שתף קטע נבחר

'שלום עכשיו': זינוק בבנייה "למחיקת הקו הירוק"

במחצית הראשונה של 2008, חושף דו"ח של תנועת השמאל, גדל היקף הבנייה בהתנחלויות ובמאחזים פי 1.8 ביחס לתקופה המקבילה אשתקד. נרשמה עלייה של 550 אחוזים במספר המכרזים לבנייה. אלף מבנים חדשים מוקמים, כאשר יותר מחצי מהם - ממזרח לגדר ההפרדה

דו"ח שמפרסמת הבוקר (יום ג') תנועת "שלום עכשיו" על היקף הבנייה ביהודה ושומרון במחצית הראשונה של 2008, טוען כי "ישראל פועלת למחיקת הקו הירוק" וממשיכה בבנייה בהתנחלויות המבודדות ובירושלים. מממצאי הדו"ח עולה כי יותר מ-1,000 מבנים חדשים נבנים בהתנחלויות, כ-55 אחוזים מהם ממזרח לגדר ההפרדה.

 

לדברי שלום עכשיו, מנתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה קפצה הבנייה בהתנחלויות בחודשים ינואר-יוני פי 1.8 מהתקופה המקבילה אשתקד. עוד טוענים בתנועה כי ישנה עלייה של 550 אחוזים במספר המכרזים לבנייה בהתנחלויות (417 יחידות דיור לעומת 65 בלבד ב-2007). 125 מבנים חדשים נוספו למאחזים, מתוכם 30 מבני קבע.

 

מנתוני הדו"ח עולה כי בשנים האחרונות מתחזקת המגמה של "טשטוש" הקו הירוק על ידי בנייה שמטרתה יצירת רצף טריטוריאלי בין גושי ההתנחלויות עם התנחלויות מבודדות בלב יהודה ושומרון. כך לדוגמא, הבנייה בהתנחלויות באזור העיר שכם: יקיר - כ-20 יחידות דיור, קרני שומרון - כ-35 יחידות, עמנואל - חמישה מבני תעשייה חדשים, אלפי מנשה - כ-70 יחידות דיור.


הבנייה באיתמר: השוואה בין 2008 ל-2007 (צילום: שלום עכשיו) 

 

דוגמא אחרת היא התרחבותן של ארבע התנחלויות בלב השומרון: רבבה - שכונה חדשה ובה לפחות 26 יחידות דיור, בית אריה - שכונה חדשה של כ-30 יחידות (ותוכניות הרחבה עד ל-7,000 יחידות), פדואל - לפחות 16 יחידות דיור ובמאחז ברוכין - בנייה של כעשרה קרוואנים חדשים.

 

לטענת שלום עכשיו ישנה בנייה גם בהתנחלויות ממערב לרמאללה, כמו בבית חורון - כ-16 יחידות דיור ומודיעין עילית - כ-300 יחידות. הבנייה נעשית גם לכיוון בית לחם, כאשר בביתר עילית נבנות כ-230 יחידות דיור ובאפרת כ-60 יחידות. בהתנחלות קידר שבאזור מדבר יהודה נבנות 30 יחידות דיור, במעלה אדומים מזרח כ-950 יחידות ואזור התעשייה מישור אדומים כ-13 מבנים חדשים.

 

עוד טוענים בשלום עכשיו כי ישראל ממשיכה לבנות גם בהתנחלויות המבודדות ולפחות 425 מבנים חדשים נבנו בחצי השנה האחרונה. עיקר הבנייה הזו נעשית באזור קריית ארבע, יצהר, איתמר, כפר תפוח, טלמון והמאחזים הסמוכים - שילה ודולב. עוד נמסר כי ישנה עלייה בבנייה הממשלתית בירושלים, בדגש על פסגת זאב, הר חומה ותלפיות מזרח.

 

"מדינת ישראל מתקדמת למציאות אומללה, שבה גם אם מאוד נרצה להיפרד מהפלסטינים, לא נוכל לעשות זאת בשטח וייגזר עלינו לחיות במדינה דו-לאומית", אומרים בתנועת השמאל. ממועצת יש"ע נמסר בתגובה: "אנו שמחים על כל בית יהודי נוסף הנבנה בהתיישבות יהודה ושומרון ומשתתפים בצערם של מחברי הדו"ח שלמרות כל ההצקות, העתירות וההלשנות הבנייה נמשכת - גם אם מעט מדי מהדרוש והראוי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
בנייה בהתנחלות בית אריה
באדיבות "שלום עכשיו"
מומלצים