שתף קטע נבחר

ארה"ב לאסד: אל תתחוב את אפך לגאורגיה

בוושינגטון זועמים על התייצבותו של נשיא סוריה, בשאר אסד, לימין הרוסים ביחס למלחמה בגאורגיה: "מוטב שסוריה תתמקד במילוי תפקיד חיובי יותר במזרח התיכון, דבר שהיא נמנעת לעשות עד כה"

ארה"ב מגיבה בזעם על התייצבותו של נשיא סוריה, בשאר אסד, לימין רוסיה ביחס למלחמה בגאורגיה. גורם במחלקת המדינה האמריקנית אמר כי "במקום שסוריה תתערב ותתחוב את אפה בעימותים לא לה, כמו העימות בגאורגיה, מוטב שתתמקד במילוי תפקיד חיובי יותר במזרח התיכון, דבר שהיא נמנעת לעשות עד כה".

 

בפגישת אסד ונשיא רוסיה, דמיטרי מדבדב, אמר הנשיא הסורי כי "התגובה הרוסית היתה תגובה לפרובוקציה מצד גאורגיה. אני רוצה להביע את תמיכתי ברוסיה. אנו מבינים לגמרי את עמדת רוסיה בהקשר של החבלים הבדלנים ומבינים כי תגובתה באה עקב פרובוקציה גאורגית. אנו מעריכים את האומץ הרוסי בקבלת היוזמות הבינלאומיות ובהסגת כוחותיו מאזורי הסכסוך. אנו מתנגדים לכל ניסיון לפגוע בעמדה הרוסית".


נשיאי רוסיה וסוריה במפגן של אחדות (צילום: AP)

 

בממשל בוש לא הופתעו מהמהלך של אסד, והזכירו כי ארה"ב התנגדה לשיחות של ישראל עם סוריה, כל עוד הסורים אינם מונעים מעבר מחבלים לעיראק, מפריעים בשיקום לבנון ומסייעים לחיזבאללה ולחמאס. בוושינגטון מזכירים כי למרות המגעים בין ישראל וסוריה, ממשיכים הסורים להעביר נשק לחיזבאללה בניגוד מוחלט להחלטת מועצת הבטחון 1701.

 

שגריר רוסיה באו"ם, אנתולי צ'ורקין, ששוחח הערב עם כתבים בצאתו מהתייעצות במועצת הבטחון בנושא גאורגיה, סרב להתייחס למסעו של אסד לרוסיה. אסד, כך על-פי כלי תקשורת ברוסיה, הציע למוסקבה להציב טילים רוסיים על אדמת סוריה - בתגובה לטילים האמריקניים שיוצבו על אדמת פולין.

 

ככל הנראה, התכוון אסד לטילי הנ"מ ארוכי הטווח S-300, שיאיימו גם על מטוסי הצי השישי האמריקני בים התיכון. הוא מקווה גם לקבל את אותם טילים, עם מפעילים רוסים, על אדמת ארצו - מה שיקשה על ישראל לתקוף אותם.

 

שר החוץ הרוסי, סרגיי לברוב, אמר היום כי מוסקבה שוקלת להענות לבקשתו של נשיא סוריה, בשאר אסד, למכור לארצו אמצעי לחימה חדשים. הוא לא אמר איזה נשק ביקשה דמשק לרכוש, אולם נראה כי בראש רשימת הרכש הסורית נמצאים טילי ה-S-300 להגנה אווירית וליירוט טילים. בנוסף מנסה סוריה לרכוש ברוסיה טילי קרקע-קרקע לטווח בינוני מדגם "איסכנדר", מדויקים מכל מה שיש לה כיום. סוריה מבקשת לרכוש עוד מערכות נ"מ כמו SA-24 וכן מערכות התרעה אופטיות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים