רוסיה לישראל מעולם לא היו טובים יותר. על הדיווחים לפיהן הציע נשיא סוריה, בשאר אסד, למקבילו הרוסי, דמיטרי מדבדב, להציב טילים רוסיים על אדמת סוריה אמר הערב (יום ה') ל-ynet: "מה פתאום צריך לפרוס את הטילים שלנו פה? נגד מי? אין לנו אויבים באזור".

 

על מקור הידיעה על הצבת הטילים במזרח התיכון, בתגובה להצבת הטילים האמריקניים על אדמת פולין אמר ממלא מקום השגריר הרוסי: "אני חושב שזאת אמירה של נשיא סוריה, שאין לה גיבוי".

 

במקביל, אמר שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, כי מוסקבה שוקלת להענות לבקשתו של נשיא סוריה, בשאר אסד, למכור לארצו אמצעי לחימה חדשים. בעניין זה אמר יורקוב: "אנחנו תמיד התבססנו על שיקול, לפיו לא נספק את הנשק החדיש, שאמור לפגוע במאזן הכוחות באזורים בעייתיים. זה קשור גם למזרח התיכון - לא נמכור נשק חדיש".

 

בעיקר מתקשה ממלא מקום השגריר הרוסי להבין מה עומד מאחורי המהומה סביב ביקורו של הנשיא הסורי ברוסיה. "הביקור הזה הה מתוכן מזמן", הוא אומר. "זה לא היה אלתור של הנשיא אסד ולמעשה ניפחו את זה".

 

לדבריו, צפויות בתקופה הקרובה שיחות נוספות בין ראש הממשלה, אהוד אולמרט, למדבדב - כמו שיחת הטלפון שהיתה אמש. "אני לא יכול לחדש על השיחה בניהם", הוא אומר. "אני רק יכול לומר שהם יהיו בקשר מתמיד בתקופה הקרובה".

 

עם זאת, מתעקש יורקוב שלא לקשר את השיחה בין השניים למתיחות בין המדינות, על רקע מכירת נשק ישראלי לגאורגיה. "איזו מתיחות", הוא תוהה. "אני לא רואה שום מתיחות ביחסים בינינו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דנה צימרמן
יורקוב. אין לרוסיה אויבים באזור
צילום: דנה צימרמן
מומלצים